خواص کرفس چیست؟

خواص کرفس

خواص کرفس

خواص کرفس و شناخت ویژگی‌های این ماده غذایی همواره یکی از مواردی بوده است که اغلب ورزشکاران و افرادی که به دنبال رژیم‌های لاغری هستند به سراغ آن ‌می‌روند. ممکن است شما هم جز همین دسته از افراد باشید و بخواهید که اطلاعات بیشتری را در خصوص کرفس و ویژگی‌های آن به دست‌آورید. به همین دلیل است که این مقاله را جهت آشنایی هرچه بهتر و بیشتر شما با این موضوع گردآوری و تنظیم کرده‌ایم.

دوره لاغری با ذهن

کرفس چیست؟

گیاه کرفس میزان آب زیادی را در خودش ذخیره دارد که سبب افزایش میزان نشاط و سلامت پوست شما می‌شود. کرفس دارای ساقه و برگ بوده و از هر دو قسمت آن در پخت غذا استفاده می‌شود. رایحه و طعمی که این گیاه دارد کمی تند و دلپذیر است و می‌تواند طعم بسیار خوبی را به غذا بدهد. میزان کالری موجود در کرفس بسیار کم است و این دقیقاً همان دلیلی است که از آن برای کاهش وزن و لاغری استفاده می‌کنند. ویژگی‌های بسیار بیشتری در خصوص کرفس وجود دارد که در قسمت‌های بعدی در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد ویژه برای مطالعه: چگونه چاق شویم؟

انواع خواص کرفس

شناخت خواص کرفس می‌تواند شما را تشویق به خوردن این گیاه کند و مسلماً اگر بدانید که این گیاه تا چه حد می‌تواند به سرعت سبب ایجاد تغییرات در بدن و همچنین ارتقا سلامت جسم و روح شما شود، مزه بد آن را نادیده گرفته و به مصرف آن ادامه می‌دهید.

۱-میزان کالری

همان طور که گفته شد کرفس کالری بسیار کمی دارد. کالری به سوخت اصلی سلول‌های بدن گفته می‌شود که اگر از میزان مصرفی بیشتر باشد باعث اضافه وزن و چاقی خواهد شد. این ماده همزمان که باعث ایجاد سیری در بدن می‌شود، کالری کمی را به سلول‌ها می‌رساند. سلول‌ها در زمانی که کالری لازم را دریافت نکنند ناچار به سوزاندن چربی‌های اضافی بدن می‌شود که همین قضیه در نهایت منجر به کاهش وزن خواهد شد و نشان می‌دهد که خواص کرفس برای لاغری صحت دارد و افسانه نیست.

۲-کاهش فشار خون

افرادی که فشار خون بالایی دارند نمی‌توانند فعالیت‌های خاص همچون ورزش‌های سنگین را انجام دهند و یا امکان خوردن تمام غذا‌ها را ندارند و حتماً باید رژیم غذایی خاصی را مراعات کنند. فشار خون به میزان خونی که در یک ثانیه از یک قسمت از رگ‌ها عبور می‌کند گفته می‌شود. هرقدر قطر رگ‌ها کمتر باشد و یا خون با فشار بیشتری از رگ‌ها عبور کند میزان فشار خون بالاتر می‌رود. بنابراین کاهش فشار خون جز خواص کرفس است.

در چنین شرایطی اگر افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند از آب کرفس استفاده کنند می‌توانند میزان فشار خونشان را پایین آورده و کنترل کنند؛ زیرا کرفس دارای ماده‌ای به نام \”فیتوکمیکال\” است که می‌تواند بر روی رگ‌ها و شریان‌های اصلی بدن تأثیر گذاشته و سبب شل شدن دیواره رگ‌ها و در واقع انبساط آن‌ها شود. با منبسط شدن رگ‌های بدن میزان فشار خون نیز کاهش پیدا می‌کند. ماده مهم بعدی که می‌تواند بر روی فشار خون بالا اثر کند و سبب کاهش آن شود، \”نیترات\” است که در این گیاه به وفور پیدا می‌شود.

خواص کرفس چیست
خواص کرفس چیست

۳-کاهش سطح کلسترول

مورد بعدی در بین خواص کرفس در خصوص کم کردن میزان کلسترول خون است. کلسترول یا همان‌تری گلیسرید یا همان چربی خون نشان دهنده سطح چربی است که در خون قرار دارد. هر قدر چربی خون بالاتر باشد امکان گرفتگی رگ‌ها، حملات قلبی، سکته‌ها و… نیز افزایش پیدا می‌کند. فیبر یا همان سلولز یکی دیگر از مواد موجود در کرفس است. این ماده معمولاً باعث می‌شود تا میزان سطح کلسترول خون کاهش پیدا کرده و سلامت فرد تثبیت شود.

پیشنهاد ویژه برای مطالعه: لاغری با ذهن

۴-کاهش میزان التهاب

التهاب‌هایی که با مصرف کرفس می‌توانند کنترل و یا درمان شوند همگی جز التهاب‌های داخلی به حساب می‌آیند. گاهی اوقات التهاب اندام‌های داخلی همچون ریه، غده پروستات، لثه‌ها و حتی مغز ممکن است پیش بیاید که در نهایت سبب بیماری‌های بسیار حاد و حتی مرگ شود. در کرفس موادی همچون آنتی اکسیدان‌های مختلف، فلاونول‌ها، ویتأمین k و همچنین لوتئولین وجود دارد که می‌تواند از بروز این التهابات جلوگیری کند و یا در صورتی که التهاب وجود داشته باشد سبب کاهش چشمگیر آن التهابات شود.

۵-جلوگیری از بروز زخم معده

زخم معده به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. در بین این دلایل متعدد یکی از موارد نسبت به الباقی موارد بسیار پر رنگ‌تر است که با نام باکتری “هلیکوباکتر” شناخته می‌شود. با مصرف کرفس می‌توانید از خواص کرفس بهره برده و از تأثیر این باکتری بر روی دیواره معده و همچنین بروز زخم معده به خوبی جلوگیری کنید.

۶-جلوگیری از بروز سرطان

سرطان‌ها بیماری‌هایی هستند که گستره وسیعی دارند و امروزه به دلیل سبک زندگی پر تنش افراد و همچنین رژیم‌های غذایی نامناسب، نسبت به گذشته بسیار بیشتر نیز شده‌اند. کرفس می‌تواند از چند طریق از بروز سرطان‌ها جلوگیری کند. اولاً آن که پلی استیلن موجود در کرفس می‌تواند از بروز و رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کند. دوما به دلیل وجود فلاونوئید در این گیاه رادیکال‌های آزاد بدن از بین رفته و به این ترتیب جلو بروز سرطان‌های مختلف گرفته می‌شود.

پیشنهاد ویژه برای مطالعه: خواص سیاه دانه

۷-بهبود فرایند گوارش

تمامی سبزی‌ها، میوه‌ها و صیفی جات در وهله اول دارای سلولز و فیبر بسیار زیادی هستند. این مواد توسط سلول‌های بدن و دستگاه گوارش جذب نمی‌شوند اما به هضم بهتر غذا و جذب دیگر مواد غذایی توسط سلول‌های پوششی روده‌ها کمک بسیار زیادی می‌کنند که در نهایت نشان می‌دهد هضم بهتر غذا جز خواص کرفس است.

۸-افزایش میل جنسی

کاهش میل جنسی به دلیل تنش‌ها و استرس‌هایی که روزانه به صورت مداوم افراد را درگیر خودش می‌کند یکی از موارد و موضوعاتی است که سب مشکلات بسیار زیادی شده است. می‌توانید با مصرف مواد غذایی همچون کرفس تا حد زیادی این مسأله را برطرف سازید. در قسمت ساقه کرفس موادی به نام “آندرواستنون” و “آندروستونول” وجود دارند. این مواد می‌توانند نیاز و حس جنسی شما را تحریک کنند و حتی طبق تحقیقات صورت گرفته این موضوع به اثبات رسیده است که مردانی که مصرف کرفس بالاتری دارند، میزان اسپرم بیشتری نیز خواهند داشت که تا حدودی به افزایش باروری آن‌ها کمک می‌کند.

کرفس
کرفس

۹-کمک به درمان آسم

وجود موادی که سبب انبساط رگ‌ها می‌شوند در اینجا نیز می‌توانند تأثیر زیادی داشته باشند. آسم بیماری است که به دلیل تنگی نایژک‌ها بروز پیدا می‌کند و در نهایت نفس کشیدن را برای فرد بسیار دشوار می‌کند. وجود نیترات یکی از خواص کرفس است که با مصرف این ماده که در کرفس وجود دارد نه تنها رگ‌ها بلکه نایژک‌ها نیز گشادتر شده و از این طریق میزان تنگی نفس فرد کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

۱۰-کمک به درمان دیابت

دیابت دو نوع مختلف یک و دو دارد. دیابت نوع یک به صورت مادرزادی است و از همان بدو تولد فرد را درگیر خودش می‌کند، اما دیابت نوع دو به دلیل کمبود انسولین بدن رخ می‌دهد. در چنین افرادی نیاز است تا روزانه انسولین تزریق شود اما گاهی اوقات بدن فرد نسبت به انسولین تزریق شده واکنش نشان داده و فرد نمی‌تواند به سادگی به روند درمان بپردازد. با مصرف کرفس می‌توان میزان حساسیت به انسولین را کاهش داد و به این ترتیب روند انسولین‌گیری ادامه پیدا کند.

پیشنهاد ویژه برای مطالعه: خواص کندر برای لاغری

موارد دیگری که می‌توانند به عنوان ویژگی‌ها و خواص کرفس در نظر گرفته شوند شامل افزایش سلامتی قلب و عروق و شریان‌های اصلی بدن، جلوگیری از بروز عفونت‌های مختلف در بدن همچون قارچ‌ها و باکتری‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌های مختلف، کاهش میزان سرماخوردگی، تسکین بخش اعصاب و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان سنگ‌های کلیوی، افزایش میزان سلامت مفاصل، هیدراته کردن بدن و همچنین تأمین آب مورد نیاز بدن، درمان رفلاکس‌های معده و همچنین مشکلات دریچه‌های معده، بهبود سلامت چشم‌ها، جلوگیری از زوال عقل، تسکین سردرد‌های عصبی و میگرن‌ها، برقراری تعادل در میزان اسید و بازی خون، جلوگیری از بروز زخم‌های مختلف، درمان یبوست، جلوگیری از بروز بواسیر، برطرف‌سازی علائم و درد‌های مربوط به دوران پریودی و حتی یائسگی، از بین بردن بوی بد دهان، جلوگیری از پیری زودرس پوست و همچنین افزایش شادابی و نشاط پوست صورت و گردن، درمان جوش‌ها و آکنه‌های مختلف و… خواهند شد.

جمع‌بندی

تمامی مواردی که بیان شدند جز خواص کرفس و خواص دمنوش کرفس به حساب می‌آیند. معمولاً کرفس ‌ها در پخت و پز و چند مدل از غذا‌ها استفاده می‌شوند. اطلاع از خاصیت‌های این ماده غذایی می‌تواند سبب شود تا حتماً از کرفس در رژیم غذایی خودتان استفاده کنید و از خواص سرشاری که دارد نهایت استفاده را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

mahdavinasab_official

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.