nlp چیست | ان ال پی چیست

nlp | ان ال پی چیست

NLP چیست ؟ این سوالیه که هنگام صحبت با فرد موفقی در ذهنمان شکل می گیرد. این افراد با چه راهکار هایی به این درجه از موفقیت رسیدن؟ روش های ان ال پی که این افراد با استفاده از آنها خودشونو بالا کشیدن چیه؟ امروز ما میخواییم راجب این موضوع صحبت کنیم. راهکار ها، روش ها، قوانینش رو بهتون بگیم حتی راهنماییتون کنیم که چطور توی دوره هاش شرکت کنید که بتونید به یه فرد موفق تبدیل بشید. بتونید تنهایی خودتونو به بالا ترین درجات از موفقیت برسونید.

از همین اول بسم الله، این وعده رو بتون میدم که اگر مقاله آموزش ان ال پی و کامل مطالعه کنید، قوانینش رو یاد بگیرید و اگر تو قسمتی سوال داشتید از خانم مهدوی نسب بپرسید، تو یه بازه زمانی میتونید به موفقیتی برسید که دهن همه باز بمونه و همه ازتون بپرسن چه جوری تونستی.

 اگر بخوام یه توضیح مختصری از کاربرد ان ال پی رو بیان کنم، باید بگم درک درست از NLP چیست باعث میشه بتونید، خاطرات بد رو حذف کنید، عادت های بدتون رو به راحتی کنار بزارید، حتی میتونید لاغر بشید و هزاران کاربرد دیگ که در ادامه مقاله با آنها آشنا میشید.

اگر به دنبال راهی هستید که از شر عادت سیگار کشسدن خلاص بشید یا عادت های دیگه ای دارید مثل خود ارضایی، دیدن فیلم های سوپر، آزار و اذیت خودتون و… به راحتی با چند تکنیک ساده می تونید این هارو بر طرف کنید. می تونید زندگی جدیدی رو آغاز کنید و دیدتون نسبت به دنیا عوض بشه. ترک عادت هایی که زندگی تون رو خراب کرده و شما و اطرافیا نتون رو کلافه کرده می تونه تحول بزرگی رو در زندگیتون ایجاد کنه. خودتون تصور کنید، اگر یک روز بر خلاف روز های دیگه وقتی از خواب بلند میشید عصبی نیستید، آرامش دارید و دیگه نیازی به کشیدن سیگار ندارید. یا تصور کنید تنبلی رو کنار گذاشتید و حالا درآمدی دارید که هم سن های خودتون ندارن. 

همه این ها میتونه شما رو عوض کنه، می تونه شما رو تو زنگی رشد بده و به موفقیت برسونه؛ اما لازمه موفقیت حرکت کردن هست. شما باید همین الان شروع کنید و هدف هایی رو برای خودتون در نظر بگیرید و با ترک عادت هایی که در مقابلشون هستن به اون ها دست پیدا کنید.

با مقاله برنامه ریزی عصبی همراه باشید تا مطالبی رو یاد بگیرید که فقط افراد موفق به اون توجه می کنن و از کاربرد های آن در تجارت، درمان، تحکیم روابط عاطفیشون و… بهره می برن. شما حتی میتونید برای بهره گیری بیشتر از nlp coach با تهیه پکیج های آموزشی خانم مهدوی نسب زندگی تونو از این رو به اون رو کنید و ما اونجایی رو میبینیم که شما به درجه ای از موفقیت رسیدید و از تجربیاتتون برای بقیه صحبت می کنید.

پیشنهاد ویژه: لاغری با ذهن و تکنیک های ذهنی

NLP چیست ؟

NLP مخفف واژه انگلیسی Neuro-linguistic programming به معنای برنامه ریزی عصبی و زبانی می باشد. برنامه ریزی عصبی و زبانی یکی از مهمترین علومی است که به تغییر و تحول در وجود افراد می پردازد و آنها را به رشد فردی و اجتماعی سوق می دهد. برنامه ریزی عصبی، بین زبان کلامی و غیر کلامی ارتباط بر قرار کرده و تاثیرات مستقیمی بر ذهن، مغز و سیستم عصبی می گذارد. ان ال پی، تجربیات درونی و بیرونی که در واقعیت های زندگی ما خلق شده و ما آنها را تجربه کردیم، در سیستم عصبی و فرایند های زبانی بررسی می کند و بر اساس سیستم وجودی و ذهن هر فرد، تغییرات اساسی را در ساختار کلامی و غیر کلامی او به وجود می آورد که فرد می تواند به موفقیت ها و اهداف خود برسد.

NLP دستاورد بزرگی است که می تواند تحولات زیادی را در زندگی افراد به وجود آورد. Neuro-linguistic programming یا همان NLP به سه واژه Neuro به معنای سیستم عصبی، linguistic به معنای قابلیت های زبانی و programming به معنای برنامه نویسی، تقسیم می شود. حال به بررسی هر کدام از این واژه ها در سطح NLP می پردازیم.

Neuro سیستم عصبی

یکی از مهمترین عواملی که برای ایجاد تغییر در وجود انسان ها از آن استفاده می کند، ذهن یا همان سیستم عصبی می باشد. در واقع Neuro این موضوع را بیان می کند که چگونه سیستم عصبی به وسیله حواس پنج گانه، عملکرد های شناختی، ذهن خودآگاه و ناخودآگاه از محیط اطلاعات مورد نیاز را به دست می آورد.

Linguistic قابلیت زبانی

دومین حرف از واژه NLP چیست به قابلیت های زبانی اشاره دارد. این موضوع در ان ال پی به صورت تخصصی بیان شده است. در واقع linguistic به تاثیر کلام، بر ذهن و سیستم عصبی افراد پرداخته و دو ساختار کلامی و غیر کلامی را مورد بررسی قرار می دهد. این بخش به ما می فهماند که چگونه از زبان و کلاممان برای تغییر رفتار، احساسات و تنظیم و بازسازی افکارمان بهره ببریم و چگونه به وسیله آن بتوانیم با دیگران ارتباط بهتر و تاثیرگذار تری بر قرار کنیم.

Programming برنامه نویسی

ان ال پی به وسیله، برنامه ریزی و سازماندهی افکار به کمک کلام و تاثیرات آن، نگرش و رفتار را بیان می کند. ان ال پی، ذهن انسان را به ابر کامپیوتری تشبیه می کند که از بی نهایت، احساسات، افکار، باورها، هیجانات، ارزش ها و… تشکیل شده است که آن ها را به عنوان برنامه های ذهنی و مغزی می شناسد.

به نظر شما، برنامه ریزی عصبی زبانی یا برنامه ریزی عصبی کلامی، کدام معنی درست می باشد؟ متاسفانه به دلیل کپی برداری و عدم تحقیق در رابطه با معنی صحیح واژه ان ال پی، از عبارت نادرست “برنامه ریزی عصبی کلامی” استفاده می شود. در خواندن مقالات علمی و روانشناسی باید توجه بسیاری داشته باشید تا دچار انحرافات نشوید.

ما پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به آرامش در زندگی و شناختن شخصیت افراد در کمترین زمان، مقاله اناگرام چیست را مطالعه کنید.

تاریخچه ان ال پی

تا اینجا ما معنی سیستم عصبی زبانی رو کامل توضیح دادیم. حالا میرسیم به شرح تاریخچه سیستم عصبی و زبانی تا بفهمیم چه زمانی این علم به وجود اومده، با ما همراه باشید.

در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ جان گریندر و ریچارد بندلر روش درمانی ویرجینیا ستیر و میلتون اریکسون را که بیماران خود را در زمان بسیار کوتاهی درمان می کردند، بررسی کرده و به نتایجی دست یافتند. میلتون اریکسون که هیپنوتراپیست معروف و پایه گذار “هیپنوتیسم اریکسونی” بود و ویرجینیا ستیر، خانواده درمانی را در سطح جهان انجام می داد.

 این نتایج حاکی از آن بود که روش درمانی این دو فرد تا حد بسیار زیادی مشابه یک دیگر است. آنها شیوه های درمانی و روش های این دو فرد را در آورده و به یک گروه روانشناسی اعطا کردند و فهمیدند که میزان نتیجه گیری این گروه از قبل، بیشتر شده است.

این نتایج موفقیت آمیز، انگیزه ریچارد و جان را برای تحقیقات بر روی اشتراکات انسان های موفق بیشتر و بیشتر کرد. تا آنها مفهوم ان ال پی چیست را پیدا کنند.

بنیانگذاران ان ال پی

در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ بود که در کالیفرنیا، ریچارد بندلر و جان گریندر توانستند با تحقیقات بسیار، یک روش خاص و منحصر به فرد را برای بهبود فعالیت مغزی و رفتاری به وجود آورند. این دو فرد معتقد بودند که فرایند های عصبی، الگو های کلامی و رفتاری با هم ارتباط دارند. آنان پس از گذشت ۳۶ ساعت بحث به این نتیجه رسیدند که نام این تکنیک را NLP بگذارند.

کاربرد های NLP چیست ؟

کاربرد های NLP

 • درمان افرادی که احساس افسردگی می کنند و ناراحت اند و علت آن را نمی دانند
 • فراموش کردن خاطرات بد و درمان افرادی که در گذشته زندگی می کنند
 • افزایش اعتماد به نفس افرادی که می خواهند عملکردشان بهتر از قبل باشد
 • برنامه ریزی مجدد برای ذهن و تغییر عادات بد به خوب و ساخت عادت های جدید
 • بازاریابی عصبی و تکنیک های مذاکره و متعاقد سازی افراد و افزایش فروش محصولات
 • درمان افرادی که در یک رابطه گیر کرده و نمی توانند از آن خارج شوند
 • درمان چاقی و افزایش کاهش وزن و درمان افرادی که رژیم غذایی را پس از یک هفته کنار می گذارند و تصور می کنند که فایده ای ندارد
 • افزایش عملکرد ذهنی و بدنی افراد
 • درمان انواع فوبیا و ترس
 • برداشتن موانع موجود در مسیر پیشرفت و ترقی
 • تحکیم روابط عاطفی و عشق
 • و…

حالا براتون یه مثال میزنم تا بهتر بتونید معنی ان ال پی چیست رو درک کنید. یادتونه قبلا برای اینکه با کسی که دوستش داری ارتباط داشته باشی یا باید بش ایمیل میزدی یا براش نامه مینوشتی! یا بیام یه ذره جلو تر که گوشی های همراه اومد. یادتونه وقتی کسی و که راهش دور بود و میخواستیم ببینیمش باید تا کجا ها که نمیرفتیم یا تنها راه ارتباطیمون SMS زدن بود؛ اما الان چی!

 الان دیگ لازم نیست اون همه مسیر و بریم یا روزها دنبال یه آدرس ایمیل بگردیم. به راحتی و با یه انگشت میتونیم کسی و که میخوایم از تو گوشی ببینیم و با هزاران برنامه شماره و ادرس اونی که میخوایم و پیدا کنیم. دیگ لازم نیست تو خیابون دو ساعت از این و اون بپرسیم اقا ببخشید کوچه فلان کجا میشه؟ با یه لوکیشن دقیق و جستجو تو نقشه میتونیم هر آدرسی و پیدا کنیم.

همینجوری که راه های ارتباطیمون هوشمند شدن و پیشرفته تر شدیم، علم درمان بیماری هام پیشرفته تر شدن و حالا اکثریت به این نتیجه رسیدن که با تکنیک های ذهنی میشه خیلی راحت تر به موفقیت رسید. برای یک سری بیماری ها مثل فوبیا و افسردگی، نیاز به ماه ها درمان بود؛ اما به کمک علم ان ال پی نه تنها دوره درمان خیلی از بیماری ها کم شده بلکه یک سری تکنیک ها داره که افراد به موفقیت هم میرسونه.

ترس از ارتفاع، تاریکی، آسانسور، ترس از سخنرانی، ترس از حضور در جمع و… چیز هایی نیستند که بسیاری از ما را می ترسانند بلکه این مغز و ذهن ماست که موجب ترسیدن ما می شود. تکنیک های ان ال پی به ما کمک می کند که این ترس و دردمان را به لذت تبدیل کنیم.

کاربرد برنامه ریزی عصبی در تجارت

در مقاله ان ال پی چیست باید بگوییم، راز موفقیت بسیاری از شرکت های بزرگ مثل اپل، سامسونگ، نایک و… در فروش محصولاتشان به مردم، متقاعد سازی آنان با استفاده از تکنیک های NLP و بازاریابی عصبی می باشد. متقاعد سازی افراد را در ان ال پی، دیالوگ های عصبی می نامیم؛ چرا که این دیالوگ ها بر مغز قدیم، مشتریان تاثیر گذاشته و آنها با اطمینان از این شرکت ها خرید می کنند.

موضوعات دیگری که در رابطه با تجارت در NLP  بیان می شود، تکنیک های ذهن خوانی، اصول مذاکرات تجاری و اصول رفتار سازمانی است. شما با استفاده از این تکنیک ها می توانید به راحتی تصمیمات و عقاید خود را در ذهن مشتری قرار دهید و به نتایج مد نظرتان دست یابید. یکی دیگر از راز های این شرکت های بزرگ برندسازی می باشد؛ چرا که آنها در ذهن مشتری داستان هایی را می سازند که مشتری در هر لحظه به برند آنها فکر کند و درگیر آن باشد؛ در نتیجه این اطمینان را در مشتری ایجاد می کنند تا از شرکتشان خرید کند.

همه برند های بزرگ یک شعار یا لوگویی خاص دارند که همیشه در ذهن مشتریانشان باقی می ماند و در ذهن مشتری احساسی را به وجود می آورد که آن را به طور ناخودآگاه به سمت خرید و… می کشاند. این قدرت تکنیک ها و قوانین NLP می باشد. شما می توانید برای به دست آوردن موفقیت بیشتر در تجارت و کسب و کارتان مقاله اسرار موفقیت و ایجاد باور های ثروت آفرین را مطالعه کنید.

اهداف برنامه ریزی عصبی

اهداف برنامه ریزی عصبی

 • بهبود ارتباط با دیگران
 • افزایش مهارت متقاعد کردن دیگران
 • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • استفاده از اصول تمرکز برای رسیدن به اهداف با توجه به استعداد و توانمندی
 • کنترل بر احساسات و هیجانات درونی
 • به وجود آوردن عادت های مثبت و مفید و ترک عادت های بد
 • استفاده از ذهن خلاق برای ایجاد ایده های جدید
 • لذت بردن از زندگی و قدردان نعمت ها بودن
 • ایجاد زندگی هدفمند
 • بالا بردن سطح کارایی
 • رسیدن به هدف هایی که زمانی رسیدن به آنها غیر ممکن بود

هدف های برنامه ریزی عصبی را فهمیدم حال در ادامه چگونگی شکل گیری رفتار را از دید این آن بررسی می کنیم.

شکل گیری رفتار از دید برنامه ریزی عصبی

در مقاله NLP چیست باید بگوییم، تمام کار هایی را که انجام می دهیم “رفتار” نام دارد و طبق یک برنامه ریزی صورت می پذیرد. این برنامه ریزی دو نوع است، نوع اول برنامه ریزی خودآگاهانه و نوع دوم برنامه ریزی ناخودآگاهانه می باشد. برنامه ریزی های خودآگاهانه مثل سفر کردن و برنامه ریزی های ناآگاهانه مثل ترسیدن است.

در ذهن ما مسئولیت برنامه ریزی ناخودآگاهانه را ضمیر ناخودآگاه بر عهده دارد. ضمیر ناخودآگاه با بررسی اطلاعات و پیام هایی که از محیط دریافت می کند، بر اساس آن رفتاری را به وجود می آورد که موجب حفظ امنیت فرد می شود. این ضمیر ناخودآگاه را می توانیم با تکنیک های ان ال پی کنترل کرده و رفتار های نامطلوب را تغییر دهیم. این تکنیک ها به ما، چگونه مثبت فکر کردن و متفاوت بودن را می آموزد.

تاثیرات ان ال پی بر ضمیر ناخودآگاه

همانطور که در مقاله ان ال پی چیست گفتیم، یکی از کاربرد های تکنیک ان ال پی، تاثیر بر ضمیر ناخودآگاه می باشد. فرض کنید فرد، پیامی را توسط یکی از حواس ۵ گانه خود دریافت می کند، در این هنگام در مغز این فرد، مسیر عصبی ایجاد می شود که نورون ها در این مسیر با یک دیگر تبادل اطلاعات می کنند. با بیشتر شدن تبادل اطلاعات نورون ها، یک رفتار شکل می گیرد. حال اگر این رفتار زشت و بد باشد، ان ال پی برای تغییر آن از تکنیک هایی بهره می گیرد که در ذهن، مسیر عصبی جدیدی ساخته شده و رفتار دیگری را جایگزین آن می کند.

شما می توانید عاداتی مثل اعتیاد، پرخوری، میگرن های شدید، استرس و… را به وسیله ضمیر ناخودآگاه کنترل کرده و آنها را تغییر دهید. شما می توانید در بسیاری از دوره های NLP خانم مهدوی نسب، مشاهده کنید که چگونه شرکت کنندگان توانسته اند با استفاده از این تکنیک ها عادات ناپسند و مشکلات خود را تغییر دهند. کنترل ضمیر ناخودآگاه باعث می شود شما هر کاری را که می خواهید انجام دهید.

پیشنهاد ویژه مطالعه: قانون جذب چیست؟

کنترل ضمیر ناخودآگاه

برنامه ریزی جدید ضمیر ناخودآگاه، یکی از تکنیک های اصلی ان ال پی می باشد. در ضمیر ناخودآگاه تمامی افکار، باور ها و اعتقادات از کودکی جمع آوری شده و شخصیت حال ما را تشکیل داده است. حال قوانین و تکنیک های ان ال پی، این عادات و باور ها را شناسایی کرده و آن را با عادات و باور های مثبت و خوب جایگزین می نماید.

شاید باورتان نشود که ضمیر ناخودآگاه فوق العاده قدرتمند است به طوری که می تواند، باور هایتان را بیش از اندازه پرورش دهد؛ اما در پرورش دادن باور ها این شما هستید که انتخاب می کنید. کنترل ضمیر ناخودآگاه کار سختی نیست؛ چرا که بسیار ساده لوح و تاثیر پذیر است و شما می توانید با تکرار آن را تغییر دهید. کودک درون دقیقا همان ضمیر ناخودآگاه شما می باشد.

با تکنیک های برنامه عصبی و زبانی می توانیم عادات جدیدی را بسازیم و ضمیر ناخودآگاهمان را تغییر دهیم.

قوانین NLP چیست ؟

 1. اگر بقیه می توانند در کاری موفق باشند، من هم می توانم

 این قانون بیان می کند که انسان ها دارای بدن و فیزیکی مشابه می باشند و تفاوت بین انسان های معمولی و موفق در برنامه ریزی ذهنی آنها می باشد. این روش را در NLP، الگوبرداری از انسان های موفق می گویند. ما در این تکنیک چگونگی انجام کار، توسط افراد موفق را بررسی کرده و با استفاده از توانایی ها و استعداد هایمان آن را تکرار می کنیم. خودمان را جای فرد موفق گذاشته و با تکرار کارها، مسیر عصبی جدیدی را در ناخودآگاهمان ایجاد می کنیم.

اگر بتوانید باور های خود را به وسیله ان ال پی، تغییر دهید، متوجه خواهید شد که انسان های موفق فقط با انجام یک تکنیک ها به این درجه رسیده اند و هم روی نقاط قوتشان تمرکز کرده اند. خانم مهدوی نسب در بخشی از دوره های آموزش NLP، باور های شما را شناسایی کرده و در مسیر رسیدن به اهدافتان آن ها را تغییر می دهد تا شما نیز بتوانید به اهداف و موفقیت های خود دست یابید.

 1. همه ما منابع و شرایط لازم را برای تغییر داریم

در قانون دوم ان ال پی چیست باید بگوییم، برخی از افراد تصور می کنند، فقط افراد ثروتمند موفق اند و نیروی ویژه ای برای موفقیت دارند؛ اما دانش برنامه ریزی عصبی زبانی خلاف این جمله را بیان می کند که میزان موفقیت همه انسان ها به یک اندازه می باشد و هیچ انسانی برتری نسبت به دیگری ندارد.

شما می توانید لیستی از استعداد ها و توانایی هایتان تهیه کنید و با بررسی آن لیست منابع درونی خود را بیاید. حتی می توانید از دیگران هم در رابطه با نقاط ضعف و قدرتتان سوال کنید تا بهتر بتوانید آنها را بشناسید.

 1. شکستی برای من وجود ندارد

همه ما در دنیایی زندگی می کنیم که سراسر آموزش و یادگیری است و به ما درس ها و تجربه های بسیاری می دهد. در قانون سوم، نباید بگوییم ما به هدف هایمان نرسیدیم و در راه رسیدن به آنها شکست خوردیم بلکه باید بگوییم، ما برای رسیدن به اهداف خود راه های دیگر و جدید تر را انتخاب کردیم و هر راهی که به هدفمان ختم نمی شود را کنار گذاشتیم.

ما اگر بتوانیم شکست ها را به عنوان تجربه بشناسیم و از آن درس بگیریم، قطعا می توانیم به اهداف خود برسیم. باید بگوییم، ترس از شکست خوردن، یکی از عوامل عدم دستیابی به اهداف می باشد. هیچ آدم موفقی در دنیا وجود ندارد که به راحتی به هدف خود رسیده باشد، این فرد قطعا سختی ها و شکست های زیادی را در زندگی خود تجربه کرده که اکنون به این موفقیت دست پیدا کرده است.

قوانین NLP

قوانین طلایی NLP

۷ قانون طلایی ان ال پی

 • قانون ۱ اعتقادات

اعتقاد قلبی به هر چیزی، چه درست باشد و چه غلط، بر ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر می گذارد و در بیشتر اوقات به حقیقت می پیوندد. اگر می خواهید کاری را انجام دهید باید کاملا به آن اعتقاد داشته باشید. اعتقاد و ایمان قلبی به هدفی که در ذهن دارید، شما را بیشتر و بیشتر به آن نزدیک می کند. ما با استفاده از این قانون که در مقاله NLP چیست بیان کردیم، می توانیم زندگی خودمان را تغییر دهیم.

 • قانون ۲ انتظارات

تا به حال شنیده اید که می گویند: از هرچی بدت میاد، سرت میاد. این قانون هم چنین مفهومی را می رساند که هرچه را که انتظارش را داشته باشید، محقق خواهد شد. پس در هر کاری حتی زندگی، انتظاراتتان را مثبت کنید.

 • قانون ۳ جاذبه

قانون جذب این را بیان می کند که افراد با ذهنیت منفی، افراد منفی را جذب کرده و افراد با ذهنیت مثبت، افراد مثبت اندیش و پر انرژی را جذب می کنند.

 • قانون ۴ جانشینی

ذهن هر فرد فقط قابلیت سنجیدن وجه مثبت و یا وجه منفی یک کار را دارد و نمی تواند در یک زمان به وجوه مثبت و منفی آن فکر کند؛ اما می تواند وجه مثبت را جایگزین وجه منفی کند.

 • قانون ۵ کارما

این قانون معتقد است که هرچه را که میدهی، همان را باز میگیری یا به بیان ساده تری هر رفتی یه برگشتی داره. در قانون کارما، رفتار، گفتار، پندار و… انسان در مقابل دیگران، دیر یا زود به سمت خودش باز می گردد. برخی از افراد از این قانون بی خبرند و نمی دانند سرمایه گذاری اصلی هدیه دادن به دیگران است و خساست جز تنگدستی عاقبت خوشی ندارد.

 • قانون ۶ بخشایش

بخشیدن یکی از قوانین طلایی در مقاله ان ال پی چیست می باشد که بیان می کند، از خطا و اشتباهات دیگران و خودتان بگذرید و آن را فراموش کنید. این فراموشی به خودتان آرامش خاطر می دهد تا بهتر بتوانید روی اهداف خود تمرکز کنید. هر تفکر منفی بر ذهن تاثیر می گذارد و به مانعی در رسیدن به اهداف منجر می شود.

 • قانون ۷ دوری از ترس و هراس

فقط شک و تردید و ترسیدن است که می تواند مانع بزرگی بر سر راه انسان باشد که به اهدافش نرسد. اگر بدون ترس برای رسیدن به هدف هایتان تلاش کنید، قطعا به آن خواهید رسید. ترس و هراس بزرگ ترین دشمن بشریت می باشد.

آموزش ان ال پی

آموزش ان ال پی

فواید NLP چیست ؟

 • تغییر ارزش ها و باور ها و تجدید نظر در برخی از آنان
 • به وجود آوردن توانایی های جدید برای انجام کار های خاص
 • تمرکز بیشتر روی استعداد ها و توانایی های درونی خودمان
 • کنترل احساسات و گفتگو های درون ذهن
 • کنار گذاشتن عادت های زشت و نامطلوب
 • تغییر دیدگاه و افکار و ایجاد نگرش تازه در زندگی
 • برنامه ریزی جدید برای ذهن

پیش فرض های ان ال پی

تمام مکاتب علمی، دارای پیش فرض هایی هستند که یکی از ستون های آن مکتب به شمار می آیند. ان ال پی نیز دارای پیش فرض هایی است. این پیش فرض ها عبارت اند از:

نقشه، نشان دهنده همان سرزمین نیست

این پیش فرض در یک جمله کوتاه خلاصه شده است که شاید مفهومش برای برخی از افراد مشکل باشد. در واقع باید بگوییم، این پیش فرض این معنی را می دهد که هر انسانی با دید خود به وقایع و اتفاقات نگاه می کند و در ذهن خود نقشه ای از دنیا ترسیم می کند. با این حال باز هم هیچ کدام از آنها نمی توانند درک درستی از دنیا داشته باشند و هرکس واقعیت ها را با دید خود می سنجد. به همین دلیل است که ما دیگران را مورد قضاوت خود قرار می دهیم؛ چرا که دید ما با دیگران بسیار متفاوت است.

تمام انسان ها در درون خود، منابع کافی برای تغییر کردن را دارند

همانطور که در مقاله NLP چیست گفتیم، برخی از انسان ها موفقیت را ژنتیکی می دانند و معتقد اند افراد موفق، ذاتا موفق اند و بهانه های زیادی برای تلاش کردن و رسیدن به اهدافشان دارند. NLP نیز معتقد است که همه انسان ها به یک اندازه از منابع بهره مند هستند و فقط نیاز به برنامه ریزی دارند؛ در نتیجه هر فردی قادر است که به اهدافش برسید و در آینده فردی موفق باشد و چیزی به اسم ژن خوب وجود ندارد. 

اگر کسی می تواند کاری را انجام دهد، پس شما هم می توانید آن را انجام دهید

این پیش فرض در علم ان ال پی بیان دارد که همه افراد از سیستم عصبی یکسانی برخوردار اند و اگر کسی می تواند کاری را انجام دهد، شما هم قطعا خواهید توانست آن کار را انجام دهید. این یک نوع الگو برداری از انسان های موفق است و در رسیدن به اهدافتان بسیار موثر واقع شده و می تواند با ایجاد انگیزه شما را به سمت موفقیت همراهی کند.

ما نمی توانیم ارتباط بر قرار نکنیم

یکی دیگر از پیش فرض های برنامه ریزی عصبی، بر قراری ارتباط است. همان طور که کره زمین نمی تواند نچرخد، ما هم نمی توانیم با دیگران ارتباط بر قرار نکنیم. ما با تمام اعضای بدنمان از سر گرفته تا دست ها، پیامی را به دیگران می دهیم. این پیام ها را برخی اوقات دانسته و برخی اوقات ناخواسته به دیگران ارسال می کنید. پیام های ناخواسته و ناخودآگاه ممکن است دیگران را دچار سو تفاهم کند و چهره ناخوشایندی داشته باشد. به همین دلیل است که باید این پیام های ارسالی از ناخودآگاه را کنترل کنیم. ما میتوانیم با استفاده از مقاله ان ال پی چیست ، تکنیک هایی را بیاموزیم که فقط افراد موفق آن را می شناسند.

هر رفتاری نیتی مثبت و سازنده دارد

قبول این فرض برای برخی از افراد دشوار است؛ چرا که آنها می گویند: چگونه ترس، خشونت، وسواس و… می تواند نیت مثبتی داشته باشد. ضمیر ناخودآگاه افراد با یک دیگر متفاوت است. ضمیر ناخودآگاه هر کس، پیام هایش را از راه ترس و درد های مختلف می فرستد. به عنوان مثال فرض کنید که از ارتفاع نمی ترسید. این نترسیدن از ارتفاع ممکن است باعث سقوط کردن شما شود. پس می توان نتیجه گرفت که هر رفتاری اعم از ترسیدن، مهربانی، عصبانیت و… نیتی سازنده دارد که همیشه هم به ضررمان نیست.فواید NLP چیست ؟

فواید NLP 

شکستی وجود ندارد و تنها تفاوت در نتایج افراد است

همان طور که در مقاله ان ال پی چیست گفتیم، افرادی که نتایج مورد نظر خود را به دست نمی آورند، آن را به عنوان شکست تلقی می کنند؛ اما ان ال پی این نتایج را کسب تجربه در نظر می گیرد و معتقد است که شکستی وجود ندارد. ۲ فرد را در نظر بگیرید که کاری یکسان را انجام می دهند. اگر فرد اول در اولین مشکلی که برایش پیش می آید آن را شکست تلقی کند و دست از کار بکشد و فرد دوم همان مشکل برایش پیش بیاید و سراغ راه دیگری برود و در آن راه به نتایج مورد نظر خود برسد، اینجاست که در می یابیم، نتیجه است که مهم است و شکستی برای کسی وجود ندارد. فرد اول هم می توانست راه دیگری را انتخاب کند؛ اما متاسفانه شکست را ترجیح داد.

فیزیک و روان یکی هستند و بر روی یک دیگر تاثیر می گذارند

هنگامی که احساس ناراحتی، شادی و درد می کنید، به اندامتان دقت کنید. احساساتتان بر روی زبان بدنتان نیز تاثیر می گذارد؛ چرا که هر احساسی که داشته باشید، اطرافیان متوجه آن می شوند. برخی اوقات که ناراحت هستید، دوستان و افراد نزدیک به شما، احساساتی را که دارید با تغییر در زبان بدن شما متوجه شده و از شما سوال می کنند که چطور هستید و دلیل این تغییر حالت را از شما جویا می شوند. این یکی از پیش فرض های مبحث NLP چیست است که به ما اهمیت تاثیر روان را بر روی فیزیک بدن نشان می دهد.

برای هر مشکل و مسئله ای راه حل وجود دارد

برخی از افراد، هنگام رویارویی با مشکلی، آن را غیر قابل حل تصور می کنند. این طرز فکر را باید تغییر داد؛ چرا که باعث می شود هیچگاه نتوانید مشکلات را حل کنید. این تغییر به کمک تکنیک های ان ال پی سریع تر صورت می پذیرد. با برنامه ریزی درست ذهن، مسیر ها، انتخاب ها و راه حل های جدیدی را در اختیار افراد می گذارد. همین دلیل به اهمیت ان ال پی می افزاید.

معیار های کیفیت هر ارتباطی با پاسخ مخاطب به آن مشخص می شود

برای اینکه بتوانیم کیفیت ارتباطمان با دیگران و اطرافیان را بسنجیم، باید پاسخ ها و عکس العمل هایی که آنان در مقابل ما می دهند توجه کنیم. برداشت هرکس از یک رابطه با دیگری کاملا متفاوت است. ان ال پی به تجزیه تحلیل رفتار دیگران می پردازد و از این راه، روش های ذهن خوانی را به اجرا در می آورد. در مقاله ان ال پی در میابیم چگونه و با چه روش هایی عکس العمل افراد را نسبت به صحبت ها و روابطمان پیش بینی کنیم.

کاری را که انجام داده اید اگر جواب نداد راه دیگری پیدا کنید

این فرض، اصل انعطاف پذیری را نیز بیان می کند. برخی از افراد فقط بر روی یک روش خاص پافشاری می کنند و از راه های دیگر غافلند. اصل انعطاف پذیری بر این باور است که همه روش ها باید امتحان شوند. ان ال پی در این راستا کمک می کند که مسیر های عصبی جدیدی را در ناخودآگاه تشکیل دهید و به نتایج بهتری دست یابید. این فرض در مقاله ان ال پی چیست همان اصل شکستی وجود ندارد را بیان می کند که با انجام راه های مختلف بالاخره از یک راه می توان به موفقیت دست یافت.

مشخصات افراد دیداری

این مدل افراد به وسیله تصاویر و اشکال با محیط رابطه برقرار می کنند. این افراد ان ال پی منحصر به فردی دارند. افراد دیداری تنفس های سطحی و سریع تری دارند. آنها سریع صحبت می کنند و به دلیل پردازش ذهنی بالایشان، پیام هایشان را با دست بیان می کنند. افراد دیداری بیشتر از کلمات دیدگاه من، تصور من این می باشد و… استفاده کرده و از فاصله دور با دیگران ارتباط برقرار می نمایند. 

شما می توانید با این افراد ارتباط چشمی بر قرار کنید. دقت داشته باشید که در صحبت کردن با آنها، منظورتان را صریح و روشن بیان نمایید.

مشخصات افراد شنیداری

این افراد را از زمزمه هایی که با خود در حین کار می گویند و تماس های طولانی مدتی دارند، بشناسید. این افراد صراحتا صحبت می کنند و روی بلندی و لحن صدا و صحبت ها حساس هستند. شما برای برقراری ارتباط با افراد شنیداری می توانید به تمجید و تشویق آنها پرداخته و بهتر است انتقادی از این افراد نکنید. در مبحث ان ال پی چیست می توانید دریابید که چه شخصیتی دارید.

مشخصات افراد حسی

افراد حسی به آرامی صحبت کرده و برای اینکه چیزی را به یاد بیاورند به پایین نگاه می کنند. این افراد واکنش های کند تری دارند و به آرامی صحبت می کنند.

رابطه قانون جذب با NLP

رابطه قانون جذب با NLP

رابطه قانون جذب با NLP

در مقاله NLP چیست ، باید بگوییم که قانون جذب با ان ال پی ارتباط دارد و حتی این دو می توانند روی هم تاثیرات مثبتی نیز بگذارند. قانون جذب بدین معنی است که “هم جنس، هم جنس خود را جذب می کند و ما به چیزی تبدیل می شویم که به آن فکر می کنیم”. اگر بخواهیم در رابطه با قانون جذب توضیحات بیشتری دهیم، باید بگوییم که قانون جذب یعنی هرچه را که در خواست کنید به شما داده می شود، هرچه بیشتر بر روی نقاط مثبت تمرکز نمایید، مثبت های بیشتری را جذب خود می کنید و هرچه بر روی نقاط منفی تمرکز کنیم، منفی بیشتری را جذب می کنیم.

ان ال پی نیز برنامه ریزی عصبی و زبانی است و تشکیل مسیر جدید و رسیدن به هدف هایی که در ذهنمان می خواهیم به آن برسیم. اگر قانون جذب چیست را به خوبی بخوانیم و بفهمیم و همچنین علم ان ال پی را بیاموزیم، می توانیم هرچه را که می خواهیم به دست آوریم.

علت های قدرتمند بودن ان ال پی

امروزه سبک زندگی افراد بسیار متفاوت شده و مشکلات بسیار می باشد. نیاز های افراد متنوع تر از قبل شده است؛ در نتیجه همه ما باید با سرعت بیشتری به جلو حرکت کنیم. حال چگونه باید سرعت پیشرفت در زندگی را افزایش دهیم؟ ما در مقاله ان ال پی چیست ، بیان کردیم که بهترین و موثر ترین تکنیک برای رسیدن به اهداف NLP می باشد، همین باعث شده است که ان ال پی یکی از قدرتمند ترین تکنیک ها برای پیشرفت و رسیدن به موفقیت در زندگی باشد.

برنامه ریزی عصبی نه تنها باعث رسیدن به اهداف شده بلکه باعث صرفه جویی در وقت، انرژی و هزینه نیز می شود.

تشخیص دروغگویی با استفاده از ان ال پی

برنامه ریزی عصبی تکنیک هایی دارد که می توان با استفاده از آن، تشخیص داد چه کسی دروغ می گوید. تکنیک حرکات چشم، روشی است برای تشخیص دروغگویی افراد، بدی گونه که وقتی از کسی درباره چیزی سوال می کنید باید به حرکات چشم او توجه کنید. هنگامی که مردمک چشم فرد به سمت چپ می رود، این معنی را می دهد که تصویر واقعی در ذهن او شکل گرفته است و او در این لحظه راست می گوید.

حال اگر مردمک چشم فرد به سمت راست حرکت کند، یعنی او به دنبال ساختن تصاویری است که آن را به شما بگوید؛ در نتیجه هرچه که از او می شنوید دروغ است. این تکنیک برای افراد راست دست می باشد و برای چپ دستان برعکس است؛ اما برای اینکه بتوانید دروغگو بودن فردی را تشخیص دهید نباید تنها به یک تکنیک بسنده کنید. ان ال پی تکنیک های دیگری نیز دارد که میتوان با استفاده از آنها دروغگو بودن افراد را تشخیص داد.

نتیجه گیری

ما از مقاله NLP چیست ،  دریافتیم که می توانیم با استفاده از تکنیک های برنامه ریزی عصبی به هر آنچه در ذهنمان است، سریع تر برسیم. شکستی در مقابل ما وجود ندارد و همه چی دست به دست هم داده تا ما به هدفمان برسیم.

منبع:https://www.nlp-techniques.org/

50 دیدگاه

 1. matin paidar گفت:

  سلام میخواستم بدونم شخصیت شناسی افراد و چقدر طول میکشه ک بتونیم درک کنیم و بفهمیم تا سریع تر شخصیتشون رو ارزیابی کنیم ؟

  • مدیر وبسایت گفت:

   سلام ، هر چقدر شما آگاهی بیشتر و عمیقتری داشته باشید ،تشخیص سریعتر و راحتر می شود .
   ممکن است در اولین برخورد تشخیص دهید یا ممکن هست بعد از چند بار صحبت کردن و برخورد تشخیص دهیم .
   می توانید از مقاله ها ، فیلمهای آموزشی و فایل آموزشی شخصیت شناسی سایت استفاده کنید .

 2. زهرا گفت:

  واقعا شخصیت شناسی خیلی موضوع پیچیده ای هست ممنون از مطلبتون

 3. Nasin گفت:

  az maghale kheili khoobetoon mmnon kheili mofid bood baram

 4. محمد گفت:

  چه جوری ان ال پی اطرافیانمو بفهمم ؟

  • مدیر وبسایت گفت:

   منظور از ان ال پی ، برنامه ریزی عصبی کلامی هست ،یعنی از طریق کلام روی سیستم عصبی اثر بگذاریم .
   و رفتارهای همه ی آدمها از برنامه ریزی های گذشته هست که خیلی از آنها را ممکن است آگاهانه ندانیم و برنامه ریزیهای زیادی از خوب یا بد داریم .
   اگر موضوعی در حال حاضر ما را ناراحت می کند و زندگی ما را تحت تاثیر می گذارد ، می توانیم با تکنیکهای ان ال پی این برنامه ریزی منفی را که از گذشته هست را پیدا کنیم و برنامه ریزی جدیدبه ذهن بدهیم و تغییرات مورد نیاز را ایجاد کنیم .

 5. sina گفت:

  mikhastm bdonm daghighan hamin teknink haro ejra konim kafiye ya chiz haye dg ham hast bayad dar kenaresh dashte bashim

 6. mohammadzp گفت:

  in sanjeshe doroghgoii vaghan karbordi bod👌🏻

 7. sina alizade گفت:

  ghanon jazb kheili khob o tasirgozare

  • مدیر وبسایت گفت:

   بله قانون جذب فوق العاده است و اگر بتوانیم درست و دقیق انجام دهیم تاثیر گذار هست .

 8. Samira گفت:

  قانون کارما خیلی جواب میده عالی بود

  • مدیر وبسایت گفت:

   سلام
   متشکرم .
   بله قانون کارما یکی از مهمترین قوانین طبیعت و خداوند هست ، اگر با انرژی ها و فرکانسهای مثبت یا همان حسهای خوب مثل شادی و خوشحالی به دنیا نگاه کنیم و بشنویم و رفتار کنیم باز خورد مثبت و خوب ، به ما بر می گردد و اگر با مسایل زندگیمان با انرژی منفی یا حسهای منفی مثل خشم ،غم و ترس برخورد کنیم باز هم باز خوردش به خود ما بر می گردد.

 9. ثمین گفت:

  تغییر رفتار واقعا مشکله

  • مدیر وبسایت گفت:

   سلام
   بله تغییر رفتار مشکله چون تبدیل به عادت شده و در لایه های عمیق شخصیت ما حک شده و از کودکی در ناخودآگاه ما شکل گرفته ، اما قابل تغییر ، با تکنیک های سریع ذهنی ان ال پی و هیپنوتیزم به راحتی امکان پذیر هست .

 10. مبینا گفت:

  چه موضوع پیچیده ای بود تا به حال بش فکرم نکرده بودم عااالی

 11. kamand گفت:

  awli bod mamnonm az in hame matalebe jame va khob

 12. kazem گفت:

  slm matlabeton kheili kamel bod 🌹

 13. بی نام گفت:

  این ضمیر ناخوداگاه ما چه کارایی میتونه کنه و می نمی دونستیم !!!!!!

  • مدیر وبسایت گفت:

   بله ،ضمیر نا خوداگاه فوق العاده قدرتمند هست که هشتاد درصد رفتارهای ما را کنترل می کند و ما می توانیم با شناختش و استفاده از ابزارهای خودش به راحتی تحت کنترل خودمان داشته باشیم و مثل چراغ جادو به هدفهایمان برسیم .

 14. نیلوفر جهانبخش گفت:

  خیلی کامل و عالی
  برای کودکان هم از این تکنیک ها استفاده میشه ؟

 15. ساناز عباسی علی گفت:

  این تغییر رفتار چه مدت طول می کشه؟

  • مدیر وبسایت گفت:

   تغییرات رفتاری ، بستگی به نوع عادت و موضوع هم دارد .مثلا تغییر در ساعت خوابیدن و بیدار شدن است یا ترک اعتیاد یا کنترل خشم و ….
   اما اصول تغییرات در نا خودآگاه از ۲۱ روز شروع می شود تا ۳ ماه و ۶ ماه می تواند تغیرات صورت بگیرد و یا ممکن است مساله ی دیگری باشد که به صورت یک باره و یک شب تغییر اساسی صورت بگیرد.

 16. نینا گفت:

  سلام شما می تونید طبق کار های روزمره من برنامه برام بریزید ؟

  • مدیر وبسایت گفت:

   بله ، این امکان هست که به صورت مشاوره ی آنلاین با خانم دکتر مهدوی نسب صحبت می کنید و طبق آن برنامه روزانه بگیرید و تکنیکهای را آموزش می بینید که بتوانید به راحتی برنامه تان را اجرایی کنید .

 17. binam گفت:

  چطوری یه برنامه داشته باشیم که کارآمد باشه و تاثیر بزاره تو زندگیمون روابطمون با همسر و فرزندمون ؟

 18. بی نام گفت:

  چطوری یه برنامه داشته باشیم که کارآمد باشه و تاثیر بزاره تو زندگیمون روابطمون با همسر و فرزندمون ؟

  • مدیر وبسایت گفت:

   شما می توانید از پک آموزشی ،کامل و جامع (( موفقیت و آرامش)) استفاده کنید ، راهنمای کامل و دقیقی برای شما خواهد بود ، هدفسازی و برنامه ریزی دقیق برای زندگی مشترک و آینده فرزندتان را به شما آموزش می دهد ، همین طور با شناخت و یژگی های شخصیتی ، نقاط ضعف و نقاط قوت خودتان و همسر و فرزندتان و حتی اطرافیانتان می توانید ارتباط فوق العاده ای داشته باشید، همچنین تکنیکهای مختلف برای رفع خاطرات تلخ ،ایجاد انگیزه و رفع استرس را به شما آموزش می دهد که در هر مرحله از زندگی می توانید استفاده کنید ، اعتماد به نفس و عزت نفستان زیاد می شود ، هر قدر آگاهی و ایمان شما برای بدست آوردن هدفتان بیشترباشد ، مطمینا کار آمدتر و موثر خواهید بود.

  • مدیر وبسایت گفت:

   حتما ، به زودی

 19. helma گفت:

  خیلی کامل بود نسبت به مقالاتی که در سایر سایت ها مطالعه کردم

 20. samira گفت:

  تمام این موارد بستگی به گذشته و طرز تربیت فرد داره

  • مدیر وبسایت گفت:

   بله ، کاملا درسته تمام اطلاعات گذشته ما از همه ی چیزهایی که دیدیم و شنیدیم و حس کردیم رفتارهای ما را شکل داده است و خانواده و شرایط زندگی و محیطی که در آن زندگی کردیم خیلی تاثیر گذار هستند.

   • مدیر وبسایت گفت:

    نهایتا در هر صورت این موضوع زیر ۱۸ سال صدق می کند که مسولیت ما به عهده ی پدر و مادر و یا پدر بزرگ یا مادربزرگ است و ما از این سن به بعد ، از زمانی که آگاه هستیم خودمان مسئول تغییر در رفتارها و شرایط زندگیمان هستیم .

 21. بی نام گفت:

  به نظرم ان ال پی خیلی مبحث پیچیده ایه اگر بشه عادت های بد و به این راحتی تغییر داد که فوق العاده است

 22. مدیر وبسایت گفت:

  Tank you

 23. سمانه گفت:

  بهترینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *