جذاب صحبت کردن

جذاب صحبت کردن

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که چگونه جذاب صحبت کنیم تا دیگران مبهوت ما شوند؟ به اطراف تان توجه کنید، آیا فردی هست که هنگام صحبت او، همه ساکت شوند؟ فردی که تا لب به سخن باز می کند همه نگاه ها به او جلب می شود و یا فردی که همه منتظر سخن او هستند. در روانشناسی تکنیک هایی وجود دارد که به افراد قدرت صحبت کردن را می دهد. قدرتی که همه را مبهوت خود می کند؛ به طوری که همه تمرکز ها به آن فرد جلب می شود.

البته برخی از افراد هم هستند که اطرافیان وی دوست ندارند او زیاد صحبت کند. با شنیدن این جمله قطعا تصاویر آن افراد در ذهن تان نقش بست. افرادی که بسیار صحبت می کنند و همه از صحبت کردن آنها بی زار اند و فقط می خواهند که صحبتش هر چه زود تر به پایان برسد. ما در این مقاله تکنیک هایی را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که با تمرین و تکرار آنها می توانید صحبت کردن خود را جذاب تر کنید. طوری که هنگام صحبت شما همه سکوت کنند و گوش دهند که شما چه می گویید. همچنین این تکنیک ها به شما کمک می کند با استفاده از فن بیان تان تاثیر گذار تر صحبت کنید.

راهکار های صحبت کردن جذاب در جمع

شاید شما هم دیده باشید که برخی از افراد آنقدر جذاب صحبت می کنند که هیچکس از گوش دادن به سخنان آنها خسته نمی شود. اکثر افراد آن جمع شاید دل شان بخواهد که مثل او باشند و دیگران را مات و مبهوت خود کنند. لازم به ذکر است که اکثر این افراد تن صدای آرامی دارند و هنگام صحبت اطرافیان از او آرامش خاصی را دریافت می کنند. این دسته از افراد جذابیت صحبت شان را مدیون صدای شان هستند. حال در این بخش ما به شما راهکار هایی را ارائه می دهیم که می توانید با استفاده از آن صحبت هایتان را جذاب تر از قبل نمایید.

  • شمرده و واضح سخن بگویید

یکی از اساسی ترین ویژگی هایی که می تواند به جذاب تر شدن صحبت های شما کمک کند، شمرده صحبت کردن است. تمرکز بر روی کلماتی که در حین صحبت می گویید بسیار مهم است؛ چرا که شنونده روبرو شما باید آن کلمات را متوجه شود و اگر خیلی تند صحبت کنید، به احتمال خیلی زیاد از سخنان شما خسته می شود. کلماتی را که به کار می برید به درستی تلفظ کنید. خیلی از افراد تصور می کنند که اگر بدون مکث صحبت کنند، گفته هایشان جذاب تر می شود؛ اما کاملا در اشتباه هستند. چرا که این نوع صحبت کردن نه تنها جذابیتی ندارد، بلکه موجب می شود مخاطب تان از گوش داده به سخنان شما خسته شود.

پس شمرده و واضح صحبت کردن را تمرین کنید تا بتوانید در حضور جمع هم به زیبایی سخن بگویید.

  • در سخنرانی اعتماد به نفس داشته باشید

ویژگی دیگری که نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب می کند، با اعتماد به نفس صحبت کردن است. این خودباوری که شما نسبت به خودتان دارید، موجب می شود، احساس تان به مخاطب انتقال یابد و او از ای ن اعتماد به نفس شما خوشش بیاید. همچنین این ویژگی موجب می شود که نظر خود را هرچند مخالف جمع باشد، بیان کنید و از آن در مقابل دیگران دفاع نمایید. با این کار اطرافیان متوجه خواهند شد که شما شخصیت مستقلی دارید.

جذابیت سخن
  • بلند و رسا سخن بگویید

اگر دقت کرده باشید، سخنرانانی هستند که تن صدایشان آنقدر پایین و آرام است که مخاطب پس از چند دقیقه دیگر تمرکزش بر روی سخنان وی نیست و به کار خود مشغول می شود. بلند صحبت کردن به معنای داد زدن نیست بلکه بدین معناست که شما تن صدای تان را به گونه ای تنظیم کنید که شنوندگان آن را به خوبی بشنوند. همچنین هنگام صحبت کردن با صدای رسا دیگر اجازه نمی دهید که شنوندگان از سخنان تان خسته نشوند. شما باید تن صدای تان را با شرایط وقف بدهید به عنوان مثال تن صدایی را که برای ۲ نفر به کار میبرید باید با تن صدایی که برای یک جمعیت به کار می برید متفاوت باشد.

همه ما می دانیم که طبق قوانین جذب، تمامی کلمات دارای انرژی هستند. پس هنگامی که به درستی سخن می گویید، انرژی زیادی را به مخاطبان خود انتقال می دهید و این انرژی مانع خستگی آنان می شود. برای اینکه صدای رسایی داشته باشید، در خانه می توانید کتاب های تان را با صدای بلند بخوانید.

  • لحن صحبت جذابی داشته باشید

مهم ترین ویژگی فردی که جذاب صحبت می کند، لحن صدای خاص و منحصر به فرد وی است. لحن صدا همان آهنگ صدای مان است که باید بدون گرفتگی باشد. هرچقدر شما صدای تان شفاف و دلنشین باشد، می توان نظر افراد بسیاری را به خود جلب کند. شما باید با توجه به موضوعی که درباره آن صحبت می کنید، لحن مناسبی را انتخاب کنید. به عنوان مثال باید لحن صحبت تان در رابطه با موارد منفی باید با لحن صحبت تان در رابطه با موارد مثبت با هم متفاوت باشد و یا برای تاکید بر روی مورد مهمی باید لحن صحبت تان فرق کند.

اگر لحن صحبت تان در موضوعات مختلف متفاوت نباشد، مانند رباتی می شوید که صحبت می کند. سعی کنید قبل از صحبت کردن کمی صدای تان را گرم کنید، مثلا با یک آهنگ همخوانی کنید. سپس شروع به صحبت کردن نمایید.

  • آب بنوشید

در مقاله چگونه جذاب صحبت کنیم باید بگوییم، یکی از مواردی که به شما کمک می کند رسا و شفاف سخن بگویید، نوشیدن آب است. آب موجب می شود تار های صوتی تان رطوبت کافی را حفظ کند و بتوانند سریع تر ارتعاش کنند. پس اگر از نوشیدنی هایی مثل قهوه، نوشابه، چایی و… استفاده می کنید باید این را بدانید که این نوشیدنی ها موجب می شوند که رطوبت تار های صوتی تان کمتر شود و صدایتان شفافیت نداشته باشد.

  • پر حرارت و پر انرژی صحبت کنید

شما باید بیاموزید که با انگیزه و گرم صحبت کنید، طوری که مخاطب از شنیدن سخنان شما احساس خوبی کند. به محتوای کلام و نیتی که دارید توجه کنید تا بهتر بتوانید پیام تان را به مخاطب برسانید. اگر شما هنگام صحبت کردن خودتان باشید و محتوای خوبی را ارائه دهید به گونه ای که نظر بقیه را جلب کند به راحتی می توانید انرژی تان را به آنها انتقال دهید و دیگران را جذب سخنان خود کنید.

سعی کنید هنگام شروع سخنرانی تان لبخند زیبایی بر لب داشته باشید و با گفتن اولین کلمه به مخاطب خود انرژی بدهید. سعی کنید از جملات انگیزشی استفاده کنید تا شنوندگان از شما انرژی خوبی دریافت کنند.

جذاب
  • در استفاده از تیکه کلام ها زیاده روی نکنید

اینکه در میان سخنان خود از تیکه کلام های جالب و بامزه استفاده کنید، نه تنها به جذابیت سخنان تان می افزاید بلکه حال و هوای جمع را نیز تغییر می دهد؛ اما زیاده روی در استفاده از تیکه کلام ها موجب می شود که سخنان تان در میان آنها گم شود و شنوندگان از صحبت های تان خسته شوند. پس این مورد را در خاطر داشته باشید تا جذابیت کلام تان چندین برابر شود.

  • نفس های عمیق را فراموش نکنید

در مقاله چگونه جذاب صحبت کنیم باید بگوییم، یکی از مهم ترین مهارت ها در داشتن فن بیانی رسا و شیوا، نفس عمیق کشیدن است. شاید شما هم برخی از مجریان تلویزیون را دیده اید که در هنگام سخن گفتن تند نفس می کشند. این کار موجب می شود که صدای آنها تو دماغی به نظر بیاید و مخاطب چندان از آن صدا خوشش نیاید. البته لازم به ذکر است که برخی از افراد هنگام سخنرانی استرس داشته و تنفس عمیق باعث می شود صدای شان به صورت جیغ به گوش شنونده برسد که بسیار آزار دهنده است.

برای درست نفس کشیدن شما باید به مدت ۵ ثانیه عمل دم را انجام دهید سپس ۵ ثانیه بعد عمل بازدم را انجام دهید. این تمرین به شما کمک می کند که نفس عمیق بکشید و مسلط تر صحبت کنید.

  • صاف بایستید یا بنشینید

صاف ایستادن و یا نشستن به شما کمک می کند که با اعتماد بنفس تر سخن بگویید. همچنین بر روی کیفیت صدای تان تاثیرات مثبتی می گذارد. یک تکنیک کاربردی که به رسا شدن صدایتان کمک می کند، این است که سر تان را از چانه بالاتر  گرفته و کمی کج کنید. حال خواهید دید که صدایتان بسیار رسا و شفاف شده است.

جذاب سخن گفتن
  • از مخاطب های خود تعریف کنید

تعریف از مخاطبان موجب می شود که آنها احساس بهتری پیدا کنند و سخنان شما بیشتر بر روی شان تاثیر بگذارد. انسان به طور ذاتی از تعریف و تمجید خوشش می آید و احساس خوبی پیدا می کند.

با توجه به تمامی تکنیک هایی که به شما عزیزان آموزش دادیم، باز هم متذکر می شویم که مهم ترین ویژگی ها برای داشتن سخنی جذاب، اعتماد بنفس و فن بیان است. این دو ویژگی با چاشنی های بامزگی می تواند مخاطب را مجذوب شما کند. البته لحن صحبت کردن را اصلا دسته کم نگیرید.

شما می توانید با آواز خواندن در خانه ،گوش دادن به صدای ضبط شده خودتان، با صدای بلند تمرین کردن و تمرین لحن های مختلف به جذابیت سخن خود بیفزایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *