عزت نفس و تناسب اندام

عزت نفس و تناسب اندام

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که آیا تناسب اندام با اعتماد به نفس و عزت نفس ارتباطی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، بله. تناسب اندام با اعتماد به نفس و مخصوصا عزت نفس رابطه ای تنگاتنگ دارد. تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن منظم و روتین می تواند احساس بهتری به ما بدهد و اعتماد به نفس مان را تقویت نماید. علاوه بر این، ورزش کردن بر روی حالات روحی و جسمی افراد تاثیرات مثبتی گذاشته و آنها را نسبت به خودشان و زندگی خوش بین می کند.

ما در مقاله دیگری از مهدوی نسب، می خواهید درباره رابطه نزدیک تناسب اندام و عزت نفس و اعتماد به نفس اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان ارائه کنیم. اگر هم قصد دارید به لاغری و تناسب اندام برسید و عزت نفس و اعتماد به نفس تان را تقویت کنید، می توانید مقاله لاغری با ذهن را مطالعه نمایید و با استفاده از محصولات ما به وزن و سایز دلخواه تان برسید.

مزیت های تناسب اندام و ورزش کردن

معمولا خانم ها و آقایانی که وزن شان بسیار بالاست و تناسب اندام مناسبی ندارند از کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس رنج می برند. توجه داشته باشید که در تمامی مواقع اینطور نیست و دسته ای دیگر از این افراد اضافه وزن خود را پذیرفته اند و با متناسب نبودن بدن شان کنار آمده اند و یا به دنبال روش هایی برای بهبود این مسئله هستند. در مقابل افرادی هم هستند که از کمبود وزن رنج میبرند و اعتماد به نفس و عزت نفس شان به همین خاطر دچار مشکل شده است.

البته امروزه این دسته از افراد لاغر می توانند با خوردن خوراکی هایی وزن خود را افزایش دهند. برای آگاهی از این خوراکی ها می توانید مقاله چگونه چاق شویم را مطالعه نمایید. افرادی هم که با ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی درست توانسته اند به وزن دلخواه خود دست یابند، نسبت به دیگر افرادی که در خانه نشسته اند و کاری نمی کنند مزیت ها و آثار مثبتی را دریافت م یکنند که عبارت است از:

  1. کاهش استرس و اضطراب
  2. احساس رضایت مندی از کسب دستاورد ها
  3. تقویت و بهبود سلامت ذهنی و روحی
  4. احساس رضایت مندی بیشتر از خود و عزت نفس
  5. تقویت کارکرد مغز
ورزش و عزت نفس

کاهش استرس و اضطراب

یکی از آثار مثبتی که ورزش کردن و داشتن تناسب اندام بر روی افراد می گذارد، کاهش استرس و اضطراب می باشد. فرقی نمی کند که شما ایروبیک کار می کنید یا بدنسازی و یا حتی ساعاتی از روز را پیاده روی می کنید، مهم این است که شما برای حفظ سلامتی و تناسب اندام خود قدمی را برداشته اید. هر گونه فعالیت ورزشی می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب در بدن شود و از ترشح هورمون اندورفین جلوگیری نماید.

احساس رضایت مندی از کسب دستاورد ها

تناسب اندام و افزایش عزت نفس تاثیرات مثبت دیگری نیز بر روی بدن تان می گذارند مثل بهبود حالات و احساسات تان. هنگامی که تصمیم می گیرد به یک هدف خاص دست پیدا کنید و برای رسیدن به آن فعالیت های ورزشی خود را آغاز می کنید، به مرور زمان احساس رضایت مندی در شما ایجاد می شود. اینکه تصمیم می گیرید که ساعتی از روز را به خودتان و سلامتی تان اختصاص دهید تا به هدف خاصی دست پیدا کنید، بیشتر به خودتان افتخار می کنید. این احساس موجب تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس تان نیز می شود.

تقویت و بهبود سلامت ذهنی و روحی

یکی دیگر از مزیت هایی که ورزش کردن برای افراد داراست، تقویت قدرت جسمانی و سلامت روحی آنان می شود. علاوه بر اینکه، ورزشکار به فرم بدنی مناسبی می رسد، سلامتی ذهنی و جسمانی خود را نیز تقویت می نماید. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در طول روز زمانی را به ورزش کردن اختصاص می دهند، کمتر به بیماری های روحی مثل افسردگی، اضطراب و… مبتلا می شوند. علاوه بر این، افرادی هم که به این بیماری ها مبتلا هستند، با ورزش کردن، علائم آن را کاهش می دهند.

 ورزش کردن

احساس رضایت مندی بیشتر از خود و عزت نفس

یکی دیگر از مزیت های ورزش کردن، به دست آوردن احساس رضایت مندی نسبت به خودمان است. علاوه بر این، ما با ورزش کردن، حالات و احساسات منفی را از خودمان دور می کنیم و عزت نفس و خود ارزشمندی را تقویت می نماییم. البته عوامل زیادی موجب افزایش عزت نفس می شود که ورزش کردن یکی از آن عوامل می باشد. در نتیجه اگر شما از  کمبود عزت نفس رنج می برید بهتر است در کنار ورزش کردن با یک مشاور همانند خانم مهدوی نسب که علم و دانش این کار را داراست و بیش از ۱۰ سال سابقه در این زمینه دارد، مشورت نمایید و از تجربیات و دانش وی استفاده کنید.

تقویت کارکرد مغز

یکی از مزیت های دیگری که ورزش کردن بر روی ذهن تان می گذارد، بهبود کارکرد آن است. طبق تحقیقات و نتایج دریافت شده از دانشکده پزشکی هاروارد، افرادی که فعالیت جسمانی منظمی دارند، مغزشان نسبت به دیگر افراد کارکرد بیشتری داشته و ژن های فعال تری دارند. این جمله بدین معنی  است که آنها مهارت های یادگیری بالا تری دارند. پس اگر همچنان در خانه نشسته اید و هیچ فعالیت ورزشی را انجام نمی دهید، همین حالا تصمیم جدی بگیرید و ساعتی از روز را به سلامت بدن و ذهن تان اختصاص دهید؛ حتی با یک پیاده روی ساده.

به طور کلی، می توان گفت افرادی که از اضافه وزن رنج می برند، علاوه بر احساس رضایت مندی که از خود ندارند، با جملات منفی و عبارات نا امید کننده خود را سرزنش می کنند. این دسته از افراد می توانند از اطرافیان و یا دوستان خود کمک بگیرند و با یک یار تمرینی با انگیزه ورزش نمایند. همچنین باید به خودشان با جملات امیدوار کننده و خوب، انرژی و انگیزه بدهند. توجه داشته باشن که خودشان را به هیچ عنوان با دیگران مقایسه  نکنند و اهداف شان را به گونه ای برنامه ریزی کنند که در دسترس و عقلانی باشد.

همچنین می توانند با کمک گرفتن از مشاور های متخصصی مثل خانم مهدوی نسب این پروسه را زود تر به نتیجه برسانند. برای مشاوره می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *