چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

یکی از سوالاتی که برای در زندگی برایمان به وجود آمده این است که چگونه هدف گذاری کنیم؟ برای دانش آموزانی که کنکور دارند، این سوال بیشتر و بیشتر به وجود می آید که چگونه هدف گذاری و برنامه ریزی مناسبی داشته باشند تا به هدف شان برسند. همچنین برای خیلی از افراد که می خواهند کسب و کاری را راه اندازی کنند و به موفقیت های بزرگی دست یابند. همه ما برای خودمان آینده ای رویایی را تصور می کنیم و برای آن نقشه ها  برنامه های زیادی می ریزیم. در راه رسیدن به رویا هایمان، عواملی هستند که مانع رسیدن ما به آنها می شوند. این عوامل می تواند شکست های پی در پی و یا هر چیز دیگری باشد.

بگذارید یک مثال بزنم تا بیشتر نقش هدف گذاری را در زندگی حس کنید. شاید شما هم در برنامه های استعدادیابی دیده باشید که متقاضیان با شوق و ذوق فراوانی در آن برنامه حاضر می شوند و تلاش می کنند که به هدف هایی که در ذهنشان است دست پیدا کنند. در بین آنها افرادی هستند که از حمایت های بی دریغ خانواده و اطرافیان بهره مند بوده و برخی دیگر هم هستند که نه تنها خانوادشان هیچ حمایتی از آنها نمی کند بلکه سرکوفت های زیادی هم بهشان می زند.

از بین تمامی شرکت کننده ها، تنها یک نفر برنده مسابقه استعدادیابی می شد. در بین آنها پسری بود که سال ها پیش درسش را ول کرده بود و خانواده اش او را طرد کرده بودند. آن پسر در این برنامه شرکت کرد و استعداد های خود را به نمایش گذاشت. او از هیچ حمایتی بهره مند نبود و شکست های زیادی هم در زندگی خورده بود؛ اما در پایان او نفر اول مسابقه شد. از همین مثال واقعی می توانیم نتیجه بگیریم که هدفگذاری درست و داشتن پشتکار و انگیزه می تواند سکویی برای پرتاب ما باشد.

 اینکه در مسیر رسیدن به موفقیت نباید نا امید شد و دست از تلاش برداشت. من در این مقاله روش های هدف گذاری درست را بررسی خواهم کرد و به سوال چگونه هدف گذاری کنیم ؟ به طور جامع و کامل پاسخ خواهم داد. پس تا پایان با من همراه باشید.

آموزش هدف گذاری

آموزش هدف گذاری

در این بخش می خواهیم تکنیک هایی را بگوییم که بتوانید با استفاده از آن هدف گذاری درستی را انجام دهید؛ اما قبل از آن باید تعریف درستی از هدف داشته باشیم.

هدف چیست؟

هدف، موقعیت یا نیازی است که برای رسیدن به آن نباید از هیچ تلاشی غافل شویم.

نکته حائز اهمیتی که باید بدانید این است که شما می خواهید انتخاب کنید که با زندگی بسازید و یا می خواهید انتخاب کنید که زندگی را بسازید. آموزش هدف گذاری بدین شرح است که:

  1. اهداف و خواسته های درونی تان را یکی کنید: اولین موردی که برای پاسخ به چگونه هدف گذاری کنیم مناسب است، این است که اهداف خود را با خواسته های درونی تان یکی کنید. بدین صورت که وقتی رویایی را برای خود می سازید، در اواسط مسیر انگیزه رسیدن به آن را از دست ندهید و با عوامل انگیزشی، تلاش تان را برای رسیدن به آن چند برابر کنید. در برخی از مواقع هم شما به اهداف تان می رسید؛ اما متوجه می شوید که این ها اهداف واقعی تان نبودند. در این شرایط شما باید با مشاوره درست و مشورت با افرادی که تجربه شان از شما بیشتر است، مسیر درست و اهداف مناسبی را که با خواسته هایتان مطابقت دارد انتخاب نمایید.
  1. اهداف و رویا های خود را بنویسید: یکی از ویژگی های همه انسان ها، نیازمند بودن همیشگی آنهاست. این نیازمندی بدین معناست که هیچگاه خواسته ها و آرزو هایشان پایانی ندارد و هنگامی که به خواسته ای برسند، خواسته دیگری را درخواست می کنند. رویاهایی که در ذهن همه ما وجود دارد و ما می خواهیم آنها را به واقعیت تبدیل سازیم. برای اینکار در درجه اول باید هدف گذاری را بیاموزیم. ما باید دید عمیق تری نسبت به شرایط داشته باشیم و موقعیت های بهتری را برای خود و خانواده مان تصور کنیم.
هدف گذاری

ما انسان ها به طور کلی قوه تخیل بسیار قوی داریم و می توانیم خودمان را در  موقعیت های بهتری تصور کنیم و رویا های خود را بسازیم. همچنین می توانیم این رویا ها را ادامه دهیم و با توانایی ها و مهارت هایی که داریم آنها را به حقیقت بپیوندیم. اهداف و آرزو های خود را بر روی برگه کاغذ بنویسید تا در مسیر موفقیت فراموش تان نشود که چه خواسته هایی دارید.

سعی کنید به خودتان فرصت دهید، برای خودتان وقت بگذارید و به ندای قلب و روح خود گوش دهید. آرزو هایتان را هر چقدر هم که عجیب باشند بر روی برگه کاغذ بنویسید. حال نوبت به اولویت بندی آرزو هایتان می رسد. از خودتان سوال کنید که کدام یک مهم تر و دست یافتنی تر از بقیه است. سپس با مشورت و راهنمایی های افرادی که تجربه دارند، بهترین هدف و رویا را انتخاب کنید و برای رسیدن به آن هیچ تلاشی را دریغ نکنید. در روز یک ربع از ۲۴ ساعت را به خودتان اختصاص دهید و در سکوت و آرامش اهدافتان را مرور کنید و نقشه هایی که ذهنتان است را به یاد بیارید.

  1. اهداف هوشمندانه ای را انتخاب کنید: اهداف هوشمندانه، اهدافی هستند که می توان آن ها را اندازه گیری کرد و به دستشان آورد. اهداف عقلانی و واقع بینانه که برای رسیدن به آنها زمان معینی تعیین کنید. اهداف ویژه شما چه چیز هایی است؟ و یا هدف گذاری و برنامه ریزی شما برای زندگی چیست؟

اهداف ویژه، به هدف هایی می گویند که ترس و دودلی در آنها وجود ندارد. اهدافی که به طور کامل مشخص هستند و به نتایج مشخصی هم منتهی می شوند. هدفی که قابل اندازه گیری است و می توانیم بسنجیم که چه مدت دیگر زمان لازم است تا به آن دست پیدا کنیم و در کجای مسیر قرار داریم. هدف گذاری درست در زندگی موجب می شود که بتوانیم با برنامه ریزی درست به آنها دست یابیم.

  1. پاسخگوی اهداف خود باشید: کسانی که می خواهند به اهداف شان در زندگی دست یابند، همیشه در ذهن شان فردی از آنها می پرسد که به فلان خواسته رسیدی؟ شما باید در مقابل آن پاسخگو باشید. همین یک سوال می تواند انگیزه شما را چندین برابر کند. تا وقتی که نتوانید پاسخ سوال چگونه هدف گذاری کنیم را به خودتان ندهید، نمی توانید هدف درستی را در زندگی انتخاب نمایید.
  2. هدفی را انتخاب کنید که شایسته زندگی شما باشد: برای پاسخ به سوال چگونه هدف گذاری کنیم باید بگوییم، مسیر رسیدن به اهداف صاف و هموار نیست و نمی توان انتظار داشت که بدون هیچ سختی و شکستی به خواسته مان می رسیم. شما برای هدف گذاری در زندگی تان باید شرایط آن را بررسی کنید و بسنجید که چه هدفی شایسته زندگی تان است. برخی از افراد اهدافی را در زندگی شان انتخاب می کنند که شایسته آنان نیست و متاسفانه در اواسط مسیر دچار پشیمانی و بی انگیزگی می شوند.
هدف گذاری و برنامه ریزی
  1. سعی کنید مشکلات را پیش بینی کنید: برای اینکه بتوانید هدف گذاری مناسبی در زندگی داشته باشید، باید مشکلات احتمالی را که ممکن است برای تان به وجود آید را پیش بینی کنید. هنگامی که مشکلات را پیش بینی می کنید به صورت نا خواسته برای آن راه حلی هم در نظر می گیرید و این به شما کمک می کند که هنگام مواجهه با آن مشکل برنامه ریزی شده عمل کنید. بسیاری از افراد برنامه ای برای مشکلاتی که ممکن است برایشان به وجود آید ندارند و این باعث می شود که از ادامه مسیر خسته شده و دیگر به مسیر شان ادامه ندهند.

اما وقتی شما ذهن تان را برای رویارویی با مشکل آماده کرده اید، دیگر برایتان مهم نخواهد بود که چه مشکلاتی پیش خواهد آمد و به مسیرتان با قدرت ادامه می دهید.

سخن پایانی

هدف گذاری در زندگی یکی از مهم ترین موضوعات در زندگی هر فردی می باشد؛ چرا که مستقیما بر روی سرنوشت وی تاثیر دارد. همه ما به خوبی می دانیم که اهداف مان چقدر اهمیت دارند و چقدر برای رسیدن به آنها تلاش می کنیم. باید بگویم افرادی در رسیدن به اهداف شان به موفقیت های بزرگی می رسند که ویژگی هایی مثل اعتماد بنفس، عزت نفس، انگیزه، باور و… را دارا هستند. این ویژگی ها مختص به کسی نیست و همه ما در وجودمان آنها را دارا هستیم؛ اما این ویژگی ها به اندازه افراد موفق نیست.

برای حل این کمبود ها می توانیم روش های افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و… را مطالعه کنیم و با تمرین و تکرار فراوان آنها این ویژگی ها را در خودمان تقویت نماییم. سعی کنید در زندگی هدف تان را به گونه ای تعیین کنید که سبب شادی خود تان شود و حس خشنودی به شما بدهد. تمامی روش های گفته شده در این مقاله را با دقت درک کنید تا بتوانید هدف گذاری مناسبی در زندگی تان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *