اشتباهات رایج در هدف گذاری

اشتباهات رایج در هدف گذاری

ممکن است برای خیلی از ما پیش آمده باشد که هدفی را برای خود تعیین می کنیم و برای رسیدن به آن زمان بندی مشخصی را تعیین می نماییم. در اواسط راه، موفقیت های زیادی به دست می آوریم و انگیزه و امیدمان بیشتر از قبل می شود؛ اما مدت زمان رسیدن به هدفمان بیشتر از آن چیزی که تعیین کرده بودیم طول می کشد. طولانی شدن مدت زمان رسیدن به خواسته تان باعث می شود که دلسرد و نا امید شوید و انگیزه خود را از دست بدهید. علت این دلسرد شدن، انجام اشتباهات رایج در هدف گذاری است که از آن خبر ندارید.

اگر شما قبل از اینکه هدف خود را مشخص کنید با اشتباهات هدف گذاری آشنا باشید، در مسیر رسیدن به خواسته هایتان دلسرد و نا امید نمی شوید.

ما در این مقاله رایج ترین اشتباهات در هدف گذاری را بیان می کنیم تا شما با دانستن آنها مسیر درستی را انتخاب نمایید؛ حتی می توانید با دیدن ویدئو های هدف گذاری و یا تهیه پکیج های هدف به راحتی مسیر درست را انتخاب نمایید و در دوراهی های مهم زندگی بهترین تصمیم را بگیرید. قبل از هر چیز باید تعریف درستی را از هدف داشته باشیم.

حتما بخوانید: هدف چیست؟

هدف می تواند موقعیت، خواسته و یا نیازی باشد که برای رسیدن به آن تلاش می کنیم و با برنامه ریزی از پیش تعیین شده به آن دست می یابیم.

هدف گذاری اشتباه

۱۰ مورد از اشتباهات رایج در هدف گذاری

در این بخش ما به بررسی ۱۰ مورد از اشتباهات رایج در هدف گذاری که افراد مرتکب آن می شوند اشاره می کنیم.

  1. هدف گذاری غیر عقلانی

یکی از رایج ترین اشتباهات در هدف گذاری ، غیر عقلانی بودن خواسته مان است. همه ما در زمان فکر کردن، چیز های زیادی به ذهنمان می رسد. بلند پروازی هایی که ما را غرق در رویا می کند؛ اما هنگامی که برای تعیین هدف در زندگی تان شروع به فکر کردن می کنید، باید این را در نظر داشته باشید که افکارتان واقع گرایانه باشد و رویایی و بلند پروازانه نباشد.

به عنوان مثال هدفتان را شرکت در مسابقات المپیک قرار می دهید که فقط ۶ ماه مانده به شروع آن و می خواهید یکی از مدال آوران باشید. قطعا به هدف خود نمی رسید؛ چرا که افرادی می توانند در این مسابقات شرکت کنند که سال ها تلاش کرده و خود را برای چنین روز هایی آماده کرده اند و یا هدفتان را ارتقا رتبه در محل کار قرار می دهید ولی تجربه کافی برای به دست آوردن چنین ارتقایی را در این مدت زمان ندارید.

برای اینکه هدفی عقلانی و واقع بینانه را انتخاب نمایید، می توانید از استراتژی های هدف گذاری در پکیج خانم مهدوی نسب استفاده نمایید. قبل از اینکه نسبت به هدف خود مطمئن شوید، ابتدا بسنجید که قابل اندازه گیری، دست یافتنی، محدود به زمان مشخص و متناسب باشند.

  • تعیین تعداد زیادی از اهداف

در مقاله اشتباهات رایج در هدف گذاری باید بگوییم، در بسیاری از موارد افراد برای خود، تعداد بی شماری هدف را قرار می دهند و می خواهند هم زمان به تمام آنها دست یابند؛ اما نمی دانند که این کار اشتباه است و احتمال شکست شان را بسیار بالا می برد. اگر شما نمی توانید هدف مناسبی را برای خود تعیین کنید باید قبل از هر انتخابی، زمانی را برای مطالعه در خصوص هدف گذاری درست اختصاص دهید.

اهداف تان را دسته بندی نمایید و طبق اولویت بندی خودتان، مهم ترین آنها را جدا نمایید و با برنامه ریزی درست تلاش کنید که آنها را محقق سازید.

  • تمرکز بر روی یک زمینه

تصور کنید که در یک شرکت مشغول کار هستید و برای خود هدف هایی را تا پایان سال مشخص می نمایید. به عنوان مثال باید برای ترفیع، درس تان را ادامه دهید و یا تلاش کنید که بتوانید حقوقتان را ۱۰ درصد افزایش دهید. اگر کمی دقت کرده باشید خواهید دید که اهدافتان فقط برای حیطه کاری شما می باشند و برای زندگی شخصی تان هیچ هدفی ندارید!

اینکه برای کار خود هدف دارید می تواند شما را به موفقیت های بزرگی برساند؛ اما نباید تمام انرژی و تمرکزتان را بر روی آن بگذارید و از زندگی و خودتان غافل شوید. شما می توانید زمانی را به خودتان اختصاص دهید و تفریحاتی را که به آنها علاقه دارید انجام دهید. این کار باعث می شود که زندگی تان از یکنواختی بیرون بیاید و در حیطه های مختلف اهدافی را تعیین کنید و انگیزه بیشتری برای ادامه مسیر به دست آورید.

اشتباهات در هدف گذاری
  • شکست خوردن و عدم موفقیت در رسیدن به اهداف

یک دسته از افراد تصور می کنند که اگر به هدفشان نرسند، زندگی تمام می شود و دیگر نمی توانند در جوانب دیگر به موفقیت برسند و به بیماری های روحی زیادی مبتلا می شوند. عدم پذیرش شکست یکی از اشتباهات رایج در هدف گذاری است. در برخی از مواقع انتخاب نامناسب هدف است که باعث شکست آن فرد می شود و در مواقع دیگر دلسرد شدن از هدف است. همه ما می دانیم برای اینکه به خواسته هایمان برسیم باید سختی های زیادی را پشت سر بگذاریم.

ممکن است فرد در حین مسیر از روحیه قوی برخوردار نباشد و با اولین شکست کنار بکشد و یا ممکن است روحیه قوی داشته باشد واز شکست ها درس بگیرد و به مسیرش ادامه دهد. اگر شما از درست بودن هدفتان اطمینان داشته باشید، با وجود شکست ها نیز نباید نا امید شوید، بلکه باید قوی تر از قبل به راهتان ادامه دهید. یکی از مهم ترین عواملی که تاثیر مستقیم بر موفقیت دارد اعتماد به نفس و عزت نفس می باشد. شما می توانید با مطالعه مقالات اعتماد به نفس چیست و عزت نفس چیست این دو ویژگی اصلی را در خودتان تقویت نمایید.

از هر فرد موفقی که سوال کنید قطعا خواهد گفت که به آسانی این موفقیت را به دست نیاورده و شکست های زیادی را پشت سر گذاشته است؛ اما این شکست ها نتوانسته مانعی بر سر راه او باشد. بلکه با درس گرفتن از آنها راه های جدیدی را برای رسیدن به هدف خود امتحان کرده است.

  • نداشتن معیار درست سنجش برای پیشرفت

ممکن است در مسیر رسیدن به خواسته هایمان معیاری را برای سنجش اهدافمان نداشته باشیم که به ما بفهماند در کجای راه قرار داریم و یا آیا مسیر را درست آمده ایم یا خیر؟ پس یکی اشتباهات رایج در هدف گذاری نداشتن معیاری برای سنجش اهداف است. اینکه بدانیم چه میزان پیشرفت و یا پسرفت کرده ایم می تواند کمک بسزایی در رسیدن به اهداف کند.

  • دست کم گرفتن زمان در رسیدن به هدف

برای همه ما پیش آمده که پروژه و یا کارمان بیش از زمان تعیین شده وقت گرفته است. اینکه زمان بندی درستی را در رسیدن به هدف تعیین نکنیم و یا مدت زمانی را تعیین کنیم و نتوانیم در این بازه زمانی به خواسته مان برسیم باید در جدول زمانی که داریم، محلی را برای تاخیر ها و موانع پیش رو قرار دهیم. این کار باعث می شود که فشار روحی کمتری ، دلسرد و نا امید می شویم و در آخر شکست می خوریم. برای اینکه این مشکل تخمین زدن رسیدن به خواسته هایمان را حل کنیم بر روی ما باشد.

دسته ای از افراد نیز زمان بندی برای رسیدن به اهداف خود ندارند  که باعث می شود برنامه ای برای انجام کار هایشان نداشته باشند و آنها را به فردا موکول کنند.

برنامه ریزی
  • عدم برنامه ریزی برای پله بعدی

یکی دیگر از اشتباهات هدف گذاری ، این است که پس از رسیدن به هدف چه کاری را باید انجام دهیم؟

این نکته را در ذهن خود داشته باشید که شما باید قبل از رسیدن به هدفتان، برنامه ریزی کنید که قله بعدی که می خواهید فتح کنید چه چیزی است. به همین خاطر باید هدف های دیگری نیز داشته باشید که پس از موفقیت در هر کدام آماده رسیدن به بعدی باشید.

  • اهداف دیگران یا ما!

در مقاله اشتباهات رایج در هدف گذاری باید بگوییم، قطعا برای ما پیش آمده که وقتی هدفمان را برای بقیه بازگو می کنیم آنها به ما راهنمایی می کنند که چه کاری را انجام دهیم و چه کاری را انجام ندیم و یا می گویند این چه هدفی است باید هدف خود را عوض کنی! آنها نیتی چز راهنمایی شما ندارند اما این هدف برای شماست نه دیگران! پس بهتر است تکنیک های ان ال پی را بیاموزید تا بتوانید آنچه را که خود می خواهید انجام دهید.

اینکه تصور می کنیم بازگو کردن اهدافمان پیش دیگران کار درستی است و آنها می توانند ما را در مسیر رسیدن به خواسته هایمان راهنمایی کنند، تصور اشتباهی است. اطرافیان نه تنها کمکی به ما نمی کنند بلکه می توانند عاملی برای دور شدن از اهدافمان نیز باشند. آنها می توانند حتی با بیان جملات منفی نیز روی شما تاثیرات مخربی گذارند و شما را از مسیرتان دور نمایند.

  • اهداف منفی برای خود تعیین می کنیم

همان طور که در مقاله قانون جذب چیست گفتیم، کلمات ما بر روی احساسات ما تاثیر می گذارند، پس تعیین هدف منفی نیز می تواند ما کار ما را برای موفقیت دشوار کند. به عنوان مثال افرادی که می خواهند به تناسب اندام برسند، هدفشان کاهش وزن است. این کاهش وزن، بیانی منفی دارد و حس خوبی را در فرد ایجاد نمی کند؛ چرا که او تصورش به این سمت می رود که من خیلی چاق هستم.

حال اگر هدفش را تغییر دهد و به جای کاهش وزن به دیگران بگوید که من برای تناسب اندام و سلامتی خود ورزش می کنم. یک هدف مثبت و را برای خود قرار داده است. پس در انتخاب هدفتان دقت لازم را داشته باشید.

  1. تصویر سازی ذهنی

یکی از اشتباهات رایج در هدف گذاری ، نداشتن تصویر سازی ذهنی است. توجه داشته باشید که هنگام انتخاب هدف، مواردی چون قابل لمس بودن و تصویر سازی را در اولویت قرار دهید. این تصویرسازی به محقق شدن هدفتان کمک بسزایی می کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله مواردی را بررسی کردیم که اگر هنگام انتخاب هدف، به آنها توجهی نکنیم احتمال شکست مان را بالا می برد و اجازه نمی دهند که ما به موفقیت برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *