افزایش عزت نفس

افزایش عزت نفس

مهم ترین چیزی که در زندگی همه ما وجود دارد، احساسی است که به خودمان داریم. اینکه چگونه می اندیشیم و چه طرز فکری از خودمان داریم یکی از مهم ترین مسائلی است که امروزه کمتر به آن توجه می شود؛ اما کسانی که به دنبال موفقیت و رسیدن به بالاترین درجه از زندگی هستند این مسئله از اولویت های آنان به حساب می آید. اگر عزت نفس ندارید با ما همراه باشید تا روش های افزایش عزت نفس را برای شما بیان کنیم.

قبل از اینکه برم سر اصل مطلب، باید بگم همه ما تو یه قسمت از زندگیمون، به ته خط رسیدیم و همه چی برام تموم شده، می خواییم دیگ زندگی نکنیم و اعتماد به نفسمون رو کامل از دست می دیم. خودمون رو دوست نداریم، کلی حرفای بد به خودمون میزنیم و از خودمون منتفر می شیم. بزارید براتون یکی از تجربیات زندگیم رو بگم.

یه دوره ای از زندگیم هرچی که داشتم رو فروختم و خواستم با پولش یه تولیدی لباس راه بندازم. هرچی لازم داشت رو خریدم. کلی هزینه کردم تا چند نفر و استخدام کنم برام کار کنن. کلی پول پارچه و نخ و… خیلی چیزای دیگ دادم. کار و شروع کردم و جدیدترین مدل ها رو میزدم، کسب و کارم خوب گرفته بود تا واردات جنس های چینی آزاد شد و لباس های من دیگ فروش نرفت. اولش گفتم خب ایرادی نداره هفته دیگه، ماه دیگه درست میشه؛ اما هرچی جلوتر میرفت بدتر می شد.

تا اینکه چک هام برگشت خورد مجبور شدم هرچی سود کردم رو بدم برای پاس شدن چک هام. هیچی برام نموند همه زندگیم رفته بود و دیگ نمیدونستم به کی رو بندازم که یه پولی بگیرم. خیلی روز های سختی رو پشت سر گذاشتم فقط می خواستم بگذره از خودم بدم اومده بود. هیچی تو دنیا نداشتم. مامانم خیلی بام صحبت کرد که برم پیش یه روانشناس و از این افسردگی و احساس بد خلاص بشم. اینجوری بود که با زور مامانم رفتم و یه دوره درمان برداشتم و خداروشکر خوب شدم.

قطعا همه ما یه همچین تجربه هایی رو داریم تو زندگیمون و خودمون و مقصر می دونیم. اتفاقاتی مثل تصادف و فوت نزدیکانمون یا شکست هایی که تو کار و زندگیمون میخوریم. همه و همه میتونه باعث بشه که از خودمون بدمون بیاد. حالا من تو این مقاله به شما کمک می کنم که چطور با روش های افزایش عزت نفس جلوی این احساسات بد رو بگیرید و به راحتی به زندگی عادیتون برگردید.

راههای افزایش عزت نفس

قبل از اینکه روش های افزایش حرمت نفس را بیان کنیم باید تعریف دقیقی از عزت نفس داشته باشیم.

حتما بخوانید: عزت نفس یعنی چه

ارزش و احساسی که به خودمان داریم را عزت نفس یا حرمت نفس می گویند. این احساس می تواند مثبت باشد یا منفی. اگر احساسمان نسبت به خودمان منفی باشد باید با راهکار هایی آن را تغییر دهیم تا لذت کافی را از زندگی ببریم و به آرامش برسیم.

روش های افزایش عزت نفس
 1. به وجود آوردن روابط مثبت با اطرافیان
 2. قدرت “نه” گفتن
 3. جسور و قاطع بودن
 4. مهربانی با خود
 5. تجربه کردن چالش های جدید
 6. کسب مهارت مشخص
 7. داوطلب شدن در کار ها
 8. ورزش ورزش ورزش
 9. اهمیت به شکل و ظاهر خود
 10. نگهداری از حیوانات خانگی
 11. یادداشت موفقیت ها
 12. تعیین ارزش های زندگی خودمان
 13. تغییر محیط
 14. مراقبت از روابط مان
 15. تایید کردن و قبول داشتن خود
 16. تعیین مرز های مشخص
 17. پذیرفتن شکست های پیش رو
 18. بیش از حد فکر نکردن
 19. بخشیدن افرادی که شما را آزار داده اند

به وجود آوردن روابط مثبت با اطرافیان

افرادی که وقتی با آنها هستید حالتان خوب است و از بودن با آنها لذت می برید را از دست ندهید و سعی کنید وقتتان را بیشتر با آنها بگذرانید و در مقابل افرادی که به شما انرژی منفی می دهند و مواقعی که در کنارشان هستید احساس ناراحتی و غم به شما دست می دهد، سعی کنید رابطه تان را کم کنید. این کار باعث می شود که شما روحیه بهتری داشته باشید و احساسات مثبت را در خود تقویت نمایید.

قدرت “نه” گفتن

افرادی که از حرمت نفس پایین رنج می برند همیشه این تصور را دارند که باید در برابر خواسته دیگران تسلیم شوند و آن را بپذیرند؛ حتی در حالتی که تمایلی به انجام آن کار ندارند. این تحت فشار بودن شما را به فردی عصبی و بی میل تبدیل می کند. پس یکی از راه های افزایش عزت نفس ، یادگیری مهارت”نه” گفتن است.

جسور و قاطع بودن

جسور و قاطع بودن یک فرد به معنای پرخاشگر و پررو بودن آن نیست. جسور بودن یعنی ما به نظرات دیگران احترام بگذاریم و در مقابل نیز آنان به نظرات و نیاز های ما احترام گذارند. برای تقویت این ویژگی می توانید از افراد جسور الگو بگیرید و کار هایی را که انجام می دهند، تکرار نمایید. این ویژگی باعث می شود شما ارزشمندی خود را در مقابل دیگران افزایش دهید.

مهربانی با خود

با خودتان مهربان باشید. خودتان را دوست بدارید و در مقابل ناملایماتی که پیش روی تان است خود را سرزنش نکنید. هیچکدام از انسان ها کامل نیستند و ممکن است گاهی اشتباه کنند. مهربان بودن با خود منجر به افزایش عزت نفس در درون شما می شود و احساسات خوبی را برای شما به وجود می آورد.

تجربه کردن چالش های جدید

همه ما در وجودمان از انجام دادن برخی کار ها می ترسیم. به عنوان مثال من از اسکی روی برف می ترسم و خواهرم از دوچرخه سواری. برای اینکه خودارزشمندی تان را افزایش دهید باید در دل ترس هایتان بروید و آنها را به تجربه های شیرین تبدیل سازید. برای خودتان هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن تمام تلاشتان را کنید.

کسب مهارت مشخص

برای افزایش عزت نفس در مقابل دیگران بهتر است به دنبال یک مهارت باشیم. برای کسب مهارت جدید باید تلاش بسیاری کنید؛ اما پس از یادگیری آن احساس رضایتمندی از خودتان می کنید و خود را ارزشمند می دانید.

انجام کار های خیرخواهانه و داوطلبانه

یکی از روش هایی که احساس ارزشمندی به شما می دهد، خدمت به افرادی است که نیاز به کمک دارند. انجام کار های خیرخواهانه به شما احساس خوبی می دهد و باعث می شود که عزت نفستان افزایش یابد. همدلی کردن و یا شنیدن حرف های افرادی که نیاز به شنیده شدن دارند احساس رضایتمندی به شما می دهد.

ورز و افزایش عزت نفس

ورزش ورزش ورزش

ورزش مداوم نه تنها بر روی افزایش انرژی های مثبت و شادابی جسم تاثیر می گذارد بلکه برای سلامتی ذهن نیز بسیار مفید است. شما با ورزش مدام احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کنید و رفته رفته عزت نفستان افزایش می یابد.

اهمیت به شکل و ظاهر خود

یکی از روش های افزایش عزت نفس ، اهمیت به شکل و ظاهر خودمان است. هنگامی که خانم ها آرایش می کنند این تصویر در ذهنشان ایجاد می شود که بسیار زیبا شده اند. این زیبایی احساس رضایتمندی به آنان می دهد و باعث می شود با عزت نفس تر باشند و یا آقایانی که به تیپ و ظاهر خود می رسند خودشان را ارزشمند می دانند.

نگهداری از حیوانات خانگی

یکی از مزیت های نگهداری از حیوانات خانگی، عشق بی قید شرطی است که آنان به انسان می دهند. وجود عشق باعث می شود ما احساس بهتری داشته باشیم و محبت و مسئولیت پذیری در ما به وجود آید.

یادداشت موفقیت ها

یکی از روش های افزایش عزت نفس ، یادداشت دستاورد ها و موفقیت هایی است که ما در طول زندگی به دست آورده ایم. بدون توجه به تعداد، همه دستاورد های خود را یادداشت نمایید و روزانه آنها را نگاه کنید. این کار به شما احساس خرسندی و غرور می دهد و عزت نفستان را افزایش می دهد.

تعیین ارزش های زندگی خودمان

برای اینکه از زندگی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید، می توانید با تعیین ارزش ها و اصول زندگی خود، هدف آن را مشخص نمایید. با مشخص کردن این ارزش ها می توانید زندگی تان را ارزیابی کنید و بدانید که کدام قسمت از آن با ارزش های شما متفاوت است.

تغییر محیط

یکنواختی انسان را خسته و نا امید می کند، پس برای اینکه از به وجود آمدن این احساس جلوگیری کنید بهتر است در زندگی تان تنوع ایجاد نمایید و محیط را همانگونه که دوست دارید تغییر دهید. شما می توانید حتی با سفر کردن، رفتن به محیط کاری جدید، تفریح و… این تنوع را به وجود آورید.

مراقبت از روابط مان

برای افزایش عزت نفس باید روابط خود را با افراد خاص و مهم زندگی تان بیشتر کنید. عشق، محبت و زمان بیشتری را برای آنان اختصاص دهید تا ارتباط تان با آنها بیشتر و تداوم آن بیشتر شود. این کار به پرورش ارتباط با دیگران کمک بسزایی می کند.

تایید کردن و قبول داشتن خود

سعی کنید در هر لحظه از جملات مثبت و خوب در وصف خودتان استفاده کنید. بکار گیری جملات مثبت، ارتعاشات مثبتی به کائنات می فرستد و شما نیز قطعا انرژی خوبی را دریافت خواهید کرد. اگر حفظ این جملات برای شما کار آسانی نیست، می توانید آنها را یادداشت نمایید و هر روز این عبارات را با خود تکرار کنید.

محدودیت هایی را برای خود قائل شویم

تعیین مرز های مشخص

برای این که بتوانید مرز های مشخصی را برای خود تعیین کنید، در درجه اول باید خودتان را بشناسید. برای شناخت شخصیت خود می توانید از آموزش انیاگرام یا شخصیت شناسی استفاده نمایید. پس از اینکه شخصیت خود را شناختید، می توانید مرز های شخصی برای خود تعیین کنید و به دیگران اجازه ورود به حریم خود را ندهید.

پذیرفتن شکست های پیش رو

در مسیر رسیدن به اهداف، فراز و نشیب های زیادی را پیش رو دارید. ممکن است با شکست های زیادی رو به رو شوید و اتفاقات ناگواری را پشت سر گذارید؛ اما هیچگاه نباید از دست از تلاش بردارید و از شکست خوردن بترسید. هر شکست نشان دهنده تلاش شماست برای رسیدن به هدف. شما می توانید پس از شکست راه دیگری را برای رسیدن به اهدافتان انتخاب نمایید و تمام تلاش تان را کنید تا به هدفتان برسید.

بیش از حد فکر نکردن

افکار زیادی در ذهن ما وجود دارد که بیشتر آنها بیهوده هستند و فقط وقت ما را می گیرند. شما باید این افکار بیهوده را از ذهن خود دور نمایید و تمرکزتان را بر روی چیز های دیگری قرار دهید. زمان خود را با انجام کار خوب و هدفمند پر کنید. این کار به افزایش عزت نفس شما کمک بسزایی می کند.

بخشیدن افرادی که شما را آزار داده اند

اگر در زندگی تان افرادی هستند که تا به الان نتوانستید آنها را ببخشید، بهتر است برای فراموشی خاطرات تلخی که از آنها دارید، این افراد را ببخشید. بخشیدن حس خوب و رضایتمندی به ما می دهد که می تواند به افزایش عزت نفس کمک بسزایی کند. در برخی از موارد افرادی هستند که خودشان را نمی توانند ببخشند و احساس شرم را تا سال ها به دوش می کشند.

بخشیدن خود و دیگران می تواند منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس و عزت نفس ما در جامعه و خانواده گردد. بخشیدن حس خوبی است که اگر با ذات درونی ما پیوند بخورد، ما را نزد دیگران دوست داشتنی تر می کند.

عوامل کاهنده عزت نفس چیست؟

عزت نفس از کودکی در وجود ما قرار دارد و با ما رشد می کند. افرادی که عزت نفس پایین دارند، قطعا از کودکی آن را رشد داده اند. عوامل موثری که باعث به وجود آمدن خودارزشمندی بالا و پایین می شود، والدین، دوستان، معلمان، خواهر، برادر و… می باشند. والدینی که برای کودکانشان از جملات “تو خوب نیستی”، “من دوست ندارم”، “تو بچه خوبی نیستی” و… استفاده می کنند، این کودکان در بزرگسالی به مشکل کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس دچار می شوند و همیشه در ذهنشان خوب نبودن را مرور می کنند.

سخن پایانی

کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی، شرایط احتماعی و فردی ما را تحت تاثیر قرار می هد. همین علت باعث شده که بسیاری از افراد بی صبرانه به دنبال درمان این کمبود ها باشند. ما در این مقاله جامع ترین روش های افزایش عزت نفس را برای شما بیان کردیم تا با استفاده از آنها بتوانید بسیاری از اختلالات روحی خود و نزدکانتان را حل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *