انگیزه چیست

انگیزه چیست

همه ما هنگام انجام دادن کاری و یا گرفتن تصمیمی برای خود، دلایل خاصی داریم. وقتی در زندگی مان قاطعانه به دنبال هدفی هستیم، حسی درون ما وجود دارد که ما را به سمت هدف سوق می دهد. بله! درست حدس زدید این حس همان انگیزه درونی ماست که باعث می شود به هدف مان برسیم. انگیزه چیست ؟ فرایندی که موجب آغاز، هدایت و حفظ رفتار ما شده و زندگی مان را هدفمند می کند. این رفتار می تواند کسب اطلاعات جدید، نوشیدن آب و یا خوردن غذا، پولدار شدن و… باشد.

اما در حقیقت انگیزه را می توان مجموعه رفتاری در نظر گرفت که علت رفتار های ما را توضیح می دهد و ما را وادار به تلاش کردن می کند تا به هدف مان دست پیدا کنیم. ما در این مقاله می خواهیم یکی از مهم ترین موضوعات را که تاثیر مستقیمی بر موفقیت دارد، مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به تمامی سوالات شما در رابطه با انگیزه پاسخ دهیم. اینکه چگونه انگیزه زندگی کردن داشته باشیم، چگونه انگیزه را در خود ایجاد کنیم، انواع جملات انگیزشی، ایجاد انگیزه برای موفقیت و… از سوالات مکرر در باب این موضوع است که برای کنکوری ها بسیار مفید و حائز اهمیت می باشد.

انگیزه

برای همه ما پیش آمده که در اواسط انجام دادن کاری انگیزه مان را از دست بدهیم. با خود بگوییم “دیگه خسته شدم”، “فایده ای نداره”، “چرا پس به هدفم نمیرسم” و… . حتی در برخی از موارد دست از آن کار می کشیم. حالت افسردگی، خستگی و بی حوصلگی به سراغمان می آید و دیگر نمی خوایم که زنده باشیم. این سوال در ذهنمان شکل می گیرد که چرا زندگی می کنیم؟ چرا باید به هدف هایمان برسیم؟

این بی انگیزگی باعث می شود شما نه تنها به موفقیتی دست پیدا نکنید، بلکه چندین قدم به عقب بازگردید. اینجاست که باید خودمان را مدیریت کنیم قدرت ذهن را به دست بگیریم و این احساسات را از خودمان دور کنیم. تقویت انگیزه باعث می شود که رفتار هایمان جهت بگیرد و برای رسیدن به هدف هایمان پافشاری داشته باشیم. عوامل زیادی هستند که بر روی انگیزه تاثیر می گذارند و به رفتار ما جهت می دهند. خانواده، روابط اجتماعی، دوستان و… می توانند از مهم ترین عوامل ایجاد و یا تخریب انگیزه باشند.

انگیزه می تواند رفتار شما را هدفمند کرده و به آن تداوم بخشد. این ویژگی طبق خواسته ها و نیاز هایی که داریم ایجاد می شود و تا به خواسته مان نرسیم این ویژگی درون ما وجود خواهد داشت. انگیزشی که در درون ما وجود دارد رفتار های مان را جهت می دهد.

انگیزشی

تاثیر جملات انگیزشی

در مقاله انگیزه چیست باید بگوییم که این حس برای ما خیلی آشناست؛ چرا که خاطرات موفقیت آمیزی را برایمان تداعی می کند. جملات انگیزشی که با دیدن و خواندن آنها انرژی می گیریم و  پر قدرت تر به مسیر مان ادامه می دهیم. جملاتی اعم از:

من موفق می شوم

من نباید از شکست نا امید شوم

من باید با ترس هایم مقابله کنم

من در کارم بهترینم

من فردی هستم که همه روی او حساب می کنند

من بهترین به بهترین چیز ها می رسم

موفقیتی به دست می آورم که کسی تا به حال آن را ندیده باشد

هیچ چیز نمی تواند مانع من شود

شکست مرا قوی تر از قبل می کند

رویا آن چیزی نیست که شب در خواب می بینید برعکس آن چیزی است که نمی گذارد شما به خواب بروید

چیزی را که می توانید تصور کنید قطعا می توانید انجامش بدهید

گاهی اوقات نیز انجام ندادن و تکرار نکردن اشتباهات دیگران معنی موفقیت را می دهد

و…

حال باید بدانیم که چه زمانی از این جملات استفاده کنیم. بهترین زمان برای خواندن جملات و نوشته های انگیزشی، هنگام صبح پس از بیدار شدن از خواب است. این جملات پر از انرژی مثبت هستند و می توانند روز فوق العاده را برای شما بسازند. پیشنهاد من به شما این است که همیشه یک یا دو جمله انگیزشی را همراه خود داشته باشید تا هنگامی که بی انگیزه شدید و انرژی لازم را نداشتید آنها را با خود تکرار کرده و انرژی بگیرید.

دانش آموزان و دانشجویانی که کنکور دارند، به علت حجم زیاد استرس و اضطراب ناشی از کنکور و همچنین فشار والدین و فشار درسی ممکن است در اواسط راه خسته شده و دیگر به خواندن درس ادامه ندهند. حواستان را جمع کنید که عامل اصلی عدم موفقیت قبول نشدن در کنکور نیست بلکه خستگی و تنبلی حین تلاش است. شما حتی اگر در کنکور قبول نشوید می توانید با انگیزه و باوری قوی تر سال بعد در این آزمون شرکت نمایید.

البته مهم ترین عوامل در ایجاد انگیزه برای درس خواندن دانش آموزان، والدین و دوستانشان هستند. والدین می توانند با عوامل مختلفی برای دانش آموز شان ایجاد انگیزه کنند. به عنوان مثال به آنها بگویید که اگر در کنکور قبول شوند، چیزی را که دوست دارند برایشان تهیه می کنید. این انگیزه می تواند  تلاش و پشتکار آنها را چندین برابر کند.

در مقاله انگیزه چیست ، شما می توانید از جملات انگیزشی کنکور مانند من می خواهم و می توانم، من باید موفق شوم، بهترین رتبه برای منه، هیچ چیز نمی تونه مانع درس خوندن من بشه، هیچ چیز نمی تونه مانع برنامه ریزی درسی من بشه، من قطعا تو کنکور قبول میشم، کنکور و ساختن که من توش قبول بشم، من با برنامه ریزی درسی جلو میرم و میدونم که میتونم، من قطعا دکتر آیندم، من قطعا مدیر آیندم و… . شما با تکرار این جملات می توانید انگیزه های درس خواندن را در خود تقویت کنید و تلاشتان را چند برابر، قطعا همین عوامل می تواند زمینه موفقیت شما را فراهم سازد.

جملات انگیزشی

اجزای سازنده انگیزه

همه ما می دانیم که فقط با داشتن فکر و تصورات ذهنی و بدون هیچ تلاشی نمی توانیم به اهدافمان دست پیدا کنیم. هر هدفی نیازمند تلاش، پشتکار و انگیزه است که انگیزه خود دارای اجزای دیگری می باشد که اعم از:

 • پشتکار
 • توان
 • اقدام

افرادی که این سه مورد را با هم دارا هستند قطعا به خواسته های خود می رسند و مسیر پیشرفت را طی می کنند.

عوامل تضعیف کننده انگیزه

همان طور که در مقاله انگیزه چیست گفتیم، شما با تکرار جملات مثبت می توانید انگیزه را در خودتان تقویت کنید. حال در این قسمت با جملاتی آشنا می شوید که انگیزه تان را نابود می کند و باید از آنها دوری کنید. جملاتی اعم از:

 • من دیگه نمی تونم
 • من نا امید شدم از زندگی
 • من هیچ امیدی به آینده ندارم
 • من خسته شدم از انجام کار
 • زندگی برای من تمومه
 • من شکست خوردم پس دیگه هیچی ندارم
 • شکست منو نابود کرد
 • زندگی خیلی تکراری شده
 • من همه چیزمو از دست دادم
 • من تو کنکور قبول نشدم دیگه می تونم زندگی کنم
 • اگر دکتر نشم زندگی برام تموم میشه
 • تنبلی کردن
 • عدم تمرکز بر روی هدفشان
 • و…

خیلی از این جملات به گونه های متفاوت می توانند تمام ذهنیت ما را از زندگی خراب کنند و ما را به قعر چاه ببرند. از این جملات دوری کنید! حتی اگر در بدترین شرایط زندگی قرار داشتید فقط به داشته هایتان فکر کنید و قدر آنها را بدانید. فکر کردن به داشته هایمان به ما انگیزه می دهد تا راهمان را ادامه دهیم.

البته قبل از هر چیزی باید به این مورد اشاره کنم که مهمترین تصمیم در زندگی هر فرد تعیین هدف های درست است. اگر شما هدف درستی را تعیین نکرده باشید هرچقدر هم که تلاش کنید باز هم به چیزی که می خواهید نمی رسید. تشخیص درستی و نادرستی هدف را بهتر است به یک مشاوره کار بلد و مجرب در این زمینه بسپارید.

خانم مهدوی نسب یکی از مشاوران درجه یک در این زمینه است که می تواند بهترین مشاوره را در راستای تعیین اهداف به شما بدهد و شما را از اهداف فرعی  دور کند. شما می توانید در قسمت نتایج محصولات، افرادی که از مشاوره های خانم مهدوی نسب استفاده کرده اند را مشاهده کنید. این کار به شما کمک می کند که بهترین گزینه را برای مشاوره انتخاب نمایید و موفقیت را به سمت خود بکشانید.

انواع انگیزه

در مقاله انگیزه چیست به طور کلی، همه ما دو نوع انگیزه داریم.

 1. انگیزه درونی: انگیزه های ذاتی که در درون افراد وجود دارد.
 2. انگیزه بیرونی: انگیزه هایی که از اطرافیان دریافت می کند مثل دریافت جایزه و… .

این دو انگیزه مکمل هم هستند. به طوری که اگر شما در قسمتی از زندگی نا امید شوید انگیزه های بیرونی می توانند شما را به زندگی برگردانند. نقش اطرافیان در زندگی خیلی تاثیر گذار است. به عنوان مثال کودکی که پدر و مادرش از او حمایت می کنند و در شکست ها کاری می کنند که کودکشان با انگیزه بیشتری به راه خود ادامه دهد قطعا فرزندشان در سن بزرگسالی به موفقیت های بزرگی دست خواهد یافت.

همچنین خود فرد نیز نقش مهمی در ایجاد انگیزه درونی دارد. بسیاری از افراد موفقی که امروزه می شناسید، در کودکی خودشان باعث پیشرفت و ترقی شان شده اند با اینکه پدر و مادرشان از کاری که انجام می داند ناراضی بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *