افزایش اعتماد به نفس در زنان

افزایش اعتماد به نفس در زنان

اعتماد به نفس در هر شرایطی لازم و ضروری است و می تواند تاثیر فوق العاده ای در زندگی و روابط زناشویی داشته باشد. امروزه، افزایش اعتماد به نفس در زنان یکی از مهم ترین موضوعاتی است که بیان شده است. مبحث خودباوری بسیار گسترده تر از آن است که بتوان آن را در یک مقاله جای داد. شما برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید باید رفتار های جدیدی را به عادت های روزانه خود اضافه کنید.

رفتار هایی که می توانیم در خودمان به وجود آوریم، زبان بدن و ارتباط چشمی مناسب است. مخاطبان ما در این مقاله خانم ها و زنان هستند که می خواهند اعتماد به نفس خود را در مقابل خانواده و دوستان افزایش دهند. روش هایی برای افزایش اعتماد به نفس در زنان وجود دارد که در این مقاله تمام این راه ها را برای شما بیان می کنیم؛ اما قبل از هر چیزی باید تعریف مختصری از اعتماد به نفس چیست داشته باشیم.

اعتماد به نفس چیست ؟

عبارت است از اعتماد و اطمینانی که فرد نسبت به توانایی ها و مهارت هایش دارد.

زنان با اعتماد به نفس چگونه رفتار می کنند؟

اعتماد به نفس را به خوبی می توان از چهره یک زن تشخیص داد. پس زنانی هم که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند کاملا از چهره شان مشخص است. برای افزایش اعتماد به نفس در زنان ابتدا باید بدانیم که آیا این خانم خودباوری دارد یا خیر. پس ما در این بخش ویژگی های بارز یک خانم با اعتماد به نفس بالا را بیان می کنیم.

 1. عدم پنهان کردم ضعف هایشان باعث شده است که نسبت به دیگران از خودباوری بیشتری برخوردار باشند.
 2. داشتن چهره آرام و بشاش که نسبت به سایر بانوان توانایی و مهارت بیشتری در بر قراری ارتباط با دیگران دارند. هنگام مواجه با این دسته از بانوان می توانید اعتماد به نفس را در چهره آنان ببینید.
 3. برای خود وقت می گذارند و خود را دوست دارند. اعتماد به نفس کاذب ندارند. چیز هایی را که دوست دارند خریداری می کنند و برای خوش گذرانی خود وقت می گذارند.
 4. بعد از شکست دلسرد و غمگین نمی شوند و به راهشان ادامه می دهند.
 5. شجاعت در ابراز احساساتشان دارند و از آن خجالت نمی کشند.
 6. به راحتی “نه” می گویند و ترسی از گفتن نظر خود ندارند.

روش های افزایش اعتماد به نفس در زنان

افزایش اعتماد به نفس زنان در زندگی شان بسیار حائز اهمیت است؛ اما برخی فکر می کنند که این روش ها تاثیری بر زندگی ندارد. باید بگوییم کاملا در اشتباه هستید، اگر شما با اعتقاد کامل به این روش ها عمل کنید، خواهید دید که تاثیر بسزایی را در زندگی مشترک و روابط اجتماعی تان می گذارد.

افزایش خودباوری در زنان با اهمیت به زیبایی

 1. به زیبایی پوستتان اهمیت دهید

اولین راهکار برای افزایش اعتماد به نفس زنان ، اهمیت به زیباییشان است. آرایش کنید و نترسید از اینکه بقیه چه می گویند. جلوی آینه بایستید و با خود تکرار کنید که زیبا هستید و آرایش شما را زیبا تر می کند. چین و چروک ها و لک های پوستی خود را با کرم بپوشانید و نگران حرف و حدیث های بقیه نباشید.

 1. اگر پوستتان بیش از حد رنگ پریده است به آن رنگ بدهید

شما برای اینکه ظاهری شاداب و جذاب داشته باشید می توانید از کرم پودر های رنگی استفاده کنید. استفاده از کرم پودر هایی که رنگ پریدگی تان را می پوشاند باعث افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران می شود.

 1. کیف پولتان را تمیز و مرتب کنید

همیشه برای خودتان وقت بگذارید. کیف پولتان و کیف دستی خود را تمیز و مرتب کنید. این مدیریت کار های جزئی و کوچک و صرف کردن وقت برای خودتان، به شما حس خوشایندی می دهد و باعث می شود بهتر زندگیتان را کنترل کنید و اعتماد به نفستان افزایش یابد.

 1. وقتی می نشینید قوز نکنید

طبق تحقیقاتی که بر روی طرز نشستن افراد شده است، کسانی که قوز می کنند و می نشینند، افکار مثبت کمتر به سراغشان می آید و بیشتر فکر های منفی می کنند. پس همیشه در مهمانی ها و مجالس تمرین کنید که صاف بنشینید.

 1. احساس کم کردن سایز را در خودتان پرورش دهید

خانم ها بهتر است کمتر خودشان را وزن کنند؛ چرا که وقتی به افزایش وزنشان پی می برند اعتماد به نفسشان کاهش می یابد. همیشه احساس کنید که یک سایز کم کرده اید و ورزش کنید و به خودتان برسید. از عطر ها و ادکلن های خوشبو استفاده کنید. تمرین این روش باعث افزایش اعتماد به نفس در زنان می شود.

 1. استفاده بیش از اندازه از آینه

نگاه کردن بیش از حد به آینه باعث می شود که شما به معایب صورتتان بیشتر توجه کنید که این مورد باعث ناراحتی و کاهش اعتماد به نفستان می شود. نگاه کردن زیاد به آینه باعث غافل شدن از کار های دیگرتان نیز خواهد شد.

 1. بهتر است از عرق کردن خود جلوگیری کنید

برخی از بانوان هستند که از کف دست، فرق سر و یا زیر بغل بسیار عرق می کنند و همیشه از این موضوع می ترسند که مبادا کسی این عیبشان را ببیند و عکس العمل بدی نشان دهد. برای اینکه خیالتان راحت شود راه های درمان آن را پیدا کنید و دیگر بخاطر این موضوعات ترسی نداشته باشید.

 1. آراسته باشید

یکی از مهم ترین ویژگی های یک خانم، آراسته بودن آن است. به خودتان اهمیت دهید. چیز هایی را که دوست دارید تهیه کنید. لباس های مرتب و مناسب بپوشید و شیک باشید. آراسته بودن به افزایش اعتماد به نفس در خانم ها کمک می کند.

 1. شناخت زبان بدن

تمام حرکاتی که شما با دست، چشم، دهان و هر کدام از اعضای بدن خود انجام می دهید به عنوان زبان بدن شناخته می شود. برای اینکه با اعتماد به نفس به نظر بیایید باید موارد زیر را در زبان بدن خود رعایت کنید.

قامت صاف

 • صاف بایستید

اصلی ترین روش برای افزایش خودباوری در زنان ، صاف و محکم ایستادن آنان است. سعی کنید شانه هایتان را صاف بگیرید و بی انرژی و خمیده راه نروید. طرز ایستادن شما تاثیر زیادی در خودباوری شما دارد.

 • هنگام صحبت با دیگران از دستانتان کمک بگیرید

وقتی در هنگام صحبت کردن از دستانتان استفاده می کنید، شور و اشتیاق بیشتری را به طرف مقابل منتقل می نمایید؛ اما به این موضوع توجه داشته باشید که زیاده روی در هر چیزی بازخورد خوبی نخواهد داشت. پس در استفاده کردن از دست هایتان تعادل داشته باشید تا بتوانید بهتر اعتماد مخاطب را جلب نمایید.

 • ارتباط چشمی

یکی از موثرترین ارتباطات که باعث افزایش اعتماد به نفس در زنان می شود، ارتباط چشمی با مخاطب است. هر چقدر که هیجان بیشتری برای صحبت داشته باشید این ارتباط به شما کمک می کند که بتوانید انرژی را از آن طریق انتقال دهید. اگر که می خواهید از خودباوری بالایی برخوردار باشید بهتر است هنگام صحبت با دیگران ارتباط چشمی را دسته کم نگیرید.

هنگام صحبت با اطرافیان و دوستان خود، به چشم های آنان نگاه کنید و از نگاه کردن به چشم هایشان نترسید. این روش را آنقدر تمرین کنید تا به شکل عادت در بیاید. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند در اکثر مواقع به چشم های طرف مقابلشان نگاه می کنند.

 1. تغییر نگرش

یکی دیگر از راههای افزایش اعتماد به نفس در زنان ، تغییر نگرش و ایجاد نگرش های جدید در زندگی شان می باشد. این تغییر نگرش ممکن است کمی سخت باشد اما بسیار کار ساز است.

 • مسئولیت پذیر باشید

افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند، همیشه در حال دلیل تراشی و توجیه کارهایشان هستند. این دسته از افراد باید بدانند که همه انسان ها ممکن است اشتباه کنند و هیچکس کامل نیست. پس بهتر است مسئولیت اشتباهاتمان را همان گونه که کاری را درست انجام می دهیم، بپذیریم. این مسئولیت پذیری شما را به اطرافیانتان نشان می دهد و باعث افزایش خودباوری شما در مقابل دیگران می شود.

 • نقص های خود را بپذیرید

در دنیای به این بزرگی هیچکس وجود ندارد که فاقد نقص و عیب باشد. خودمان را که نگاه کنیم می بینیم که نقص هایی داریم. برخی از افراد با عمل زیبایی برخی از نقص هایشان را بر طرف می کنند؛ اما باز هم کامل نیستند. زنانی که نقص هایشان را می پذیرند، اعتماد به نفس بیشتری از سایر افراد دارند.

 • تعریف مناسبی از استرس و نگرانی برای خود داشته باشید

نگرانی از آینده و چیز هایی که قرار است در آن رخ بدهید یکی از آن مواردی است که ذهن خانم ها را به خود درگیر می کند و یا بسیاری از مشکلات روزانه ای که فکر خانم ها را به خود مشغول می کند و آنها را با نگرانی هایی مواجه می کند. هنگامی که احساس نگرانی و دلشوره کردید، فقط کافی است از خودتان بپرسید که دلیل نگرانی من چیست؟ هنگامی که به این سوال پاسخ می دهید خواهید دید که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. رفع نگرانی و استرس باعث افزایش اطمینان به نفس شما خواهد شد.

کاهش استرس و نگرانی با افزایش اعتماد به نفس در زنان

 • سعی کنید عبارات خاصی را در صحبت خود استفاده نکنید

هنگامی که فردی با ما در حال صحبت کردن است، ما از روی لحن حرف زدن او می توانیم بفهمیم که دارای اعتماد به نفس است یا خیر. شیوه حرف زدن در بانوان تاثیر بسیار زیادی دارد. خانم های خجالتی و کم رو در طول زندگی شان توانایی بیان نیاز های خود را ندارند و همیشه شرمنده خودشان هستند. افرادی که در صحبت های خود از کلمات “شک دارم”، “نمی دانم”، “شاید” و… استفاده می کنند، از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.

سعی کنید در صحبت های خود از کلمه “فقط” به طور دائم استفاده نکنید؛ چرا که این کلمه احساس عصبی بودن شما را به دیگران منتقل می کند. این راهکار ها برای افزایش اعتماد به نفس در زنان است و شما برای افزایش خودباوری کودکان و نوجوانان بهتر است مقالات خودشان را مطالعه فرمایید.

 1. موسیقی های نشاط آور

هنگامی که می خواهید به یک مهمانی یا جلسه بروید ممکن است به علت استرس و اضطراب، اعتماد به نفستان کمی پایین بیاید. شما می توانید با گوش دادن به یک موسیقی نشاط آور و پر انرژی مانع کاهش خودباوری تان شود.

 1. کار های جدید را امتحان کنید

کار هایی را که از انجام آنها می ترسید، انجام دهید و برای خودتان هیچ محدودیتی قائل نشوید. با به چالش کشیدن خود، اعتماد به نفستان را افزایش می دهید.

 1. خلاق باشید

داشتن خلاقیت کمک بسزایی در افزایش اعتماد به نفس در زنان می کند. سعی کنید در زندگی تان چیز های نو خلق کنید و چالش های جدیدی بسازید. این کار باعث می شود شما احساس رضایتمندی بیشتری داشته باشید و با قابلیت های جدید خودتان نیز آشنا شوید.

 1. اگر اعتماد به نفس ندارید، وانمود کنید دارید

از محدودیت هایی که برای خودتان ساخته اید بیرون آیید و جوری رفتار کنید که اعتماد به نفس دارید. این کار باعث می شود که شما در مدت زمان کوتاهی به اعتماد به نفس برسید.

 1. سبک زندگی تان را تغییر دهید

تغییر سبک زندگی کار چندان سختی نیست و به شما انگیزه می دهد و شما را از یک نواختی بیرون می آورد. به زندگی تان نظم می دهد و به شما اعتماد به نفس می دهد.

 • برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی یکی از عواملی است که می تواند به زندگی تان نظم بدهد و شما را وادار به انجام کار هایی کند که شاید آنها را انجام نمی دادید. برنامه ریزی این امکان را به شما می دهد که دقیقا بدانید در کجا قرار دارید و می خواهید به کجا برسید. نقاط ضعف و قوت تان را شناسایی کنید و تلاش کنید که این نقاط ضعف را کمرنگ و نقاط قوت را پر رنگ نمایید. مواردی را که نیاز به تغییر دارند، در یک بازه زمانی تغییر دهید و برای رسیدن به اهداف تان از هیچ تلاشی دست نکشید.

 • ورزش کنید

ورزش منظم فواید بسیار زیادی دارد. داشتن اندامی زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس در زنان می شود. پس ورزش را دسته کم نگیرید. داشتن فعالیت بدنی روتین نه تنها باعث نشاط شما می شود بلکه انرژی شما را نیز چندین برابر می کند.

 • الگو مناسبی داشته باشید

زنانی که اعتماد به نفس بالایی دارند را الگو خود قرار دهید. رفتار، طرز صحبت، لحن و… را به طور دقیق در این افراد بررسی نمایید و الگو برداری مناسبی از آنها کنید. می توانید با این افراد مشورت نمایید و از تجربیاتشان استفاده کنید. معاشرت با زنانی که اعتماد به نفس بالا دارند تاثیرات مثبت و خوبی را بر روی شما می گذارد.

افزایش خودباوری در زنان

 1. به جای توجه به درون به بیرون توجه کنید

هنگامی که تنها هستید سعی کنید به جای ساعت ها فکر کردن به خودتان، تمرکز خود را به سمت چیز های دیگری ببرید. توجه به محیط و چیز هایی که در دنیا وجود دارد می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

 1. بیش از حد رفتار همسرتان را تحلیل نکنید

زنان با اعتماد به نفس بالا، وقت خود را صرف تحلیل رفتار همسر خود نمی کنند؛ چرا که احساس و عشق آقایان بسیار پیچیده و پر رمز و راز است. زنی که اعتماد به نفس بالایی دارد، از خود سوال نمی کند که آیا همسرم، من را دوست دارد یا ندارد؟ از من خوشش می آید یا نمی آید؟ و هیچگاه منتظر شنیدن تعریف های دیگران نیست. زنان با اعتماد به نفس از رفتارعجیب همسر خود دچار استرس و اضطراب نمی شود و به دنبال موشکافی رفتار او نیست.

 1. برخی از مواقع با شجاعت، مخالفت خود را نشان دهید

زنانی که می دانند چه موقع باید مخالفت کنند، هنرمند هستند. زنان با اعتماد به نفس بالا برای خودشان حد و مرزی دارند و به کسی اجازه نمی دهند که از آنها سو استفاده کنند. این خودباوری به آنها کمک می کند که کار هایی را که دوست ندارند انجام ندهند. اعتماد به نفس و عزت نفس بالای یک زن موجب می شود که به خواسته ها و نیاز های همسرش اولویت بدهد. افزایش اعتماد به نفس در زنان این شجاعت را در آنها به وجود می آورد که حتی اگر مرد مورد علاقه اش دوستش ندارد، خودش را نبازد و دست به کار های عجیب بزند.

سخن پایانی

اگر از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید برای افزایش آن تلاش کنید و با تمرین و تکرار تکنیک ها این ویژگی را در خود تقویت کنید. بانویی که به خودش اطمینان دارد، در زمان حال زندگی می کند و غرق در گذشته نیست و از تجربیاتی که در گذشته داشته استفاده می کند. افزایش اعتماد به نفس در زنان باعث می شود در روابط عاطفی، خودشان را دوست داشته باشند و این انتظار را داشته باشند که شریک زندگی شان نیز آنگونه که شایسته است دوستشان بدارد.

اعتماد به نفس در زندگی مشترک نقش موثری دارد و به شما استقلال هویتی و شخصیتی می دهد. سعی کنید کینه ای نباشید و در بیان کردن افکار و احساساتان شجاع باشید. گدای محبت از طرف اطرافیانتان نباشید و در صورتی که مرتکب اشتباهی شدید، عذرخواهی کنید. این موارد باعث افزایش اعتماد به نفس زنان می شود و در زندگی کمک بسزایی را  به آنها می کند.

Summary

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *