تیپ شخصیتی ۵ انیاگرام (کاشف و محقق)

تیپ شخصیتی 5 اناگرام (کاشف و محقق)

تیپ شخصیتی 5 اناگرام (کاشف و محقق)

ویژگی های تیپ شخصیتی ۵ اناگرام

افراد با تیپ شخصیتی ۵ : دانش طلب، محقق، ناظر، منطقی، اهل مطالعه، جستجوگر، خردمند، اهمیت به کنترل احساسات، فکور، فلسفه گرا، مشتاق ذخیره علم و دانش، نکته سنج، مصمم، جدی، تحلیل گر، حقیقت جو، بی اعتماد، نگران، تیز هوش، تمایل به حفظ استقلال، گذراندن امور و کار ها با حداقل امکانات و تجهیزات، شوخ طبع، بازی گوش، دارای افکار بدیع و نو، عدم شرکت در فعالیت های اجتماعی، متفکر و اندیشمند.

خصوصیات تیپ شخصیتی کاشف و محقق 

تیپ شخصیتی ۵ قدرت مند بودن را در کسب علم و دانش می بیند. این افراد اطلاعات تخصصی بسیاری دارند و با قدرت تجزیه و تحلیل بالایی که دارند می توانند هر مسئله ای را تحلیل کنند. تیپ شخصیتی محقق همیشه به دنبال کشف راز های حهان هستی است. این افراد هنگامی که تنها هستند نیز دچار خستگی و کسالت نمی شوند؛ چرا که ذهن بسیار فعالی دارند. تیپ شخصیتی محقق در هنگام بروز اتفاقی ترجیح می دهند نظاره گر آن باشند تا در مورد آن نظر بدهند و خود را درگیر آن کنند. زندگی افراد با تیپ شخصیتی کاشف و محقق به چند دسته تقسیم می شود و به هیچ عنوان این دسته ها را با یک دیگر ترکیب نمی کنند.

افراد با تیپ شخصیتی ۵ بیشتر کارهایشان برنامه ریزی شده است و برای هر کاری زمان تعیین شده ای دارند. این افراد از نظر عاطفی از دیگران دور می شوند و از حریم خصوصیشان حفاظت می کنند تا کمتر درگیر کسی شوند. این افراد در ظرایط بحرانی تصمیمگیرنده ای قهار است و می تواند بسیاری ز مسائل را تحلیل کند.

شناخت بیشتر تیپ شخصیتی پنج

تیپ شخصیتی ۵ اینیاگرام معمولا به بچه درس خوان معروف هستند. ساده زیست، آرامش طلب و بسیار استدلال گر می باشند. تظاهر می کنند که اصلا برایشان مهم نیست، همیشه تکیه بر اطلاعات و علم شان دارند. خیلی آرام هستند و به راحتی با کسی ارتباط برقرار نمی کنند. تیپ شخصیتی کاشف، ازدواج نمی کنند یا دیر ازدواج می کنند. از ابراز احساسات دور هستند و طوری به نظر می رسند که سرد و بی روح و خشک می باشند؛ چون احساساتشان را بروز نمی دهند. از حرف های بیهوده و پراکنده دوری می‌کنند. بین دوست خانوادگی و دوستان همکار طبقه‌بندی قائل هستند. حرف نمی‌زنند، آرام و بی سر و صدا هستند. مسائل شخصی شان را بروز نمی دهند، اهل پس انداز و آینده نگری هستند.

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ۵ انیاگرام

 • شعار درونی آنها این است که : من خیلی چیزها را می دانم
 • کشورهایی که بیشترین افراد این تیپ شخصیتی را دارند : آمریکا ،کره ، ژاپن ، چین ، آلمان ، روسیه
 • شغلهایی که مناسب این تیپ هستند : معلم ، استاد دانشگاه ، مربی ، شغلی که مستقل باشد و کسی با او کاری نداشته باشد و نیازمند یک فضای شخصی هستند که به حریمشان احترام گذاشته شود.

افکار یک فرد با تیپ  ۵ انیاگرام

 • تیپ شخصیتی کاشف، تنهایی را بیشتر دوست داشته و دوست های کمی دارد و کسی نباید وارد حریم شخصی اش بشود.
 • دخالت و کنجکاوی در کارهایش را بسیار محدود می کند.
 • زمان، انرژی، دانش و فضایش را بسیار دخیره می کند.
 • به جای مشارکت بیشتر مشاهده می کند.
 • بسیار ساده گرا می باشد.

فلش های رشد این تیپ شخصیتی به سمت ۷ (تیپ شخصیتی ۷ اینیاگرام) می باشد. این افراد نیاز دارند راحت تر ارتباط برقرار کنند، تنوع طلب باشند و طنزپرداز و بگوبخند بیشتری داشته باشند، در جمع شرکت کنند. با این کار می تواند خودش رابروز دهد. همین طور باید به سمت فلش ۸ (تیپ شخصیتی ۸) برود تا عملگرا شود.

فلش های تیپ پنج

چگونگی رفتار با تیپ شخصیتی ۵ آناگرام

 • بهتر است به حریم شخصی آنان احترام بگذارید و در آن دخالت نکنید.
 • محیطی امن برایشان فراهم کنید تا بتوانند افکار و احساساتشان را با شما در میان بگذارند.
 • می توانید با آنها در رابطه با ایده ها و ارزش های زندگی درونی خود گفتگو کنید.
 • درباره آنها فرضیه نسازید و مستقیما با خودشان صحبت کنید 
 • برای نزدیک شده به این نوع افراد باید به آرامی رفتار کنید.
بال های تیپ پنج

این تیپ شخصیتی بهتر است که کمتر از بال هایش استفاده کند چون تیپ ۶ (تیپ شخصیتی ۶) ترس هایی دارد که باعث جلوگیری از عملگرایی تیپ ۵ می شود و همین طور باعث می‌شود که تنها تر و انزوا گرتر شود.

تیپ شخصیتی ۵ اناگرام چگونه هستند؟

 • افراد با تیپ شخصیتی ۵ بر علم و دانش شان تمرکز می کنند و بسیار به دنبال جمع آوری اطلاعات می باشند. این افراد در اغلب اوقات دانشمند و کارشناس فنی می باشند.
 • این افراد نیاز اساسی به یک حریم خصوصی و امن دارند؛ چرا که دیگران را به عنوان مزاحم می شناسند.
 • تیپ شخصیتی پنج باید فاصله گرفتن از دیگران و عدم ارتباطشان با آنها را متعادل سازند؛ حتی اگر باعث ناراحتی شان می شود.
 • این افراد با جدایی از دیگران و دوری از تنش های احساسی، حس آزادی می کنند.

شما می توانید برای مطالعه نقاط ضعف و قدرت تیپ شخصیتی ۵ ، مقاله اناگرام چیست را مطالعه کنید.

منبع: https://www.enneagraminstitute.com/type-5

1 دیدگاه

 1. سیما گفت:

  کاملا درسته 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *