۱۵ روش برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

روش های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

روش های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

یکی از مسائلی که امروزه با نگرانی های بسیاری از والدین همراه بوده است، عدم اعتماد به نفس در کودکان است. خودباوری در کودکان باعث افزایش نشاط، سر زندگی و سلامت روان می شود. یکی از مهم ترین عوامل در رسیدن به اهداف و موفقیت های زیاد، داشتن خودباوری می باشد. پس قبل از هر کاری اعتماد به نفس کودک خود را بسنجید و در صورت کمبود آن با استفاده از روش های افزایش اعتماد به نفس در کودکان به راحتی این ویژگی را در فرزندتان پرورش دهید.

پکیج افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس در کودکان ۳ ساله تا به بالا انجام می پذیرد و محدودیت سنی ندارد. این نکته را بدانید که احساس والدین قطعا بر روی کودک شان تاثیر می گذارد؛ در نتیجه توصیه های مادرانه را در این مقاله مطالعه کنید تا بدانید چه رفتار هایی می تواند باعث تخریب روحیه فرزندتان شود و ه رفتار هایی باعث افزایش خودباوری او می شود. چگونگی رفتار با فرزند از آنجایی دارای اهمیت است که در آینده او تاثیر می گذارد.

هنگامی که کودک شما به آینه نگاه می کند، باید از تصویری که در آن می بیند خوشش بیاید و باور داشته باشد که در آینده به فرد موفقی تبدیل می شود و می تواند برای اطرافیانش کار های بزرگی انجام دهد. فرزند شما باید این احساس را داشته باشد که پدر و مادر او را دوست دارند و به او عشق می ورزند و هیچگاه در مشکلات او را تنها نمی گذارند.

اگر فرزند من یا شما احساس خوشنودی از خودش نداشته باشد، در آینده اش مستقیما تاثیر می گذارد و او را با مشکلات رفتاری و اختلالات روانی دچار می کند. کودکانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده اند به احساس محبت بیشتری نیاز دارند تا بتوانند خلا های ناشی از نبود پدر یا مادر را پر کنند. افزایش اعتماد به نفس در کودکان می تواند بسیاری از خلا های عاطفی و روحی را پر کند و انگیزه آنان را برای ادامه راه و رسیدن به آینده ای درخشان بیشتر سازد.

ارزش دادن به خود و افزایش عزت نفس نیز می تواند کمک بسزایی در تربیت درست کودک کند؛ بدین گونه که کودک شما نقاط ضعف و قوتش را می داند و آنها را پذیرفته است و سعی در پنهان کردن آنها نداشته و می کوشد که آنها را برطرف کند.

روش های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

روش های زیادی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان وجود دارد که شما با تمرین و تکرار آنها نه تنها می توانید از آینده کودکتان مطمئن باشید بلکه در تربیت او نیز نگرانی نخواهید داشت.

 1. سعی کنید پدر و مادری دلبسته به فرزندتان باشید

هنگامی که نوزاد شما تازه متولد شده، قطعا همیشه او را بغل می کنید و برای گریه نکردن او، حاضرید تمام شب نوازشش کنید و با کلمات محبت آمیز با او صحبت نمایید. این عشقی که شما به نوزاد خود می ورزید قطعا بر ذهن و روانش تاثیر می گذارد و او احساس ارزشمند بودن می کند؛ اما اگر شما دارای دو فرزند باشید که یکی از آنها به تازگی به دنیا آمده است، اگر به درستی با دو فرزندتان رفتار نکنید، قطعا فرزند اول شما احساس تنها بودن و بی ارزشی می کند و برای اینکه بتواند توجه شما را جلب کند کار های زیادی انجام می دهد که ممکن است برخی از آن کار ها بسیار خطرناک باشد.

پس این مورد را در تربیت فرزندتان دسته کم نگیرید و سعی کنید با بزرگ شدنش با هم پاسخ نیاز هایش را بدهید. این کار در طولانی مدت به فرزندتان حس ارزشمندی می دهد و او با خود تصور می کند که کسی به من گوش می دهد و نیاز های من را برآورده می کند؛ اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که با بزرگ تر شدن کودک نباید بلافاصله نیازش را بر طرف کنید و باید در ازای انجام کار درست برای او جایزه قرار دهید.

اعتماد به نفس در کودکان

فرزندتان باید یاد بگیرد که برای رسیدن به خواسته اش باید تلاش کند و در برخی از موارد در راه رسیدن به آن شکست بخورد؛ اما از هدفش دست بر ندارد. سعی کنید که به کودکان نشان دهید که پشتیبانش هستید تا حس ارزشمندی را در او پرورش دهید.

اینکه نیاز های کودک در سنین ۳ سال به بالا بسیار زیاد می شود، ممکن است شما را حساس کند و در مقابلش عصبانی شوید و یا با او قهر کنید؛ اما بهتر است در این شرایط خود را کنترل کرده و با حرف های آرام کننده و کودکانه به او بفهمانید که نمی شود این نیاز را براورده کرد و یا وقتی که تولدت بشه اینو برات می خرم.

شما می توانید با دلبسته کردن فرزندتان به خود و محبت کردن، کاری کنید که او از شما حرف شنوی داشته باشد و انتظاراتش را بر آن مبنا قرار دهد؛ اما اگر نتوانید او را بدین گونه تربیت کنید، او بسیار سردرگم و گیج می شود و وقتی پاسخی برای نیاز هایش دریافت نکند، حس “بی ارزش” بودن در او ایجاد می شود و تصوری در ذهنش شکل می گیرد که “من ارزشی ندارم، شاید کودک پرورشگاهی ام، هیچ راهی برای رسیدن به خواسته هام ندارم”.

احساسات مثبت و منفی به ویژه در دو سال اول زندگی کودک اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که مغز کودک در این بازه زمانی رشد بسیار زیادی کرده و الگو های ارتباطی و مدل های ذهنی او شکل می دهد. به وجود آوردن احساسات مثبت در کودک باعث می شود که او نیز احساس خوبی داشته باشد و احساس بی ارزش بودن نکند. احساس خوب به ویژه در کودکانی که دارای نقص عضو هستند اهمیت بیشتری دارد و در زندگی آنان تاثیر بسزایی می گذارد.

 • باید اعتماد به نفس خودتان را نیز تقویت کنید

تربیت فرزند کمی دشوار است پس خودتان نیز باید روحیه خوبی برای آن داشته باشید. ابراز علاقه و ایجاد احساس خوب در کودکمان باعث می شود که خودمان نیز حس خوبی داشته باشیم و اعتماد به نفسمان بالا برود. یکی از مزیت های تربیت فرزندان است که برخی از خلا های شخصیتی شما نیز آشکار می کند و شما می توانید برای درمان آن به روانشناس مراجعه نمایید.

 • در بازی با فرزندانتان، بدون توجه به برد و باخت، تلاش آنها را تحسین نمایید

کودک شما در بازی های مختلف انرژی زیادی می گذارد تا برنده شود. در برخی از مواقع ممکن است در بازی با دوستانش بازنده بازی باشد؛ اما در آن لحظه برای افزایش اعتماد به نفس در کودک شما باید تلاش او را تحسین کنید تا او احساس ضعف و شرمندگی نکند. این کار شما باعث می شود که تلاشش را از قبل بیشتر کند تا بتواند به موفقیت برسد. تمرین هایی را که در راستای موفق شدن انجام می دهد را تشویق کنید و به او انگیزه بدهید. پیشرفت و رشد در کاری که کودک شما انجام می دهد، می تواند خودباوری بیشتری به او بدهد.

افزایش خودباوری در کودکان
 • در مشکلات اجازه دهید خودشان راه حل آن را پیدا کنند

هنگامی که برای فرزندتان مشکلی پیش می آید، مثل قهر کردن یا دعوا با دوستانش، اجازه دهید که خودش برای حل مشکل راهی پیدا کند. این کار شما باعث می شود که توانایی حل مشکلات را پیدا کند. کمک شما به فرزندتان جز گرفتن اعتماد به نفس و احساس عدم اطمینان برای حل مشکلات برای او چیزی ندارد. دادن اختیار و تصمیم گیری یکی از عوامل افزایش اعتماد به نفس در کودکان است.

 • با گذشته خود کنار بیاید و کمبود ها را درمان کنید

همه ما می خواهیم به گونه ای با فرزند خود رفتار کنیم که پدر و مادرمان با ما رفتار نکرده اند. اگر می دانید که اعتماد به نفس و عزت نفس کافی را در تربیت فرزند خود ندارید بهتر است با انجام تمرین های مناسب این مشکل را حل نمایید. شما با شعار “بهترین ها را نگه دار و مابقی را رها کن” می توانید به راحتی این مشکل را حل کنید. کمبود اعتماد به نفس تان را بپذیرید و به درمان آن اقدام نمایید این عارضه ها مشکلات غیر قابل حل شدنی نیست و با انجام چند تمرین ساده این مشکل بر طرف می شود.

 • برای کودک خود آینه ای پاک و شفاف باشید

همیشه شرایط به گونه ای نیست که شاد باشید؛ اما نباید به گونه ای هم باشد که احساس ناراحتی تان به کودک منتقل شود. این را بدانید که فرزندتان متوجه ناراحتی پنهان شما می شود و آن را به خودشان نسبت می دهند. آنها علت ناراحتی را وجود خودشان می بینند و احساس می کنند که به اندازه کافی خوب نیستند. این احساس در دراز مدت باعث به وجود آمدن بیماری هایی مثل افسردگی، اضطراب و استرس می شود. پس قبل از به وجود آمدن چنین مشکلاتی، ناراحتی تان را بر طرف نمایید.

 • بازتاب مثبت به کودکانتان بدهید

تلاش کنید که بازتاب های مثبتی را به کودک منتقل نمایید. اینکه از بودن با او خوشحالید، از بازی کردن با او لذت می برید، و… می تواند احساس خوبی را به کودکتان منتقل کند. این احساس خوب می تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس در کودکان نیز بشود.

این را بدانید که فرزندتان از شما انتظار دارد که رفتار های نادرست را به او بگویید؛ اما چگونه؟ شاید در بچه های فامیل دیده باشید که وقتی کودکی کار اشتباهی انجام می دهد به مادر یا پدرش نگاه می کند که اگر نگاه بدی به او کردند بداند که کارش اشتباه بوده است. چنین کودکانی سرشار از احساس مثبت از پدر و مادر خویش هستند. تربیت کودک بدین گونه باعث افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران نیز می شود.

انتخاب دوست مناسب برای کودک مان
 • به کودک خود کمک کنید که یاد بگیرد نباید با هرکسی دوست شود

این مورد یکی از مواردی است که در افزایش اعتماد به نفس کودکان تاثیر فوق العاده ای دارد. به کودک تان یاد بدهید که دوستان خوب چه ویژگی هایی دارند و در انتخاب دوست کمکشان کنید. اگر رابطه دوستی کودکتان خوب از آب در نیامد، باید با او صحبت کنید که دلیلی ندارد دیگر رابطه های دوستی هم مانند این خوب نباشد. اینکه فرزند ما با دوستان خود کنار نمی آید، بدین معنا نیست که مشکلی دارد بلکه مسئله این است که هنوز دوستی که با او کنار بیاید را پیدا نکرده است.

پس در انتخاب دوست برای فرزند خود، او را راهنمایی کنید و سعی کنید طوری که او متوجه نشود، رابطه دوستی اش را کنترل نمایید.

 • کنجکاوی کودکان را به اندازه تقویت کنید

سوالاتی که در ذهن کودک تان شکل می گیرد بسیار زیاد است به طوری که در برخی از مواقع پاسخ به آنها برای تان خسته کننده می شود؛ اما این کنجکاوی برای رشد کودکتان بسیار ضروری است. فرزند شما در درجه اول می فهمد که چیز هایی در دنیا وجود دارد که او نمی داند و برای رسیدن به چیستی آن سوال های زیادی می پرسد. این کنجکاوی و پرسیدن سوال باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود و حس شجاعت پرسیدن سوال را به آنها می دهد.

شما برای تقویت این ویژگی در کودکانتان می توانید از آنها بخواهید که هر سوالی دارند از شما بپرسند تا هیچ ابهامی در ذهنشان باقی نمایند. کودکانی که جرات پرسیدن سوالاتشان را ندارند در آینده به افراد خجالتی تبدیل می شوند و همیشه از پرسیدن سوالاتشان خجالت می کشند.

 1. فرزندتان را با چالش های جدید رو برو نمایید

از همان سن کم باید به فرزند خود یاد بدهید که می تواند با رسیدن به هدف های کوچک، هدف های بزرگ را به دست بیاورند. سعی کنید به کودکانتان نگویید که در رسیدن به هدفشان بد عمل کرده اند بلکه باید آنها را تحسین کنید تا دلسرد نشوند. اگر کودکتان از شکست بترسد و یا احساس کند که شکست او باعث نگرانی و نا امید شدن شما می شود، قطعا چیز های جدید را امتحان نمی کند.

 1. با کودک خود بازی کنید

هنگامی که با فرزند خود بازی می کنید، چیز هایی را از او خواهید فهمید که تا به حال به آن توجه نکرده بودید. بازی با کودک به او می فهماند که ارزشمند است و والدینش برای او وقت می گذارند. این عامل نیز یکی از روش های افزایش اعتماد به نفس در کودک می باشد. باز کردن با کودک در شکل گیری رفتار آنها بسیار تاثیر دارد پس می توانید به جای تماشای بازی، هم بازی کودکتان شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *