چاقی چیست

چاقی چیست

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چاقی چیست؟ چاقی یک وضعیت پزشکی است که بافت چربی در قسمتهای مختلف بدن انباشته می شود و اثرات زیان باری برای سلامتی دارد. این انباشته شدن چربی باعث بروز بیماری، از جمله کاهش طول عمر و یا کاهش کیفیت در زندگی می باشد. برای اینکه بفهمیم چاق هستیم، باید از شاخص ((BMI که تحت تاثیر دو فاکتور درصد چربی و مقدار مطلق چربی در بدن  است استفاده کنیم. توسط این شاخص بایستی وزن بدن برحسب کیلوگرم به توان ۲ بر قد فرد برحسب متر را در نظر گرفت. اگر نتیجه حاصله از ۳۰ بیشتر باشد، آن فرد چاق است.

 مهمترین دلیل چاقی چیست

مهمترین دلیل چاقی و اضافه شدن وزن، می تواند دریافت انرژی و جذب آن به صورت چربی باشد. این رویه از گذشتگان به ما  ارث رسیده؛ به صورتی که اجداد ما به دلیل نوع غذا، پرخوری و کم بودن مواد غذایی، دست به دریافت انرژی زیاد و ذخیره آن در بدن می کردند، که بصورت چربی در بدن ذخیره می شد. افرادی که دارای وزن زیادی می باشند؛ در واقع چاقی موضعی و چاقی شکمی دارند. افراد چاق در خطر ابتلا به بیماری بوده و از دست دادن مقداری چربی می تواند سلامت آنها را حفظ کند.

علت چاقی چیست

چاقی با ترکیب مقدار زیاد انرژی مواد غذایی دریافتی، کم تحرکی اندام های بدن و ژنتیک می تواند ایجاد شود و همچنین در خیلی موارد جزئی می تواند اختلالات غده ها و دارویی نیز ایجاد شود. با توجه به تحقیقات، برخی افراد با کم خوردن غذا و محدود کردن متابولیسم بدن، همچنان دچار چاقی هستند.

حتما بخوانید: آموزش nlp رایگان

بیماری های چاقی

·        بیماری های قلبی و مغزی:  چاقی باعث افزایش فشارخون و کلسترول می شود.

·        دیابت نوع دوم: چاقی در این مرحله ، باعث استفاده از انسولین می شود تا سطح قند خون را کنترل کند. 

·        آپنه مسدود کننده خواب: این حالت در افراد چاق باعث اختلال در تنفس شده و به طور مکرر در طول خواب تنفس متوقف میشود و سپس شروع میگردد.

·        انواع سرطان ها: چاقی می تواند باعث بروز سرطان در رحم و دهانه آن، تخمدان،پستان،روده، کبد،کیسه صفرا،کلیه ها و پروستات شود.

·        آرتروز استخوان: چاقی باعث به وجود آمدن التهاب در مفاصل، فشار زیاد بر زانوها و به وجودآمدن آرتروز شدید می شود.

·        مشکلات گوارشی: چاقی می تواند ابتلا به سوزش معده،کیسه صفرا و کبد را افزایش دهد.

·        مشکلات زنانه و جنسیتی: چاقی باعث ناباروری و دوره های  نامنظم در زنان و همچنین اختلالات نعوظ در مردان می شود.

 چاقی و اثرات آن بر زندگی

چاقی می تواند نظم زندگی ما را مختل کند . با چاقی ممکن است دیگر قادر نباشیم فعالیت هایی رو انجام دهیم که در گذشته قادر به انجام آنها بودیم. از تردد در جامعه و جاهای عمومی گرفته و حتی ممکن است دچار تبعیض شویم و با رفتارهای نابهنجار جامعه روبه روشویم .

عوامل اثرگذار بر وزن در زندگی

  • احساس گناه
  • کارایی پایین در انجام کار
  • ارتباط جنسی
  • افسردگی
  • معلولیت

جلوگیری از چاقی

رژیم غذایی و حرکات تند ورزشی می تواند در کاهش وزن موثر باشد. نوع غذا و کم کردن مقدار انرژی غذایی دریافتی، پرهیز از غذاهای چرب و شیرین کننده ها و استفاده بیشتر از غذاهای دریای و گیاهی تا حدودی می تواند موثر باشد. مکمل های غذایی و داروهای چربی سوز در کنار یک رژیم ایده ال مناسب خواهد بود. در مرحله خیلی حادتر می توان از کاهش حجم شکم ( بالن زدن ) و جراحی  باریاتریک و خارج کردن چربی ها و کوتاه کردن اندازه روده در جهت حذف ذخایر چربی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *