موانع موفقیت

موانع موفقیت

همه ما دوست داریم که در زندگی به فرد موفقی تبدیل شویم. اسم مان زبانزد عام و خاص باشد و همه به وجودمان افتخار کنند. سال های زندگی مان را صرف تلاش کردن می کنیم تا به این موفقیت دست پیدا کنیم. همیشه فکر بیشتر موفق شدن را در ذهنمان داریم و به دنبال راهی برای محقق ساختن آن هستیم. همان طور که می دانید موفقیت بدون تلاش و پشتکار به دست نمی آید. ممکن است در طول مسیر به موانع و مشکلاتی بربخورید و از رسیدن به هدفتان نا امید شوید. موانع موفقیت کارشان این است که نگذارند شما به خواسته های خود دست یابید.

من یکی از افرادی بودم که ۴ سال طول کشید تا خودم را بفهمم و استعداد های درونی ام را کشف کنم. این مدت زمان خیلی زیادی است؛ اما من برای خودم و موفقیت که می خواهم به آن برسم ارزش قائل شدم. هر فردی مدت زمان معینی را لازم دارد تا بتواند خود واقعی اش را کشف کند و بفهمد که از زندگی چه می خواهد، به کجا می خواهد برسد. شاید یکی زمان کمتری را برای کشف استعداد هایش گذاشته و سریع تر از من هدفش را پیدا کرده باشد. قطعا این فرد چند سال جلو تر از من به موفقیت خواهد رسید. البته به شرطی که با موانع و مشکلات موفقیت مانند من بجنگد و آن ها را از سر راهش بر دارد.

برای هموار کردن راه موفقیت، من تصمیم گرفتم در این مقاله راجع به موانعی که در مسیر موفقیت ما وجود دارد، صحبت کنم تا با آگاهی کامل از آنها در طول مسیر ناامید نشویم. همه ما بیشترین زمان خود را صرف رسیدن به خواسته ها و موفقیت می کنیم و ممکن است با به وجود آمدن کوچک ترین مشکلی کل این تلاش ها را هدر دهیم و از ادامه مسیر نا امید شویم. البته نکته حائز اهمیت این است که ما در ابتدای راه هدف مان را به درستی انتخاب کنیم. انتخاب هدف اشتباه در همان ابتدای راه می تواند صدمات جبران نا پذیری را برای ما به دنبال داشته باشد.

موفقیت چیست؟

تعریف موفقیت از نظر هر کس متفاوت است. هر کس طبق معیار ها و خواسته هایش موفقیت را تعریف می کند. حال به این سوال من پاسخ دهید تعریف شما از موفقیت چیست؟

رسیدن به درآمد بالا، رسیدن به دختر یا پسری که دوستش دارید، خرید خانه، خرید ماشین مدل بالا تر و… . هر کدام از ما عقیده و نظر متفاوتی را در رابطه با موفقیت داریم؛ اما ممکن است برخی از افراد هدف هایی را که منجر به موفقیت می شود را به اشتباه انتخاب کنند و هیچ وقت به آن حد از موفقیت که می خواهند نرسند.

تصور شما از موانع موفقیت چه چیز هایی است؟ چه عاملی مسیر موفقیت را برای شما دشوار تر می کند؟ حس درونی شما چیست؟ تمامی سوالاتی که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد و روش هایی را برای پیشگیری از این موانع پیش روی شما خواهیم گذاشت.

مشکلات موفقیت

موانع موفقیت

یکی از مهم ترین عاملی که تاثیر مستقیم بر موفقیت ما دارد، خودمان هستیم. تا به حال شده با خودتان گفتگو داشته باشید؟ مثلا در دل تان با خود صحبت کنید؟ قطعا یک بار برای همه ما پیش آمده که برای کار هایی که نمی توانیم انجام دهیم و یا می توانیم انجام دهیم، صدایی در درونمان می گوید که می توانی یا نمی توانی. البته این صدای درون در اکثر مواقع منفی گراست و بیشتر می گوید که نمی توانید. این گفتگو درونی یکی از اصلی ترین موانع موفقیت ما به حساب می آید؛ اما باید بگویم که این فقط یکی از موانع بر سر راه ماست و باقی موانع را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

  1. ترس

یکی  از دشمنان اصلی موفقیت، ترس است. هنگامی که ترس تمام وجود شما را فرا می گیرد، باعث می شود در اطراف شما چارچوبی به وجود آید که نمی توانید از آن چارچوب بیرون بیایید. اگر شما نتوانید این محدودیت را از بین ببرید و با آن روبرو شوید، قطعا به موفقیت نمی رسید. با ترس های خود روبرو شوید و خود را به چالش بکشید. این چالش ها باعث می شود شما شجاع تر شوید و در مواجهه با مشکلات بهتر بتوانید خود را مدیریت کنید.

شما می توانید با افزایش اعتماد به نفس تان به راحتی ترس های درونی خود را نابود کنید. اعتماد به نفس به شما این باور را می دهد که می توانید به هر روشی که شده مشکلات را حل کنید و به راه خود ادامه دهید. ترس می تواند بین موفقیت و شما فاصله ایجاد کند. ترس از شکست باعث می شود شما قدرت ریسک کردن را نداشته باشید و شاید بهترین فرصت های زندگی تان را از دست بدهید. هیچ فرد موفقی، بدون شکست به موفقیت نرسیده است پس می توان گفت که شکست چاشنی موفقیت است و ترسی ندارد.

  • عدم تمرکز

یکی دیگر از موانعی که بر سر راه موفقیت ممکن است با آن مواجه شویم، عدم تمرکز بر روی اهدافمان است. در دنیایی که زندگی می کنیم، چیز های زیادی برای پرت کردن حواسمان وجود دارد. پرت شدن حواس از هدف های اصلی موجب می شود که تمام تلاش مان هدر برود و از هدفمان عقب بمانیم. به عنوان مثال به جای اینکه تمرکزمان را بر روی پروژه ای که می تواند آینده مان را بسازد بگذاریم، از پروژه ای به پروژه دیگر می پریم و در هیچکدام موفق نمی شویم. پریدن از شاخه ای به شاخه دیگر کار آسانی است؛ اما نتیجه خوبی ندارد.

از دیگر مسائلی که کمبود تمرکزمان را نشان می دهد این است که بدون آنکه متوجه هدر رفتن وقتمان شویم، سرمان را با گشتن در فضای مجازی گرم می کنیم. شما نباید اجازه بدهید که تمرکزتان بهم بریزد و شما را از اولویت هایتان دور سازد. تمام تلاش خود را بکنید تا وقتتان را صرف هدف های اصلی بگذارید و به سمت هدف های پیش پا افتاده و فرعی نروید.

  • بهانه تراشی

یکی دیگر از موانعی که می تواند منجر به شکست ما در مسیر موفقیت شود، بهانه تراشی و عدم پذیرش خطا هایمان است. هنگامی که انتخاب غلطی می کنید، مسئولیت آن را بپذیرید و اشتباه خود را توجیه نکنید. افراد موفقی که می شناسید هیچ گاه این گونه رفتار نمی کنند. برعکس این افراد از اشتباهاتشان درس می گیرند و دیگر  آن را تکرار نمی کنند.

موانع و مشکلات موفقیت
  • عدم داشتن پشتکار

پشتکار یکی از مهم ترین ویژگی های هر فرد موفقی است. نداشتن پشتکار باعث می شود شما از هدفتان خسته شوید و دست از تلاش کردن بردارید. انگیزه یکی از عوامل دیگری است که می تواند پشتکار شما را قوی تر سازد. هر روز موفقیتتان را با خود تکرار کنید و به آن ایمان قلبی داشته باشید. هرچه انگیزه تان برای رسیدن به هدف بیشتر باشد، قطعا پشتکار قوی تری دارید و می توانید به چیزی که تصورش را می کنید دست یابید.

برای افزایش انگیزه می توانید مقالات انگیزه چیست و افزایش انگیزه با جملات انگیزشی را مطالعه نمایید. این موارد به شما کمک می کند که هیچگاه حتی در شکست ها امید تان را از دست ندهید.

  • تلاش برای راضی نگه داشتن دیگران

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که برای راضی نگه داشتن دیگران کار های زیادی را قبول می کنید. این کار اشتباه است و می تواند شما را از مسیر خودتان دور سازد. کار هایتان را اولویت بندی کنید و کار هایی را که هیچ ضرورتی برای شما ندارد را حذف نمایید. راضی نگه داشتن دیگران یکی دیگر از موانع موفقیت است که ما را از خواسته هایمان دور می سازد. اگر مهارت “نه” گفتن را ندارید، باید بر روی خودتان کار کنید و این مهارت را در خودتان به وجود آورید.

اگر هدفتان رسیدن به موفقیت است باید از راضی نگه داشتن دیگران دست بردارید و شهامت گفتن “نه” را در خودتان تقویت نمایید.

  • بد بینی و داشتن انرژی منفی

همه ما می دانیم که اگر به هرچه باور قلبی و ایمان داشته باشیم می رسیم و شکی در آن نیست. پس در مسیر رسیدن به موفقیت از خودتان بپرسید که چه احساسی دارید؟ اگر حس رضایت نداشته باشید ناخودآگاه شما تخریب می شود و هرگز به موفقیت نخواهید رسید. اگر در انجام دادن کار ها همیشه از جملات منفی استفاده می کنید، این جملات بر روی کار شما تاثیر منفی می گذارد. احساس منفی و استفاده از کلمات و جملات منفی ارتعاش منفی به کائنات ارسال می کند و قطعا اتفاقات خوبی برای تان رخ نخواهد داد.

یکی از موانع موفقیت نداشتن احساس مثبت خوب به خودمان است. همه ما می دانیم که افکار و احساسات بر روی زندگی مان تاثیر می گذارد. برای مطالعه بیشتر در رابطه با قانون جذب و کائنات کلیک کنید.

مانع های موفقیت
  • زندگی بی هدف

از دیگر موانع موفقیت، بی هدف بودن زندگی است. هنگامی که در زندگی احساس مسئولیت نکنیم و هدفی نداشته باشیم به موفقیتی هم دست پیدا نخواهیم کرد. برای انتخاب یک هدف مناسب بهتر است مطالعه تان را بالا ببرید و استعداد هایتان را کشف کنید. برای خودتان وقت بگذارید تا هدفی را انتخاب کنید که در راستای ارزش هایتان باشد و با انگیزه بالا برای رسیدن به آن تلاش کنید. برای اینکه به طور دقیق تر بدانید چرا باید هدف داشته باشیم بهتر است این مقاله را به طور دقیق مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *