راهکار های افزایش تمرکز

راهکار های افزایش تمرکز

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که تاثیر مستقیمی بر روی زندگی، کار، تحصیل و… دارد، تمرکز است. امروزه با افزایش دغدغه های ذهنی و فکری کمتر کسی بر روی کار هایش تمرکز کامل دارد. وجود برنامه های اجتماعی گوناگون، شایعاتی که روزانه شاهد آن هستیم و تحولات اقتصادی و سیاسی همه و همه موجب عدم تمرکز اکثر افراد شده است؛ حال سوال اینجاست که چگونه تمرکز مان را تقویت کنیم تا بتوانیم تمام حواس مان را روی کار، زندگی و… قرار دهیم و از مسیر موفقیت دور نشویم؟ راه های افزایش تمرکز چگونه است و چقدر به تمرین نیاز داریم؟

قطعا روش ها و راه های گوناگونی جهت تقویت تمرکز وجود دارد؛ اما ممکن است تقویت این ویژگی کار آسانی نباشد! قدرت تمرکز و تقویت آن به ویژگی های فردی و محیطی هر یک از افراد بستگی دارد. شما می توانید با تمرین و تکرار تکنیک هایی که در ادامه برای شما بیان می کنیم، تمرکز تان را افزایش دهید. توجه داشته باشید که افزایش تمرکز نیاز به تمرین زیادی دارد و شما حداقل باید این تکنیک ها را چندین ماه تمرین نمایید.

تمرین های موثر در افزایش تمرکز ذهن

شما عزیزان برای تقویت تمرکز، ابتدا باید به صورت چهار زانو روی یک صندلی بنشینید، سپس چشمان تان را ببندید و نفس های عمیق بکشید و تمام حواس تان را به نفس هایی که می کشید جمع کنید تا توجه تان منعطف شود. حال باید تمرینات زیر را به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید.تمرکز حواس

 1. اولین تمرین جهت افزایش تمرکز ذهن، این است که از عدد ۱ تا ۱۰۰ بشمارید. پس از شمردن، باید از عدد ۱۰۰ تا ۱ را ۳ رقم ۳ رقم یا ۴ رقم ۴ رقم بشمارید. بدین صورت که ۱۰۰، ۹۶، ۹۲، ۸۸ و… . این تمرین را روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.
 2. یکی دیگر از راه های تقویت تمرکز، نشستن بر روی یک صندلی است. شاید تمرین ساده ای به نظر برسد؛ اما این طور نیست. تنها کاری که شما برای تقویت تمرکز باید انجام دهید، این است که توجه و حواس تان را بر روی نشستن متمرکز کنید و توجه داشته باشید که بجز آن هیچ حرکت دیگری انجام نمی دهید.
 3. از دیگر روش های تقویت تمرکز، سرکوب افکار به مدت ۳ دقیقه است. در ابتدای کار، ممکن است انجام این تمرین کمی سخت باشد؛ اما با گذشت زمان راحت تر می توانید این کار را انجام دهید. سعی کنید ذهن تان را از افکار خالی کنید و به هیچ چیزی فکر نکنید. در ابتدا می توانید این کار را برای ۱ دقیقه انجام دهید و به تدریج این زمان را افزایش دهید.
 4. یکی دیگر از راهکار های افزایش تمرکز، شمردن کلمات یک کتاب یا مجله است. برای شروع کار می توانید یک کتاب را انتخاب کنید و تعداد کلمات خط اول را با چشم ها و ذهن تان بشمارید. به مرور زمان تعداد خط ها و پاراگراف ها را زیاد کنید. این کار را باید بدون دخالت انگشت هایتان انجام دهید.
 5. در تمرین بعدی، یک میوه مثل پرتقال یا سیب را بردارید و در دست تان نگه دارید و تمامی تمرکز تان را بر روی آن قرار دهید. اجازه ندهید هنگام این کار، افکار دیگری در ذهن شما خطور کند. تمامی حواس تان را بر روی شکل، بو، مزه و… قرار دهید و با لمس کردن، آن را بررسی کنید.
 6. از دیگر راه های افزایش تمرکز، انتخاب یک کلمه الهام بخش  یا صدای ساده ای است. شما باید برای چند دقیقه، تمامی تمرکز خود را بر روی آن کلمه قرار دهید و به صورت مداوم آن را در ذهن خود تکرار کنید. پس از چند دقیقه، ذهن تان بر روی آن تمرکز می کند و در این هنگام شما باید تمرکز خود را بر روی کلمه یا صدای دیگری انتقال دهید.
 7. در تمرین بعدی، شما باید بر روی یک صندلی بنشینید. هنگام نشستن بر روی صندلی، شانه های تان را کمی به عقب متمایل کنید و صاف بنشینید. سپس دست راست خود را هم سطح با شانه بالا بیاورید. حال با یک انگشت به جلو اشاره کنید و چند دقیقه به همان حالت ، به انگشت خود خیره شوید. این تمرین را با دست چپ نیز تکرار نمایید.
 8. در تمرین بعدی، یک لیوان را پر از آب کنید. سپس آن را در مقابل خود تان نگه دارید. سعی کنید در این تمرین لیوان آب را با انگشت های تان نگه دارید. حال تمام تمرکز تان را بر روی آن لیوان قرار دهید. در ابتدا این کار را به مدت ۱ دقیقه انجام دهید و به تدریج زمان آن را افزایش دهید.
 9. پس از انجام تمرین های ذکر شده و بهبود تمرکزتان، این تمرین را انجام دهید. یک شکل هندسی مثل مثلث یا دایره را بر روی کاغذ رسم کنید. ابعاد این شکل بهتر است ۱ سانتی متر باشد. حال با هر رنگی که آن را دوست دارید رنگ کنید. حال بر روی آن شکل تمرکز کنید و تمامی حواس تان به آن باشد. هنگام نگاه کردن به آن شکل، هیچ افکار دیگری را به ذهن تان راه ندهید. حال باید چشمان تان را ببندید و تصویر آن شکل هندسی را مجسم کنید.
 10. یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز این است که شما باید دستان خود را بر روی میز قرار دهید. حال هر دو دست تان را مشت کنید و تمام تمرکز تان را بر روی آن قرار دهید. این تمرین را در ابتدا به مدت ۱ دقیقه انجام دهید و به تریج زمانش را افزایش دهید.
افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز حواس

قطعا برای همه ما پیش آمده که هنگام صحبت، با سوالاتی مثل چی داشتم می گفتم، چی می خواستم بگم و… روبرو شده ایم. این مسئله هنگامی به وجود می آید که ما تمرکز حواس بر روی صحبت مان نداشته باشیم. نداشتن تمرکز حواس می تواند ناشی از خستگی، بی انگیزگی و یا هر چیز دیگری باشد. حال برای افزایش تمرکز حواس می توانیم تمرین های زیر را انجام دهیم.

 1. تهیه فهرست وظایف

تهیه فهرستی از کار های روزانه به ما کمک می کند تا بر روی تمامی کار های عقب افتاده و کار های روزانه مان تمرکز کنیم. همچنین موجب یادآوری کار های عقب افتاده مان می شود.

 • ورزش کردن

یکی از بهترین مواردی که موجب سلامت بدن و ذهن می شود، ورزش است. شما با ورزش کردن، تمرکز حواس تان را بر روی ورزشی که انجام می دهید می گذارید و این خود موجب بهبود تمرکز حواس تان شود. از دیگر مزیت های ورزش کردن، تقویت حافظه نیز می باشد.

 • استراحت در حین کار

یکی از مهم ترین کار هایی که می تواند تمرکز حواس مان را بیشتر کند، استراحت حین کار است. این استراحت می تواند چند دقیقه پیاده روی، دراز کشیدن، تماشای ویدئو و… باشد. این کار موجب می شود عملکرد شما حین کار کردن افزایش یابد.

 • تفکیک کار از زندگی

یکی از تکنیک هایی که موجب تقویت تمرکز حواس می شود، جدا کردن کار از زندگی است. بدین صورت که شما پس از پایان یافتن ساعت کاری تان باید ارتباط تان را به طور کامل با کار قطع کنید.. این کار موجب می شود که مغز تان استراحت کند و بتوانید عملکرد بهتری در زندگی و کار داشته باشید.

تقویت تمرکز
 • خیره شدن

یکی از روش های افزایش تمرکز حواس، خیره شدن به دور دست است. همه ما ممکن است ساعت ها به صفحه نمایش و صفحه گوشی خیره شویم و فشار زیادی را به چشم هایمان بیاوریم. خیره شدن به دور دست موجب می شود این فشار از روی چشمانمان کاهش یابد و بتوانیم بهتر کار هایمان را انجام دهیم. برای خیره شدن به دور دست شما باید از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید. بدین صورت که هر ۲۰ دقیقه به مدت ۲۰ ثانیه به فاصله ۲۰ فوتی که نزدیک به ۶ متر می شود نگاه کنید.

 • پرورش مغز

مغز نیز مانند دیگر اعضای بدن به ورزش نیاز دارد. شما با انجام داده تمرینات ذهنی می توانید ذهن تان را ورزش دهید. این تمرینات شامل آموزش ها و بازی های فکری می باشد.

 • خواب شبانه

یکی از مهم ترین چیز هایی که می تواند، موجب افزایش تمرکز حواس مان شود، خواب کافی است. خواب کافی برای یک فرد که مشغله های کاری زیادی دارد، معمولا ۷ تا ۸ ساعت است.

 • مکان آرام برای کار

به طور کلی، افرادی که محل کارشان آرام است، تمرکز حواس بیشتری دارند. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در محل کارشان صدا های زیادی مثل صدای بوق ماشین، فریاد بچه و… وجود دارد تمرکزشان دچار اختلال می شود.

 • چند شغله بودن

یکی از مواردی که می تواند موجب شود شما دارای تمرکز حواس نباشید، چند شغله بودن است. این نوع افراد بهتر است برای افزایش تمرکز شان، برنامه ریزی دقیقی برای انجام کار های روزانه شان داشته باشند.

به طور کلی، شما می توانید با انجام تمرین هایی که در این مقاله ذکر کردیم، تمرکز تان را افزایش دهید. این تمرین های در درجه اول ممکن است کمی سخت به نظر بیایند؛ اما پس از گذشت چند هفته می توانید تاثیر آن را بر روی خودتان مشاهده کنید. تقویت تمرکز موجب می شود که شما کار هایتان را بهتر از قبل انجام دهید و رشد بیشتری در آن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *