راز موفقیت چیست

راز موفقیت چیست

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا برخی از افراد در تمامی امور زندگی خود، موفق هستند؟ به نظر شما، راز موفقیت این چنین افراد، از کجا سرچشمه می گیرد؟ چرا برخی از افراد، با تمامی مشکلاتی که دارند، همیشه مثبت اندیش هستند و لبخند بر لبان خود دارند؟  آیا ما هم می توانیم مانند چنین افرادی، به موفقیت در زندگی دست یابیم؟ به نظر من، برای رسیدن به موفقیت، باید به راز و رمزهای آن آگاهی کافی داشته باشید و تمامی آن ها را در زندگی خود به کار گیرید.

در این مقاله،  ما سعی داریم که به یکسری از سوالاتی که برای خیلی ها می تواند حائز اهمیت باشد، پاسخ دهیم. مثلا: موفقیت چیست و اینکه چرا ما موفق نمی شویم؟ آیا برای موفقیت و موفق شدن باید کار خاصی را انجام دهیم؟ چه عواملی باعث موفقیت در زندگی و کنترل ذهن می شوند؟ و…. . پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

موفقیت چیست؟ و چندین راز موفقیت

یکی از مهمترین سوالاتی که بشر می تواند از خودش بپرسد این است که، موفقیت چیست؟  چه عواملی باعث موفق شدن من در زندگی می شود؟ واقعیت آن است که به درستی نمی توان به این سوال، پاسخ روشنی داد؟

علت، آن است که هرکسی از دیدگاه و جایگاه خود، به عمق این کلمه پی می ببرد و از نظر هرکسی، موفقیت می تواند برآورده شدن تمامی باورها و انتظارات هر شخص با توجه به اهدافی که دارد، باشد. به این مثال ها توجه کنید:

موفقیت برای شخصی می تواند، استخدام در شرکت مایکروسافت باشد ، در صورتی که برای شخص دیگر، خرید ساختمان مایکروسافت باشد. فرض کنید، شما از خواب بیدار می شوید و با یک لیست از کار مواجه می شوید که باید تا انتهای روز، آن ها را به سرانجام برسانید، قطعا اتمام  این کارها، به منزله رسیدن به موفقیت است.

همانطور که متوجه شدید، رسیدن به موفقیت، یک چیز نسبی است و برای همه نمی تواند یک تعریف واحدی  داشته باشد.

اما به صورت کلی می توان گفت:

 “موفقیت، برای رسیدن به اهدافی است که برای شما مهم بوده و تمامی تلاش خود را برای به انجام  رساندن آن، به کار گرفته اید”

به نظر شما رازهای موفقیت در زندگی کدامند؟

راز موفقیت

هر کسی، راز و رموز خاصی برای به دست آوردن موفقیت دارد، اما از مهمترین آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱- نوشتن اهداف

در مقاله راز موفقیت باید بگوییم، هنگامی که از خواب بیدار می شوید، یک لیستی از کارهایی که قرار است در طول روز آن ها را انجام دهید، بنویسید. سپس، در مرحله بعدی، اهدافی را بنویسید که باید در دراز مدت به آن برسید، مثلا استخدام در یک شرکت معتبر، یادگیری زبان مورد علاقه خود و غیره.تمامی این موارد را به گونه ای بنویسید که انگار به تمامی آن ها رسیده اید. حتما، این اهداف به گونه ای باشد که از نوشتن و رسیدن به آن، لذت ببرید و از روی جبر و صحبت دیگران نباشد. اگر در انتخاب اهداف تان قدرت تصمیمگیری و انتخاب ندارید می توانید مقاله هدف چیست و چرا باید هدف داشته باشیم را مطالعه نمایید.

۲- تقویت باورها

اگر شما به خودتان ایمان و باور داشته باشید، اگر هدف شما هم خیلی بزرگ باشد، باز به آنچه که تصورش را کرده اید، دست پیدا می کنید. این را بدانید که اگر شما، خودتان را نپذیرید و برای خود اهمیتی قائل نشوید، چرا فکر می کنید، دیگران، شما را قبول خواهند داشت؟ همیشه برای رسیدن به اهداف خود، باید مصمم و با اراده باشید و تلاش کنید که در خلاف جریان باورها و اعتقادات دیگران، حرکت کنید. خیلی از افراد، شهامت رسیدن به آرزو و رویاهای خودشان را ندارند و حتی با دیگران به گونه ای برخورد می کنند که آن ها هم نمی توانند به آرزوهای خود دست یابند.

۳- سرمایه گذاری روی خودتان

از وارن بافت پرسیدند،  بهترین سرمایه گذاری را در کجا انجام دهیم؟ او در پاسخ به این سوال گفت: بهترین سرمایه گذاری را روی خودتان انجام دهید.

 • اگر ایده ای به ذهنتان می آید، حتما آن را یادداشت کنید. هیچ گاه نگویید که بعدا می نویسیم یا رسیدن به چنین ایده ای، ناممکن است.
 • سعی کنید مهارت جدید یاد بگیرید و از روزمرگی ذهنی و جسمی ، خودتان را آزاد کنید.در ضمن، هیچ گاه نگویید که از شنبه شروع می کنم، حتما از همین حالا اقدام به یادگیری آن مهارت نمایید.
 • اگر کاری مثبت انجام می دهید، برای خود یک هدیه کوچک بگیرید و از خودتان تشکر کنید. این هدیه می تواند یک کتاب باشد که ذهن شما را برای موفقیت های بعدی، باز کند.

عامل موفقیت در زندگی

چرا نمی توانیم موفق شویم؟

سوالی که خیلی از افراد از خودشان می پرسند، این است  که چرا نمی توانیم موفق شویم؟ همانطور که در بالا گفتیم، برای آنکه موفق (successful) شوید، باید تمامی رازهای موفقیت را بدانید و همه را در کنار هم پیاده نمایید. یکی از عمده ترین دلایل برای نرسیدن به موفقیت، ندانستن است. یعنی، عامل موفقیت در زندگی را نمی دانیم و فکر می کنیم که برای بدست آوردن موفقیت باید شانس داشته باشیم و اگر نداریم، پس آدم موفقی نیز نیستیم. ما در ادامه به چند مورد که باعث می شود، شما موفق نشوید، اشاره می کنیم:

 • دارا بودن عادات بد

 همه ما طبق عاداتی که داریم، زندگی خود را سپری می کنیم و اگر این عادات، مثبت باشد، همیشه از زندگی راضی هستیم و اگر هم منفی باشد، می گوییم که چقدر ما بدشانس هستیم و غیره. برای از بین بردن عادات بد، بهتر است که لیستی از اهداف خود را آماده کنید و سپس به این دو سوال پاسخ دهید.

 • ❖        چه عاداتی دارم که باعث نرسیدن من به موفقیت و هدفم در زندگی می شود؟
 • ❖       باید از چه عاداتی استفاده کنم  یا آن را در خود بوجود آورم که به اهدافم دست یابم؟

حال، با جواب دادن به این سوالات می توانید عادات بد را از خود دور کنید.

 • زدن برچسب به خود

اکثر اوقات، دیگران یا حتی خود افراد، به خودشان برچسب می زنند و مثلا چون در کاری موفق نشدند، پس آدم نادان و خنگی هستند. بهترین راه برای از بین بردن برچسب های منفی، استفاده از برچسب های مثبت است. اگر من در کاری شکست خوردم، از برچسب “همیشه در کارم موفق خواهم بود” یا “تلاشم را بیشتر خواهم کرد”، استفاده می کنم.

 • ترسیدن از اقدام کردن

در مقاله راز موفقیت باید بگوییم که از مهمترین دلایل ما برای موفق نشدن، ترس است. اگر شما از انجام کاری ترس داشته باشید، همان ترس مانند غل و زنجیر، دست و پای شما را میگیرد و اجازه اقدام کردن را به شما نمی دهد. مثلا اگر از یادگیری زبان یا رانندگی ترسی دارید، همان ترس، مانع از پیشرفت شما می شود.

 • نداشتن مهارت کافی

برای آنکه بتوانید چیز جدیدی را خلق کنید، باید حتما در آن زمینه مهارت کافی داشته باشید و در صورت نداشتن آن، قطعا موفق نخواهید بود.

همین چهار موردی که در بالا ذکر شد، بیانگر موفق نشدن افراد در زندگی بوده است.

راه های موفقیت

برای موفقیت باید چه کار کنیم؟

حالا که با راه های موفق نشدن آشنا شدیم، نوبت آن رسیده که برای موفقیت، کارهای ویژه ای را انجام دهید؟ این نکته را بدانید که افراد موفق، موفقیت (success) را در درون خود جستجو می کنند و قبل از هرکاری، به مدیریت خود می پردازند.  از عمده ترین کارهایی که راه موفقیت در زندگی را شکل می دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدون داشتن هرگونه توقعی، به دیگران کمک کنید.
 • همیشه اطلاعات خود را افزایش دهید و به دنبال نتیجه نباشید.
 • بر روی ذهن و تصورات خود سرمایه گذاری کنید.
 • به دنبال سفرهای هیجان انگیز باشید.
 • افکار خود را از مطالب کسل کننده دور نگه دارید.
 • خودتان را به چالش بکشید.
 • برای رسیدن به موفقیت، باید چیزهایی را قربانی کنید.
 • از چیزهایی که باعث حواس پرتی شما می شود، دوری کنید.
 • به دیگران امید نداشته باشید و کارها را خودتان انجام دهید.
 • تغییر دهنده زندگی خود باشید.
 • مدام برای کارهای خود، برنامه ریزی کنید.
 • زمان خود را به درستی مدیریت کنید.
 • برای انجام کارها، برنامه داشته باشید.
 • منابع غیر مالی برای خود ایجاد کنید.
 • با دیگران مهربان باشید و محبت کنید.
 • به درک چیزهایی بپردازید که می خواهید.

راز موفقیت ذهن چیست؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، دستیابی به موفقیت، به صورت خودکار و خود به خود بوجود نمی آید و برای آنکه فرد موفقی باشید، باید به راز های موفقیت نیز عمل کنید. قبل از هرکاری، باید هدف داشته باشید و برای رسیدن به همان هدف، برنامه ریزی کنید، در مرحله آخر، برای گرفتن نتیجه باید تلاش و پشتکار بسیاری داشته باشید. اگر این سه مورد را رعایت کنید، امکان موفقیت شما بیش از اندازه خواهد شد.

بارها این جمله را شنیده اید که می گوید، “در ابتدا، موفقیت از ذهن شما آغاز می شود.” اگر به این جمله اعتقاد دارید، باید با راز موفقیت ذهن  که در شش مرحله خلاصه می شود، آشنا شوید:

مرحله اول: به مکانی که باعث آرامش شما می شود، بروید.

هر کسی برای تمرکز کردن، یک مکانی را انتخاب می کند، مثلا اتاق های خانه، حیاط، رستوران، کافی شاپ و غیره. سعی کنید همراه خود یک قلم و کاغذ هم داشته باشید، و هر آنچه که در ذهن شما می گذرد را یادداشت کنید.

مرحله دوم: از کتاب و مجلات موفقیت نیز استفاده کنید.

برای رسیدن به موفقیت، باید در ابتدا با افرادی که در آن حوزه موفق شده اند نیز، آشنا شوید. متن های مثبت و انگیزشی بخوانید، با سرگذشت آدم های موفق آشنا شوید. و خودتان را برای مرحله سوم آماده کنید.

مرحله سوم: یک لیست شکرگزاری آماده کنید.

 یک قلم و کاغذ بردارید و خدا را برای تمام چیزهایی که دارید، شکر کنید. با خودتان روراست باشید، درباره سلامتی خود و خانوادتان،تحصیلات، خانه، ماشین، روابط دوستانه، مهارت و هر چیز دیگر نیز یک لیست آماده کنید. 

مرحله چهارم: لیست شکرگزاری را با صدای بلند بخوانید.

شاید به ظاهر خنده دار باشد که بخواهید لیست را با صدای بلند بخوانید، اما انجام این کار باعث آگاه شدن ضمیر ناخودآگاه شما می شود و با تکرار آن، انرژی های مثبتی را دریافت خواهید کرد.

مرحله پنجم: خودتان را در مرحله رسیدن به هدفتان تصور کنید.

به مدت پنج دقیقه، چشمان خود را ببندید و خودتان را در موقعیت رسیدن به موفقیت، تجسم کنید. ببینید در آن لحظه، چه حس و حالی دارید و چه کسی در کنار شما وجود دارد که آن خوشحالی را با شما جشن بگیرد. لباسی که دوست دارید در آن زمان به تن داشته باشید را تصور کنید. شاید در ابتدا تجسم این کارها، سخت باشد ولی بعد از مدتی، برای شما به گونه ای می شود که جزئی ترین چیزها را هم می توانید تصور کنید.

مرحله ششم: به حالت عادی زندگی خود بازگردید

بعد از بیست دقیقه تلاش کردن برای موفقیت، حالا نوبت آن رسیده است که به زندگی خود بازگردید و با شور و حالی که دارید، یک روز مهیج را آغاز کنید.

موفقیت ذهن

عوامل اصلی موفقیت در زندگی

بعد از تحقیق درباره  موفقیت و مصاحبه با افراد موفق، به این نتیجه رسیده اند که عوامل زیر، می تواند راز موفقیت افراد در تمامی زمینه ها باشد.

 

 1. داشتن علاقه و اشتیاق
 2. ارائه کار با کیفیت
 3. پرتلاش بودن
 4. داشتن انگیزه و تشویق خود
 5. داشتن ذهن متمرکز
 6. داشتن ایده های ناب
 7. کمک کردن به دیگران
 8. داشتن مهارت و دانش
 9. داشتن روابط موفق
 10. داشتن پافشاری روی کارها
 11. بالا بردن قوه خلاقیت

کنترل ذهن و رسیدن به موفقیت

حقیقت قدرت ذهن در وجود هر انسانی نهفته است و و از جمله حقایقی است که هنوز به درستی کشف نشده است و اطلاعات زیادی درباره آن موجود نیست.

برای رسیدن به موفقیت و کنترل ذهن بهتر است که موارد زیر را جدی بگیرید.

 • از ورود افکار منفی به ذهنتان جلوگیری کنید.
 • مدام خودتان را بابت کمبودها ملامت نکنید و فکر کمبود را از ذهنتان پاک کنید.
 • به دنبال کاری باشید که دوست دارید و از آن لذت می برید.
 • یک فضای مثبت و ایده آل برای خود ایجاد کنید.
 • زمان و مکان موفقیت را در ذهن خود تصور کنید.
 • بیشتر عملگرا باشید تا اینکه مدام حرف بزنید و عمل نکنید.
 • بین منطق و احساس، تعادل برقرار کنید.
 • برای اهداف خود، تعهد داشته باشید.
 • به دنبال پیشرفت و موفقیت در مهارت و کسب و کار باشید.
 • شکرگزار خدا به خاطر داشته هایتان باشید.

امیدوارم که مقاله راز موفقیت چیست، توانسته باشد، به موفقیت شما در زندگی و کنترل ذهن کمکی کرده باشد.

فرد موفق کیست؟

به نظر شما فرد موفق چه کسی است؟ پاسخ این سوال از نظر هرکس متفاوت است. هرکس در زندگی از نظر خود، یک یا چند نفر را به عنوان افراد موفق تصور می کند. به طور کلی، فرد موفق کسی است که از تمامی ابعاد به رشد رسیده و باور های منفی خود را تغییر داده و به نگرش مثبت تبدیل ساخته است. افکار منفی ممکن است ریشه در کودکی فرد داشته باشند که با چند جلسه مشاوره به راحتی قابل تغییر هستند.

این را بدانید که تنها چیزی که موجب می شود، افراد به خواسته ها و اهداف شان نرسند همین افکار منفی است.

ویژگی افراد موفق

افراد موفق ویژگی هایی دارند که عبارت اند از:

 • هدف گذاری: به طور کلی، افراد موفق برای به دست آوردن موفقیت، زندگی هدفمندی دارند. هدف مند بودن زندگی بدین معنی است که آها تلاش می کنند تا زندگی شان را به زندگی ایده آلی که در ذهن خود دارند نزدیک کنند. این همان هدف گذاری و رسیدن به خواسته ها می باشد.
 • اقدام و عمل شجاعانه به برنامه: افراد موفق علاوه بر هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق، به سرعت شروع به انجام کار هایی می کنند که آنها را به اهداف شان نزدیک تر سازد. آنها ترسی از شکست ندارند و خود را به چالش های جدیدی می کشند. این کار موجب می شود که آنها آرزو ها و هدف هایشان را به حقیقت تبدیل سازند. برخی از افراد هستند که برای زندگی شان برنامه ریزی می کنند؛ اما در آن برنامه ریزی عملی دیده نمی شود که کاملا اشتباه است.
 • داشتن حس و روحیه خیرخواهانه: یکی از راز های موفقیت این گونه افراد، در روحیه انسان دوستی شان است. آنها به دیگران اهمیت می دهند و روحیه خیرخواهانه ای نسبت به آنها دارند. این روحیه موجب می شود که آنها نسبت به خودشان حس رضایت مندی داشته باشند.
 • عزت نفس بالا: یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق، عزت نفس بالای آنان است. این افراد برای خودشان ارزش قائل اند و خود را دوست دارند. برای خود وقت می گذارند و به درخواست هایی که دوست ندارند، جواب منفی می دهند. این افراد زود می بخشند و حقایق را بهتر درک می کنند. برای موفقیت بهتر است به تقویت عزت نفس خود بپردازید تا مسیر موفقیت را هموار تر طی نمایید.
 • اعتماد به نفس بالا: یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق، اعتماد به نفس و خودباوری بالای آنان است. افرادی که اعتمادبنفس بالایی دارند، در توانایی ها و استعداد هایی که دارند تردیدی نداشته و راه شان را ادامه می دهند. این افراد بسیار شعاج هستند و ترسی از شکست ندارند.
 • پذیرفتن خود: اکثر افراد موفق خودشان هستند. این افراد شخصیت، رفتار و خلق و خوی خود را پذیرفته اند. با تمام کمبود ها و ضعف هایی که دارند کنار آمده اند و می دانند که هیچ کس در دنیا کامل نیست. 
 • صبور بودن: اکثر افراد موفق صبور هستد و عجله ای در رسیدن یک هویی به موفقیت ندارند.
 • ثابت قدم بودن: یکی دیگر از ویژگی های افراد موفق، ثابت قدم بودن آنها است. ثابت قدم بودن بدین معناست که، افراد کار های کوچک را هر روز و به مدت زمان مشخص انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *