روش های افزایش امید به زندگی | چرا باید در زندگی امید داشته باشیم؟

امید به زندگی

امید به زندگی

یکی از ارزشمند ترین نعماتی که خداوند در اختیار ما انسان ها قرار داده، زندگی هست. شاید خیلی از افراد با علت های خودشان از این موهبت ارزشمند نا امید شده باشند و یا امیدی به ادامه دادن آن نداشته باشند؛ همچنین در مقابل افرادی هستند که با دلایلی که برای خودشان دارند، از زندگی کردن لذت می برند و امید به زندگی در آنها بسیار زیاد است. شاید تصور کنید این دسته از افراد همان ثروتمندان بی درد هستند؛ اما این طرز فکر کاملا اشتباه است؛ چرا که من افراد بسیاری را می شناسم که نه تنها ثروتمند نیستند بلکه زندگی مطلوبی هم ندارند؛ اما همچنان با امید و انگیزه زندگی می کنند که در ما در نگاه اول دوست داریم جای او باشیم.

من در این مقاله می خواهم در رابطه با امید به زندگی، جملات امید دهنده، جملات زیبا درباره زندگی و امید برای شما صحبت کنم تا با خواندن آن احساس خوبی را به شما عزیزان منتقل نمایم. پس تا پایان این مقاله همراه من باشید تا برای یک لحظه هم که شده از زندگی مان لذت ببریم و برای خودمان وقت و ارزش قائل شویم.

امید یعنی چه؟

امید و امیدواری به زندگی را می توان یک نگرش عاطفی و ذهنی در نظر گرفت که بر کیفیت و کمیت زندگی تاثیر می گذارد. همچنین انتظارات مثبتی را در ما به وجود می آورد. به طور ساده تر می توان گفت که امید همان انجام فعالیت ها و امور زندگی است با نگرش مثبت. البته این نگرش مثبت به معنای نادیده گرفتن وقایع بد و یا شکست ها نیست؛ بلکه تلاش برای رسیدن به نتایج مثبت است.

افرادی که به زندگی شان امید دارند، به احتمال زیاد هدف مشخصی را در زندگی داشته و می خواهند به موفقیت برسند. امیدواری حسی است که به افراد این باور را می دهد که به اهدافشان در هر شرایطی خواهند رسید. امید به زندگی احساسی است که به فرد انگیزه زیادی برای رسیدن به اهدافش می دهد . همچنین این احساس بر روی بیماری های لاعلاج تاثیر فوق العاده زیادی برای درمان دارد.

اهمیت امید به زندگی

قطعا همه ما می دانیم که دشواری های زیادی در زندگی وجود دارد و ممکن است با موانع زیادی روبرو شویم. افرادی که در زندگی شان هدف مشخصی دارند و تلاش می کنند که به خواسته ها و نیاز هایشان برسند، قطعا با تمامی این موانع روبرو می شوند؛ اما تنها داشتن هدف در زندگی موجب رسیدن به موفقیت نمی شود و باید در کنار آن امید، انگیزه، پشتکار، اعتماد به نفس، عزت نفس و… را دارا بود. افراد زیادی هستند که هدفشان را دنبال می کنند و امید زیادی را برای رسیدن به آن دارند؛ اما به علت نداشتن دیگر ویژگی ها با روبرو شدن با اولین شکست، مسیر خود را ادامه نمی دهند.

ویژگی های افراد امیدوار

افرادی که دارای امید به زندگی هستند، ویژگی هایی دارند که عبارت اند از:

 • این نوع افراد در طی روز احساس شادی و لذت دارن
 • دارای حس لذت درونی
 • دارای یک زندگی عاشقانه
 • دارای ویژگی مقابله با استرس و اضطراب
 • دارای چارچوب و ارزش
 • این افراد انسان های منعطفی هستند و در مواجهه با شرایط جدید، خودشان را سازگار می کنند
 • این افراد در مواجهه با شکست ها به دنبال راه جدیدی برای یافتن امید دوباره هستند
 • افراد امیدوار بین کار، زندگی، تفریح و… تعامل بر قرار کرده و برنامه ریزی دقیقی دارند
 • این نوع افراد توانایی حفظ روابط شان را دارند و از عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند
ویژگی های افراد امیدوار
ویژگی های افراد امیدوار

فرادی که دارای چنین ویژگی هایی باشند، قطعا در آینده به افرادی موفق تبدیل خواهند شد.

تاثیر امید به زندگی بر روی سلامت روان انسان

افرادی که به زندگی شان امید دارند، کمتر دچار بیماری های روانی مثل، افسردگی، استرس و…  نمی شوند. حس امید در افراد موجب می شود که تفکرات مثبتی در سیستم عصبی مغز به وجود آید. این تفکرات مثبت نه تنها بر ذهن بلکه بر جسم نیز تاثیر می گذارند. به عنوان مثال قطعا افرادی را که با داشتن امید به زندگی، بر بیماری هایی مثل سرطان غلبه کرده اند را دیده اید. همین مثال می تواند تاثیر افکار مثبتی مثل امید را بر جسم تایید کند.

توجه داشته باشید که افرادی که با جملات امید دهنده و مثبت به خودشان انگیزه می دهند، در مواجهه با خبر های ناگواری مثل بیماری، کمتر پریشان و بی قرار می شوند.

چگونه به دیگران امیدواری بدهیم

امروزه همه ما درگیر مسائل و مشکلات زیادی در جامعه هستیم. مشکلاتی مثل بیماری، وضعیت سخت اقتصادی و… اما با این وجود زنده ایم و زندگی می کنیم. در زندگی همه ما انگیزه هایی وجود دارد که ما را به تلاش کردن و امید به آینده سوق می دهد. به عنوان مثال برخی از افراد تمام زندگی شان آینده فرزندشان است و برای خوشبختی وی تمام تلاششان را می کنند. امید مانند نوری در تاریکی است که شوق رسیدن به هدف را در زندگی افزایش می دهد. ما برای اینکه بتوانیم افرادی را که دچار نا امیدی شده اند و یا ضربه روحی خورده اند را به زندگی بازگردانیم و به آنها امید بدهیم باید روش های زیر را انجام دهیم:

 • محبت کردن و درک آنها

برای اینکه بتوانید فرد مقابلتان را بهتر درک کنید و به او محبت نمایید، بهتر است او را در آغوش بکشید و با گفتن کلمات محبت آمیز به او محبت کنید. اینکار موجب می شود که فرد امید بیشتری به زندگی پیدا کند.

 • پذیرش وی و باور قلبی به او

برای اینکه بتوانید امید بیشتری به دوست خود بدهید، باید او را تایید کنید. اینکار موجب می شود که انگیزه بیشتری در او ایجاد شود و امید بیشتری به زندگی داشته باشد. به عنوان مثال هنگامی که کار موفقیت آمیزی را انجام میدهد، بدون وقفه به او بگویید ” من به تو افتخار می کنم” این جمله شما می تواند امید و انگیزه زیادی را به طرف مقابلتان بدهد و همچنین حس خوبی را در شما به وجود آورد.

 • بر قراری ارتباط و گوش دادن به حرف های طرف مقابلتان

هنگامی که می خواهید روحیه فردی را که ناراحت و غمگین است را برگردانید، بهتر است با او ارتباط بر قرار کرده و با دقت به درد و دل هایش گوش دهید. همچنین سعی کنید که با رفتار تان به او امید بدهید. پس از پایان یافتن حرف هایش، وقت آن است که با حرف های امیدوار کننده خود او را آرام کنید. توجه داشته باشید که احترام گذاشتن و ارزش دادن به طرف مقابلتان باعث می شود که او فکر کند فرد با ارزشی است و حس خوبی به خود و زندگی اش پیدا کند.

 • سپاسگذاری و قدردانی ار وی

شما می توانید حس خود را با قدردانی کردن به دیگران نشان دهید. اینکار موجب می شود در دیگران نقطه امید و انگیزه ای ایجاد شود. به عنوان مثال می توانید از کارمندان خود برای انجام درست کارهایشان تشکر کنید و به آنها امید و انگیزه بیشتری را برای درست انجام دادن کارهایشان بدهید.

 • تسلی دادن و پشتیبانی

هنگامی که دوست شما از رویدادی غمگین است، شما باید با درک کردن وی و گفتن کلمات محبت آمیز به او تسلی بددهید و او را آرام کنید. به عنوان مثال به وی بگویید “نگران نباش من پیشتم“. همچنین سعی کنید به او توجه کنید و این حس را در وی به وجود آورید که حامی و پشتیبان وی هستید. این کار موجب می شود که او حس کند می تواند برای حل مشکلاتش روی شما حساب کند.

راهکارهای افزایش امید به زندگی
راهکارهای افزایش امید به زندگی

راهکارهای افزایش امید به زندگی

برای اینکه امید خود را به زندگی افزایش دهید باید راهکار های زیر را روزانه با خود تمرین کنید. افزایش امید در زندگی می تواند نتایج بسیار خوبی را برای شما رقم زند و شما را به موفقیت های زود هنگام برساند. راهکار های افزایش امید به زندگی عبارت است از:

 1. زندگی تان را به بهترین شکل ممکن تصور کنید
 2. شرایط ایده آلی را برای زندگی که تصور کرده اید با زندگی فعلی تان مقایسه کنید
 3. حال باید انتظارات خود تان را برای یک زندگی ایده آل، متعادل نمایید
 4. معنای زندگی تان را پیدا کنید این معنا دقیقا چیزی است که صبح ها شما را از خواب بیدار می کند
 5. برای زندگی تان هدف تعیین کنید و برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی داشته باشید
 6. نقاط قوت و ضعف تان را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید نقاط ضعف را به قوت تبدیل کرده و نقاط قوت را تقویت نمایید
 7. سعی کنید در فعالیت هایی که به شما لذت می دهد شرکت کنید
 8. اگر برایتان مقدور است در فعالیت های گروهی شرکت نمایید
 9. افکار و احساسات خود را مثبت کنید و افکار منفی را دور بریزید
 10. خودتان را به چالش بکشید و  سعی کنید خود را در موقعیت های غیر منتظره قرار دهید
 11.  مواردی که موجب به وجود آمدن استرس در شما می شود را از خود دور کنید و در صورت لزوم آن را درمان نمایید
 12. به خودتان امید کاذب ندهید
 13. سعی کنید انگیزتان را در هر شرایطی حفظ کنید، حتی شده از جملات انگیزشی استفاده کنید
 14. با دیگران ارتباط اجتماعی بر قرار کنید
 15. بر روی رفتار تان تمرکز کنید و با تکنیک های ان ال پی عادت های بد را از خود دور کنید
 16. شجاع باشید و از ریسک کردن نترسید

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردم، مفهوم امید به زندگی را برای شما عزیزان بیان کنیم تا شما قدر داشته های خود را بدانید و سعی کنید از آنها مراقب کنید. همچنین باید هدف هایی را در زندگی انتخاب کنید و برای رسیدن به آنها خودتان را به چالش های گوناگونی بکشید تا به موفقیت برسید. این را بدانید که هیچ فردی بدون تلاش به موفقیت های بزرگ دست نیافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *