چهار عنصر ذاتی ما

چهار عنصر ذاتی ما

ترس ، شادی ، عصبانیت و ناراحتی

آیا این حس ها رو به اندازه در زندگی داریم؟

چهار عنصر ذاتی ما

انسانها به صورت طبیعی ۴ حس رو ذاتا در زندگی دارند . که آنها عبارتند از : ترس ، شادی ، عصبانیت و ناراحتی

حالا اگر هر کدام از این حسها رو بیشتر یا کمتر داشته باشیم ممکنه به ما آسیب برساند .مثلا ترس ، اگر ما حس ترس رو در زندگی نداشته باشیم ممکنه بریم در ارتفاع و خودمون رو پایین پرت کنیم یا اگر در خیابان باشیم وحس ترس نباشد می رویم وتصادف می کنیم وحس بعدی که شادی هست باید توی زندگی ما وجود داشته باشد وگرنه زندگی پوچ و بی معنی می شود.

حس بعدی ، حس عصبانیت هست ، کاملا طبیعی هست که ما از رفتار وگفتار دیگران که باب میل ما نیست عصبانی شویم اما اینکه چه طور واکنش نشان دهیم و احساسمون رو ابراز کنیم مهم هست و حس بعدی ناراحتی هست که ما به طور طبیعی در زندگی ممکنه از موضوعات مختلفی ناراحت بشویم مثلا شرایط سخت و یا مرگ عزیزانمون، اما بعضی افراد این حس رو اینقدر زیاد دارند که به غم و افسردگی دچار می شوند و زندگیشون دچار مشکل می شود .

سوال؟

  • حالا ما این حس ها رو چه اندازه در زندگی داریم ؟
  • چه کار می تونیم انجام بدیم که به اندازه ی استاندارد داشته باشیم ؟

می توانیم از چند راهکار استفاده کنیم:

  1. ورزش را حتما در برنامه ی روزانه مان داشته باشیم چون هم باعث میشه تمرکزمون از روی مسایل برداشته بشود و هم سموم بدن از طریق تعرق از بدن خارج شود. نکته : حتما نیازی نیست که وقت مشخصی یا مکان مشخصی مثل باشگاه را برای انرژی گرفتن بگذاریم بلکه نیم ساعت پیاده روی مثلا تا محل کارمان یا پارک کفایت می کند .
  2. حتما در طول روز زمانی را برای خودمان بگذاریم واصطلاحا با خودمان خلوت کنیم .منظور این است که در این زمان به علاقه مندی هایمان بپردازیم و برای هر کسی متفاوت هست شخصی ممکن است با یک لیوان قهوه لذت ببرد ویا شخص دیگری با صحبت کردن با یک دوست ویا دوش گرفتن و …
  3. در طول روز حتما زمانی را برای کتاب خواندن و یا موضوعات انرژی بخش و انگیزشی داشته باشیم .چون با توجه به اینکه محیط بیرون و انرژی های منفی محیط همیشه وجود دارد ( خانواده ، جامعه ، محیط کار و غیره …) و ما نمی توانیم روی آنها کنترلی داشته باشیم خودمان برای خودمان شرایط مثبت و انرژی بخشی را فراهم کنیم .
  4. موزیک های آرام بخش و مثبت را در برنامه ی روزانمان داشته باشیم و خیلی مواقع ما ممکن است به دلیل بی برنامه گی به خودمان بگوییم فرصت نداریم برای این کارها اما ما انسان ها می توانیم ۲۴ ساعت شبانه روزمان را به سه قسمت ۸ ساعتی تقسیم کنیم و ۸ ساعت را برای خواب ، ۸ ساعت برای کار و ۸ ساعت وقت اضافه برای خودمان داریم که می توانیم به راحتی نیازهای شخصی و روحی خود را جایگزین کنیم تا بتوانیم حس های طبیعی مان را بهتر کنترل کنیم و تکنیک های زیادی هم وجود دارد که می توانیم در شرایط خاص و بحران از آنها استفاده کنیم . مثلا تکنیک فراتر از واقعیت که در ان الی پی آموزش داده می شود و برای رفع ترس ها و خاطرات بد و رسیدن به اهداف مان استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

mahdavinasab_official

ما را در اینستاگرام دنبال کنید